• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • آیا آب گازدار برای سلامتی مضر است؟

 • جمعه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 339 مدیریت
 • آب گازدار تا حدودی بدسابقه است زیرا با این پرسش روبروست که آیا ترکیبات موجود در آن طبیعی هستند یا نه. یکی از مشکلات رایج استفاده از آب گازدار، تولید گاز در بدن و نفخ است. استفاده از این نوع آب باعث ورود هوا به لوله‌های گوارشی می‌شود که می‌تواند ناراحتی به دنبال داشته باشد. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم که واقعاً آب گازدار چه اثراتی بر روی بدن دارد.

 • اثر آب گازدار بر دندان‌ها

  افزودن دی‌اکسید‌کربن به آب به منظور تهیه آب گازدار باعث می‌شود که PH نوشیدنی پایین بیاید و این نگرانی رو ایجاد می‌کند که حالت اسیدی آب باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. مطالعات نشان می‌دهند که PH آب گازدار طعم‌دار شده، بین 2/7 تا 3/3 است که احتمال پوسیدگی دندان رو بیشتر می‌کند. اما تا کنون مطالعات درازمدتی در مورد اثرات آب گازدار بر روی مینای دندان صورت نگرفته است.

   

  به طور کلی توصیه می‌شود که اگر از آب گازدار استفاده می‌کنید، به آن ترکیبات اسیدی دیگر مثل آب لیمو اضافه نکنید. همچنین ممکن است که کارخانه سازنده به این نوشیدنی، شکر اضافه کرده باشد که خود از عوامل پوسیدگی دندان است. بنابراین قبل از خرید، برچسب غذایی محصول رو بررسی کنید تا شکر به آن اضافه نشده باشد. علاوه بر این، سعی کنید که این نوشیدنی رو با نی بنوشید تا تماس کمتری با دندان‌ها داشته باشد.

   

  اثر آب گازدار بر استخوان‌ها

  تا مدت‌ها این تصور وجود داشت که خاصیت اسیدی آب گازدار برای استخوان‌ها مضر است و حتی می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود. اما اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که این نوشیدنی اثر چندانی بر استخوان‌ها ندارد. در مقایسه با آب گازدار، نوشابه کاملاً با بروز پوکی استخوان در ارتباط است. بنابراین به جای نوشیدن نوشابه، بهتر است که از آب گازدار استفاده کنید.

   

  اثر آب گازدار بر گرسنگی

  برخی از مطالعات حاکی از آن هستند که نوشیدنی آب گازدار، میزان هورمون گرسنگی رو در بدن افزایش می‌دهد. اما برخی دیگر از مطالعات برعکس این نظر رو دارند و معتقدند که این نوشیدنی باعث افزایش احساس سیری می‌شود. اما به طور کلی به نظر می‌رسد که نوشیدن آب گازدار، احساس سیری کوتاه‌مدت ایجاد می‌کند.

   

  اثر آب گازدار بر مشکلات گوارشی

  گرچه نوشیدن آب گازدار منجر به تولید گاز و نفخ در بدن برخی از افراد می‌شود اما مطالعات نشان می‌دهند که این نوشیدنی به از بین بردن یبوست در برخی دیگر از افراد، کمک می‌کند. اما به مشکلات گوارشی مثل سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) مبتلا هستید، بهتر است که از این نوشیدنی استفاده نکنید.

   

  اثر آب گازدار بر آبرسانی به بدن

  یکی از پرسش‌های رایج درباره آب گازدار این است که آیا این نوع آب به خوبی آب معمولی به بدن آبرسانی می‌کند؟ برخی از افراد از نوشیدن آب معمولی لذت نمی‌برند. بنابراین آب کافی نمی‌نوشند. برای این افراد نوشیدن آب گازدار این مشکل رو برطرف کرده و حداقل آنها رو ترغیب می‌کند که آب بنوشند. به علاوه یک تحقیق نشان می‌دهد که از نظر آبرسانی به بدن، آب گازدار با آب معمولی فرقی ندارد.

   

  پس در مجموع آیا می‌توان از آب گازدار استفاده کرد؟

  اگر از جمله کسانی هستید که نوشابه زیاد می‌نوشید، توصیه می‌شود که آب گازدار رو جایگزین نوشابه کنید تا شکر و شیرین‌کننده‌های مصنوعی کمتری مصرف کرده باشید. تا وقتی که آب گازدار برای شما مشکلاتی مثل گاز و نفخ ایجاد نکند، می‌توانید بدون نگرانی از آن استفاده کنید.

  اما دقت داشته باشید که قبل و بعد از ورزش‌های متوسط تا شدید از آب گازدار استفاده نکنید زیرا به تولید گاز زیاد در بدن منجر می‌شود.

   

  برگرفته از:  www.prevention.com

  گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه حرکت چرخش کمر روسی
بلاگ
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

معدودی از ورزش‌ها هستند که ناحیه کمر را به شدت آب می‌کنند. یکی از این [...]

چند نکته مفید درباره خواص خرما
بلاگ
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

خرما سرشار از قند طبیعی است که باعث می‌شود برخی از افراد آن را مضر تلق [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.