• امروز :
 • سلامتی
 • آیا خوردن پوست موز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

 • دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸ بازدید 159 مدیریت
 • موز نه تنها حاوی 12 درص از پتاسیم مورد نیاز روزانه، 20 درصد از ویتامین C و B6 روزانه است بلکه سرشار از فیبر نیز هست. همچنین منبع بسیار خوب نشاسته مقاوم می‌باشد. این نوع نشاسته، اشتها را سرکوب نموده و برخی معتقدند که از این طریق به کاهش وزن کمک می‌‌کند. خوشمزگی موز هم که معرف حضور همه هست. اما تحقیقات نشان می‌دهند که اگر می‌خواهید بیشترین استفاده را از موز ببرید بهتر است که پوست آن را نیز بخورید!

 •  

  در پوست موز مقدار زیادی فیبر خوراکی وجود دارد. علاوه بر این با خوردن پوست موز، مقدار 20 درصد ویتامین B6 بیشتر و نیز 20 درصد ویتامین C بیشتری به بدن می‌رسد و پتاسیم و منیزیم دریافتی نیز افزایش پیدا می‌کند.

   

  البته این بدین معنی نیست که پوست سفت موز را به صورت خام بخورید. بلکه می‌توانید آن را بپزید تا هضم و جذب آن آسان‌تر شود. سپس آن را در اسموتی یا تهیه غذا مورد استفاده قرار بدهید.

   

  رنگ پوست موز نیز اهمیت دارد. اگر پوست موز، سبز باشد، سرشار از اسید آمینه تریپتوفان (که در کیفیت خواب نقش دارد) و نشاسته مقاوم است که برای سلامتی دستگاه گوارش مفید است. موز رسیده که پوست آن زرد است، حاوی آنتی‌اکسیدان بیشتری است که خاصیت ضد سرطان دارد.

   

  اما گرچه این فواید تغذیه‌ای پوست موز قابل اثبات هستند،‌ شواهد علمی و تحقیقاتی دال بر اینکه پوست موز باعث کاهش وزن شود، وجود ندارد.

   

  هیچ تحقیق منتشر شده‌ای برای اثبات این ادعا وجود ندارد و حتی نمی‌دانیم که خوردن چه مقدار پوست موز بر روی کاهش وزن مؤثر است. در حالی که از نظر تئوری، مواد مغذی مثل فیبر ، پری‌بیوتیک‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها در کاهش وزن نقش دارند اما از نظر عملی نمی‌دانیم که واقعاً چه میزان پوست موز و چه نوع آن (سبز یا زرد) و با چند بار مصرف (روزانه یا هفتگی یا ...) می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و اگر هم نقشی در کاهش وزن دارد، تا چه میزان وزن را کم خواهد کرد.

   

  بنابراین اگر صرفاً برای کاهش وزن می‌خواهید از پوست موز استفاده کنید، هیچ توصیه‌ یا اجباری به استفاده از آن نیست. راه‌های بسیار راحت‌تر و خوشمزه‌تری برای مصرف فیبر بیشتر و نشاسته مقاوم وجود دارد. مثلاً می‌توانید از حبوبات، جو دوسر و هوموس استفاده کنید.

   

  اگر هم همچنان مایل هستید که از پوست موز استفاده کنید، دقت کنید که موز اورگانیک بهتر است و مراقب باشید که پوست آن تمیز بوده و آلودگی به آفت‌کش‌ها نداشته باشد. همچنین ابتدا از مقادیر کم شروع کنید تا به طعم آن عادت کنید و دستگاه گوارش شما دچار مشکل نشود.

   

  برگرفته از:   www.health.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.