• امروز :
 • سلامتی
 • آیا طب سوزنی بر کاهش وزن مؤثر است؟

 • شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 353 مدیریت
 • طب سوزنی، شهرت جالبی در بهبود سلامتی دارد. برخی معتقدند که این روش، انرژی بدن رو از طریق جریان آن در بدن، متعادل‌سازی می‌کند. حتی دانش مندرن نیز حاکی از آن است که سوزن طب سوزنی باعث تحریک اعصاب و عضلات شده و درد رو تسکین می‌دهد. تحقیقات زیادی نشان‌دهنده این هستند که طب سوزنی به تسکین سردرد، کمردرد، دردگردن، سندرم پیش از قاعدگی و اوستئوآرتریت کمک می‌کند. اما جالب اینجاست که اخیراً مطالعاتی در زمینه اثر طب سوزنی بر کاهش وزن نیز انجام شده است.

 • شاید فکر کنید که طب سوزنی از طریق چربی‌سوزی باعث کاهش وزن می‌شود اما به طور دقیق اینطور نیست. پس این روش چگونه بر روی وزن اثر می‌گذارد؟

  بر چه اساس گفته می‌شود که طب سوزنی منجر به کاهش وزن می‌شود؟

  برخی معتقدند که طب سوزنی از طریق تنظیم هضم غذا، مقدار انسولین و هورمون‌ها، باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. در طب چینی اعتقاد بر این است که وقتی که اندام‌های اصلی گوارش و هضم غذا، 100 درصد به درستی عمل نمی‌کنند، متابولیسم دچار افت می‌شود. بدن ما برای چربی‌سوزی به انرژی زیادی نیاز دارد. اما اگر متابولیسم کند شده و سطح انرژی پایین بیاید، بدن وارد فازی می‌شود که کاهش وزن را برای آن سخت می‌کند.

  تحریک نقاط خاصی از بدن می‌تواند این روند کند شدن متابولیسم رو متوقف کند زیرا جریان انرژی رو در بدن بالا برده و لذا توانایی چربی‌سوزی رو بیشتر می‌کند. همچنین به سرکوب اشتها نیز کمک می‌کند. گرسنگی، علامتی است که نشان می‌دهد انرژی بدن کاهش پیدا کرده است. پس وقتی که انرژی متعادل شود دیگر دچار گرسنگی و اشتهای کاذب نمی‌شویم.

  اما نظر علم در اینباره چیست؟

  محققان دلایل دیگری برای تأثیر طب سوزنی بر کاهش وزن عنوان می‌کنند. برخی از این دلایل به شرح زیر می‌باشند:

  احتمال دارد که طب سوزنی باعث کاهش التهاب در بدن شود

  به نظر می‌رسد که طب سوزنی با افزایش ترشح هورمون آرامش‌بخش سروتونین و کاهش هورمون گرسنگی (هورمون گرلین)، اشتها رو کاهش می‌دهد.

  طب سوزنی خلق و خو رو بهبود می‌بخشد

  گفته می‌شود که طب سوزنی بر هورمون‌هایی مثل هورمون کورتیزول یا اکسی‌توسین اثر می‌گذارد و هر دوی این هورمون‌ها بر روی وزن و اشتها اثر می‌گذارند. همچنین به نظر می‌رسد که طب سوزنی بر روی اندروفین نیز اثر می‌گذارد. طب سوزنی با تحریک اعصاب باعث افزایش ترشح اندروفین می‌شود و لذا اشتها رو کاهش داده و خلق و خو رو نیز بهتر می‌کند. به این ترتیب، احتمال پرخوری احساسی و عصبی، کمتر می‌شود.

  پس آیا طب سوزنی حقیقتاً به کاهش وزن کمک می‌کند؟

  با توجه به محدود بودن تحقیقات در این زمینه، هنوز زود است که بخواهیم طب سوزنی رو درمانی برای چاقی بدانیم. ضمن اینکه اثر مفید طب سوزنی بر وزن زمانی خواهد بود که فرد همچنان از روش‌های معمول کاهش وزن مثل رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی نیز استفاده کند. بنابراین، در حال حاضر فقط می‌توان به آن به عنوان یک روش کمکی و جانبی در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، نگاه کرد.

   

  برگرفته از:  www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...هدف گذاری صحیح وزنی
سلامتی
پنج شنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

اگر احساس می‌کنید که علیرغم وفادار ماندن به رژیم کاهش وزن و ورزش، وزن [...]

4 اشتباه رایج در انجام ورزش لانج
سلامتی
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹

ورزش لانج، یک ورزش فوق‌العاده برای تقویت عضلات پایین‌تنه است و تمرکز آ [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.