• امروز :
 • سلامتی
 • آیا عسل، آلرژی را از بین می‌برد؟

 • جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۸ بازدید 178 مدیریت
 • حتماً شنیده‌اید که عسل طبیعی که به صورت منظم مصرف شود، برای درمان گلودرد مفید است و آلرژی را از بین می‌برد. علت را هم اینگونه عنوان می‌کنند که استفاه از عسل باعث درمان دستگاه ایمنی بدن شده و بخش حساس به آلرژی را در دستگاه ایمنی بدن، غیرفعال می‌نماید. اما این موضوع تا چه حد صحت دارد؟

 •  

  عسل حاوی گرده‌های گل است و هر بار که عسل می‌خورید در واقع  مقداری از گرده‌های گل محلی را هم با آن می‌خورید. بنابراین خود را در معرض گرده‌های گل آلرژی‌زا قرار می‌دهید. اما از آنجایی که مقدار این گرده‌ها کم است، سیستم ایمنی بدن شما در برابر آنها از خود مقاومت نشان می‌دهد. چیزی شبیه به واکسن زدن.

   

  اما برای اینکه عسل این نقش خود را ایفا کند بهتر است که از چند ماه قبل از شروع فصل آلرژی، روزانه یک قاشق عسل محلی بخورید و سپس در طول فصول آلرژی نیز روزانه از دو قاشق عسل محلی استفاده کنید.

   

  خطرات استفاده از عسل خام

  گرچه مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل به نظر بی‌خطر می‌رسد اما باید بدانید که خوردن عسل خام،‌ می‌تواند خطراتی نیز به دنبال داشته باشد. عسل خام ممکن است حاوی بخش‌هایی از بدن زنبور، هاگ قارچ و باکتری باشد. عسلی که برچسب "پاستوریزه" داشته باشد، عسل خام نیست.

   

  در واقع خوردن عسل خام، ممکن است علائم آلرژی را در شما تشدید کند زیرا بدن شما به بخش‌های بدن زنبور و گرده‌های گل داخل عسل خام، واکنش نشان می‌دهد.

   

  مطالعات بر روی عسل

  برخی تحقیقات نشان می‌دهند که چه از عسل محلی استفاده شود، چه عسل غیر پاستوریزه و چه عسل تصفیه‌شده، هیچ‌یک اثر چندانی بر تسکین آلرژی ندارند. اما برخی تحقیقات دیگر حاکی از این هستند که استفاده از دوز بالای عسل در طی چند هفته، علائم آلرژی را بهبود می‌بخشد.

   

  با توجه به متناقض بودن نتایج تحقیقات و با توجه به اینکه نمونه‌های آزمایشی، کوچک بوده‌اند،‌ باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود تا بتوان با قاطعیت گفت که بالاخره عسل برای تسکین آلرژی مفید است،‌ بی‌اثر است و یا حتی مضر است.

   

  یک دلیل دیگر برای مشکوک بودن به مطالعات در زمینه اثر عسل بر آلرژی این است که هیچ تضمینی برای اینکه در هر واحد از عسل محلی، چه میزان گرده کل یافت می‌شود،‌ وجود ندارد و به همین دلیل نمی‌توان با قاطعیت از عسل محلی به عنوان داروی آلرژی نام برد.

   

  گرچه هنوز نمی‌توانیم با اطمینان از اثر عسل بر روی آلرژی اظهار نظر کنیم اما نباید فراموش کرد که عسل دارای فواید دارویی دیگری نیز هست. در طب سنتی مصر باستان، چین و آفریقا، از عسل به دلیل خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری آن استفاده می‌شود. به علاوه، سازمان بهداشت جهانی، عسل را جزء اقلامی که احتمالاً باعث از بین رفتن سرفه می‌شود و نیز افزاینده انرژی، طبقه‌بندی نموده است. بنابراین استفاده از آن برای سلامت عمومی بدن، می‌تواند مفید باشد.

   

  برگرفته از:   www.sparkpeople.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.