• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • آیا وقتی که خسته هستیم اجازه داریم ورزش کنیم؟

 • یکشنبه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ بازدید 18 مدیریت
 • کمبود خواب به هر دلیلی که باشد منجر به احساس خستگی می‌شود. سؤال این است که آیا مجاز به ورزش کردن در زمان‌هایی که احساس خستگی می‌کنیم، هستیم؟ همانطور که می‌دانیم، ورزش به ما انرژی و شادابی می‌دهد اما از طرفی برای اینکه بتوانیم ورزش کنیم هم باید انرژی داشته باشیم. در ادامه مطلب به این موضوع می‌‌پردازیم.

 •  

  قبل از هر چیز باید ببینید که آیا خستگی شما واقعی است و یا ناشی از بی‌انگیزگی؟ آیا احساس کسالت می‌کنید یا سنگینی؟ آیا در ذهن خود به دنبال بهانه برای ورزش نکردن می‌گردید و یا واقعاً خسته هستید؟

   

  کم‌آبی بدن هم می‌تواند در بروز احساس خستگی نقش داشته باشد. حتی اگر کم‌آبی خفیف هم باشد باز هم منجر به سردرد و گرفتگی عضلانی می‌شود. پس اگر احساس خستگی می‌کنید، ابتدا کمی آب بنوشید تا اگر علت آن کم‌آبی بوده است، رفع شود.

   

  اگر شب قبل از جلسه ورزشی به قدر کافی استراحت کنید، یعنی 7 تا 9 ساعت بخوابید، می‌توانید بدون خستگی در روز بعد ورزش کنید. اما اگر علیرغم استراحت شبانه باز هم خسته‌اید، بهتر است که با حرکات گرم‌کننده و شدت کم شروع به ورزش کنید و به تدریج بر شدت ورزش بیفزایید. کافیست که ورزش را شروع کنید تا با افزایش ترشح اندروفین در بدن‌تان خستگی از بدن خارج شود. این هورمون شما را سرحال می‌کند.

   

  ورزش، ساعت زیستی بدن را تنظیم می‌نماید. پس اگر 10 دقیقه ورزش کرده و عرق بریزید، برای خواب شبانه شما هم بسیار مفید خواهد بود.

   

  اما اگر خستگی شما انقدر شدید است که با هیچ ترفندی بهبود پیدا نمی‌کند، یعنی اگر پاهای‌تان می‌لرزند و احساس سرگیجه می‌کنید، قضیه فرق می‌کند. بهتر است که از ورزش خودداری کنید زیرا نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند مضر نیز باشد. ورزش در زمان‌هایی که حقیقتاً خسته هستید، خطراتی دارد که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

   

  1 -  افزایش خطر آسیب‌های ورزشی

  وقتی که خسته هستیم،‌ حرکات ما کندتر هستند و ممکن است که به موقع واکنش نشان ندهیم. یعنی هم از نظر ذهنی تمرکز نداریم و هم از نظر عضلانی قادر به واکنش سریع نیستیم و لذا ممکن است که دچار صدمه بشویم. اگر در حال کار با دستگاه ورزشی یا وزنه باشیم، این خطر بیشتر هم می‌شود.

   

  2 -  کاهش کارایی ورزشی و نتیجه مطلوب نگرفتن از ورزش

  وقتی که خسته‌ هستیم، ورزش به نظر طاقت‌فرسا و سخت‌تر از معمول می‌آید. حتی با اینکه همان ورزش را قبلاً هم انجام داده‌ایم باز هم مشکل‌تر است. در نتیجه ممکن است که انگیزه خود را برای ادامه ورزش از دست بدهیم.

   

  3 -  تضعیف سیستم ایمنی بدن

  خستگی، سیستم ایمنی را تهدید می‌کند. خستگی تعداد گلوبول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد، مخصوصاً اگر به طور مستمر دچار کم‌خوابی شده باشید. این موضوع زمانی بدتر می‌شود که با شکم خالی هم ورزش کنید. کم‌خوابی میزان هورمون کورتیزول را در بدن افزایش می‌دهد. این مسأله، سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند و توانایی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها کمتر می‌شود. به همه اینها، استرس ناشی از ورزش شدید را هم اضافه کنید. پس بهتر است که به خودتان استراحت بدهید. مثلاً می‌توانید یک چرت کوتاه بزنید.

   

  در هنگام خستگی چه ورزش‌هایی انجام بدهیم؟

  اگر خستگی شما آنقدر نیست که دچار تلوتلو خوردن شوید، لازم نیست که ورزش را به کلی تعطیل کنید. می‌توانید یکی از ورزش‌های زیر را که سبک و آسان هستند، انجام بدهید:

   

  1 -  ورزش هوازی سبک

  به این ترتیب، انرژی شما هم افزایش پیدا می‌کند. می‌توانید بر روی تردمیل راه بروید یا از دوچرخه ثابت یا دستگاه الپتیکال استفاده کنید. اگر هم توان انجام این ورزش‌ها را ندارید می‌توانید در حالی که تلویزیون تماشا می‌کنید، درجا بزنید یا درازو نشست یا پروانه یا شناس سوئدی انجام بدهید.

   

  2 -  یوگا

  یوگا هم آرامش‌بخش است و هم انرژی بدن را بیشتر می‌کند. خلق و خو را نیز بهبود می‌بخشد. حتی دو دقیقه یوگا هم این اثرات مفید را در بدن ایجاد می‌کند.

   

  3 -  انجام حرکات کششی

  حرکات کششی به سمت زمین یا به سمت بالا و یا حرکت لانج به طرفیت انجام بدهید. انجام حرکات کششی، حتی زمان‌هایی که خسته هستیم هم بی‌خطر است و حتی می‌تواند دردها را تسکین بدهد.

   

  البته گاهی نیز خستگی انقدر زیاد است که ترجیحاً باید ورزش را کنار بگذارید. زمان‌هایی که سرما‌خورده‌اید، بیمار هستید یا عمل جراحی داشته‌اید، نباید به خودتان سخت بگیرید. همیشه به نجوای بدن خود گوش کنید. بدن‌تان به شما می‌گوید که باید چه تصمیمی بگیرید تا به نفع آن باشد.

   

  برگرفته از:   www.sparkpeople.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه حرکت چرخش کمر روسی
بلاگ
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

معدودی از ورزش‌ها هستند که ناحیه کمر را به شدت آب می‌کنند. یکی از این [...]

چند نکته مفید درباره خواص خرما
بلاگ
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

خرما سرشار از قند طبیعی است که باعث می‌شود برخی از افراد آن را مضر تلق [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.