• امروز :
 • سلامتی
 • افزایش وزن در دوران قاعدگی

 • پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹ بازدید 28 مدیریت
 • دلایل متعدد جسمی و روحی وجود دارند که باعث می‌شوند وزن در دوران قاعدگی افزایش پیدا کند و این افزایش وزن می‌تواند حتی تا بیش از یک هفته دوران قاعدگی ادامه یابد.

 •  

  1 -  احتباس مایعات در بدن

  خیلی از خانم‌ها، ورم کردن بدن را در دوران قاعدگی تجربه می‌کنند. علت این است که تغییر در میزان هورمون استروژن و پروژسترون باعث تجمع مایعات در بدن می‌شود. این یکی از قابل رؤیت‌ترین اتفاقاتیست که به خصوص در نیمه دوم قاعدگی رخ می‌دهد زیرا هورمون‌ها در این موقع در بالاترین سطح خود قرار می‌گیرند.

   

  برای جلوگیری از ورم زیاد بدن در دوران قاعدگی، می‌بایست از خوردن غذاهای شور، به خصوص در نیمه دوم چرخه قاعدگی، پرهیز کنید. همچنین به هیچ وجه اقدام به خود درمانی با خوردن داروهای مدر نکنید. این موارد حتماً باید تحت مشورت و نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرند و نه طبق نظر خود شما.

   

  2 -  یبوست

  قاعدگی بر روی فعالیت لوله‌های گوارشی تأثیر می‌گذارد. هورمون پروژسترون باعث آرامش و سکون عضلات گوارشی شده و در نتیجه تحرک روده کم می‌شود. لذا فرد ممکن است که نفخ و یبوست را تجربه کند. برای کاهش نفخ و یبوست در دوران قاعدگی باید مصرف فیبر خوراکی را به ویژه در نیمه دوم قاعدگی افزایش بدهید.

   

  3 -  غذای مصرفی در دوران قاعدگی

  هورمون پروژسترون در نیمه دوم قاعدگی باعث افزایش اشتها می‌شود و شما را به سوی پرخوری سوق می‌دهد. این در حالیست که در دوران قاعدگی معمولاً فعالیت بدنی افراد کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه این دو مورد دست به دست هم داده و باعث افزایش وزن می‌شوند.

   

  برای ممانعت از افزایش وزن در این دوران، باید از خوردن غذاهایی که اتفاقاً در این دوران هوس خوردن آنها بیش از هر زمان دیگر به سراغ شما می‌آید، پرهیز کنید. افراد در دوران قاعدگی معمولاً اشتیاق زیادی به خوردن شیرینی‌جات پیدا می‌کنند.

   

  4 -  سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

  یک تا دو هفته قبل از شروع قاعدگی در اکثر خانم‌ها با حداقل یکی از علائم موسوم به سندرم پیش از قاعدگی یا PMS همراه است. نفخ، هوس غذایی و افزایش وزن از رایج‌ترین علائم PMS هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که خانم‌ها در قبل از شروع قاعدگی دچار افزایش اشتها، دریافت پروتئین بیشتر و هوس خوردن خوراکی‌هایی مثل شکلات، شیرینی‌جات و خوراکی‌های شور می‌شوند.

   

  افسردگی و اضطراب نیز از جمله عوارض PMS می‌باشند که بروز آنها احتمالاً با تغییرات ترشح سروتونین در بدن در ارتباط است. در برخی از خانم‌ها، این اضطراب و افسردگی باعث هوس خوردن غذای بیشتر می‌شود. اگر در زمان نزدیک شدن به دوران قاعدگی دچار افصردگی و اضطراب می‌شوید، به پزشک مراجعه کنید تا مشکل را برطرف کرده و از بروز اختلالات غذایی و پرخوری که در اثر قاعدگی ایجاد می‌شوند، جلوگیری کند. همچنین سعی کنید که سر خود را با ورزش گرم کنید.

   

  5 -  ابتلا به سندرم تخم‌دان پلی‌کیستیک (PCOS)

  اگر قاعدگی در شما نامنظم است و دچار اضافه‌وزن هم شده‌اید، ممکن است که علت آن چیزی فراتر از عوارض موقت قاعدگی باشد. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS در اثر عدم تعادل هورمون‌های جنسی ایجاد شده و متابولیسم را مختل می‌کند. از هر ده زن در سنین باروری، یک زن با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند. کاهش وزن در زنان چاقی که به PCOS مبتلا هستند، به آنها کمک می‌کند تا چرخه قاعدگی آنها منظم شود.

   

  شاید ندانید که چربی، هورمون استروژن در بدن تولید می‌کند و همین امر منجر به عدم تعادل این هورمون در بدن می‌شود. نامنظم بودن قاعدگی باعث چاقی و اضافه‌وزن نمی‌شود اما افزایش وزن می‌تواند باعث نامنظم شدن قاعدگی شود.

   

  در اکثر خانم‌ها، افزایش وزن در دوران قاعدگی، زودگذر و موقتی است. اگر عادات سالم داشته باشید و برنامه غذایی شما نیز صحیح باشد و فعالیت بدنی داشته باشید، این اضافه‌وزن به یک اضافه‌وزن دائمی تبدیل نشده و زود برطرف می‌شود.

   

  برگرفته از:   www.weightwatchers.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.