• امروز :
 • سلامتی
 • خوابیدن در اتاق سرد برای سلامتی مفیدتر است!

 • شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ بازدید 279 مدیریت
 • بعضی‌ها دوست دارند در محیط گرم بخوابند و برخی محیط سرد رو ترجیح می‌دهند. اما مشخص شده است که در واقع انتخاب کسانی که محیط سرد رو دوست دارند، بهتر است. اما چرا بهتر است که در اتاقی بخوابیم که دمای آن بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد باشد؟

 • تحقیقات نشان می‌دهند که اگر درجه حرارت اتاق از 15 درجه کمتر یا از 20 درجه بیشتر باشد، فرد در طول خواب بیشتر غلت می‌زند و تکان می‌خورد و در نتیجه خواب وی آنقدرها که انتظار می‌رود آرام نخواهد بود.

  بدن انسان دارای یک چرخه طبیعی 24 ساعته است که در آن دمای بدن در زمان شب افزایش یافته و در حدود ساعت 5 صبح به کمترین میزان خود می‌رسد. با پایین افتادن دمای بدن، توانایی فرد برای به خواب رفتن بیشتر می‌شود. بنابراین اگر دمای اتاق خنک باشد،‌ کیفیت خواب بهتری خواهیم داشت.

  همچنین مشخص شده است که سردی اتاق باعث می‌شود که آرامش بیشتری در حین خواب داشته باشیم. به علاوه، خوابیدن در اتاق سرد به ما کمک می‌کند که جوان‌تر به نظر برسیم زیرا دمای گرم‌تر از 21 درجه سانتیگراد، تولید ملاتونین در بدن رو متوقف می‌کند.

  از آنجایی که ملاتونین یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که توانایی جلوگیری از آلزایمر و جلوگیری از پیری مغز رو دارد، بنابراین هر گونه اختلال در تولید آن، برای بدن و سلامتی مغز، مضر است.

  در کنار همه اینها، خنک نگه داشتن اتاق خواب در طول شب باعث بهبود خلق و خو نیز می‌شود. علت آن نیز ارتباط بین ترشح ملاتونین و سروتونین است. سروتونین یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که برای خلق و خوی ما مفید می‌باشد و از طرفی، پیش‌ماده تولید ملاتونین نیز هست. بنابراین افزایش سروتونین در مغز باعث می‌شود که احساس شادی کرده و خواب راحت‌تری داشته  باشیم.

  خواب با کیفیت و سالم و نیز کاهش دمای اتاق خواب به ترشح بهتر هورمون رشد نیز کمک کرده و میزان هورمون استرس رو در بدن کاهش می‌دهند. جالب اینجاست که افزایش ترشح هورمون رشد و کاهش ترشح هورمون استرس به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

  حتی یک مطالعه نشان می‌دهد  که خوابیدن در اتاق خنک، خطر ابتلا به بیماری‌های متابولیکی مثل دیابت رو کاهش می‌دهد. بیماری‌هایی مثل دیابت نوع 2 امروز رو به افزایش هستند و اگر بتوان به روش‌های ساده‌ای مثل کاهش دمای اتاق، در کنار روش‌های درمانی، از بروز و شدت آنها کم کرد، چرا که نه؟ خوابیدن در اتاق خنک، حساسیت به انسولین رو بیشتر کرده و به این ترتیب خطر دیابت نوع 2 رو کاهش می‌دهد.

  به علاوه، خوابیدن در دمای پایین، مصرف قند خون رو توسط سلول‌های بدن بالا برده و به این طریق نیز از بروز دیابت نوع 2 جلوگیری می‌کند.

  بنابراین از اینکه در اتاق سرد بخوابید لذت ببرید و خواب راحتی رو تجربه کنید.

  برگرفته از: www.healthyfoodhouse.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه در ورزش پلانک جانبی
سلامتی
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

پلانک جانبی، یک حرکت ورزشی بسیار مفید است. اما خیلی از ما ممکن است دچ [...]

آیا بدن ما می‌تواند تفاوت بین قند طبیعی و قند مصنوعی را تشخیص بدهد؟
سلامتی
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

امروزه بسیاری از افراد برای پرهیز از مصرف قند طبیعی، از قندهای مصنوعی [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.