• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • رژیم تخم‌مرغ چیست و چه فواید و عوارض جانبی دارد؟

 • دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ بازدید 1026 مدیریت
 • این رژیم در واقع نوعی رژیم غذایی کوتاه‌مدت است که بخش اصلی آن رو تخم‌مرغ، پنیر و کره تشکیل می‌دهد. به خصوص کسانی که می‌خواهند توقف وزنی خود رو بشکنند و به ویژه افرادی که رژیم کتوژنیک می‌گیرند، از رژیم تخم‌مرغ استفاده می‌کنند. به طور خلاصه، رژیم تخم‌مرغ در واقع رژیم کتوژنیک بسیار محدود است که چربی آن زیاد، پروتئین آن متوسط و کربوهیدرات آن کم است.

 •  

  رژیم کتوژنیک بدن رو وارد فاز کتوزیس می‌کند یعنی بدن در شرایطی قرار می‌گیرد که از ترکیباتی به نام کتون به جای گلوکز به عنوان سوخت استفاده می‌کند. هدف  در رژیم تخم‌مرغ این است که فرد از حالت توقف وزنی خارج شود. برخی از افراد نیز از این رژیم به عنوان پیش‌مقدمه شروع رژیم کتوژنیک استفاده می‌کنند.

   

  قواعد رژیم تخم‌مرغ

   

  • تخم‌مرغی که استفاده می‌کنید باید کامل باشد. یعنی شامل هم سفیده و هم زرده باشد.

   

  • باید روزانه یک قاشق غذاخوری (معادل 15 گرم) کره یا چربی سالم به ازای هر یک عدد تخم‌مرغ که می‌خورید، مصرف نمایید.

   

  • باید تخم‌مرغ کامل رو به فاصله نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب بخورید.

   

  • هر سه تا پنج ساعت باید یک وعده غذایی که پایه آن تخم‌مرغ است، مصرف کنید.

  ​​​​​​​

  • باید حتماً تمام وعده‌های غذایی رو بخورید، حتی اگر گرسنه نباشید.

  ​​​​​​​

  • می‌توانید تا حداکثر 28 گرم پنیر پرچرب به ازای هر تخم‌مرغ مصرف کنید.

  ​​​​​​​

  • باید حداقل روزانه 6 عدد تخم‌مرغ کامل بخورید.

  ​​​​​​​

  • سه ساعت قبل از خواب باید دست از غذا خوردن بکشید.

  ​​​​​​​

  • شما مجاز هستید که روزانه حداکثر سه قوطی نوشابه رژیمی بنوشید اما سعی کنید به همان یک قوطی یا کمتر در روز اکتفا کنید.

   

  اینها قوانین اصلی این رژیم هستند اما می‌توانید خودتان هم تغییراتی در آن ایجاد کنید. رژیم تخم‌مرغ معمولاً بین سه تا 5 روز به طول می‌انجامد زیرا عموماً این مدت زمان برای خروج از توفق وزنی، کافی است. توصیه می‌شود که این رژیم بیش از 5 روز دنبال نشود زیرا خطراتی برای سلامتی به دنبال خواهد داشت، مثل کمبودهای تغذیه‌ای و یبوست.

   

  رژیم تخم‌مرغ برای کسانی که مشکلات خاص سلامتی مثل دیابت، اختلالات تغذیه‌ای، کلسترول بالا دارند و نیز کسانی که کیسه صفرای آنها برداشته شده است، ممنوع می‌باشد. همچنین برای کسانی که نمی‌توانند تخم‌مرغ بخورند مثل افراد گیاهخوار و کسانی که به تخم‌مرغ آلرژی دارند یا کسانی که به دلایل مذهبی از تخم‌مرغ پرهیز می‌کنند، مناسب نیست.

   

  رژیم تخم‌مرغ چگونه عمل می‌کند؟

   

  همانطور که گفته شد رژیم تخم‌مرغ باعث می‌شود که بدن وارد فاز کتوزیس شود. وقتی که بدن دسترسی کمی به گلوکز (قند) دارد، بدن از چربی برای تولید انرژی استفاده می‌کند و در نتیجه ترکیباتی به نام کتون در بدن تولید می‌شوند. برای اینکه فرد به مرحله کتوزیس برسد باید روزانه 50 گرم کربوهیدرات یا کمتر مصرف کنید. بقیه انرژی باید از غذاهای پرچرب و متوسط پروتئین تأمین شود.

   

  با توجه به اینکه رژیم تخم‌مرغ فقط 3 تا 5 روز طول می‌کشد، فرصت کافی برای رسیدن به مرحله کتوزیس نیست. گاهی رسیدن به مرحله کتوزیس، یک هفته یا بیشتر به طول می‌انجامد. محدودیت غذایی رژیم تخم‌مرغ، شدید است زیرا اقلام غذایی که مجاز به مصرف آن هستید رو به شدت کاهش می‌دهد.

   

  فواید رژیم تخم‌مرغ

   

  رژیم تخم‌مرغ هنوز از نظر علمی مورد مطالعه دقیق قرار نگرفته است. فوایدی که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم، در واقع فواید رژیم محدود و کوتاه‌مدت کتوژنیک است که تخم‌مرغ موجود در آن زیاد است. با توجه به اینکه رژیم تخم‌مرغ حداکثر 5 روز می‌تواند ادامه پیدا کند، بسیاری از فواید رژیم کتوژنیک عادی رو نشان نخواهد داد.

   

  کاهش اشتها

   

  تخم‌مرغ به دلیل وجود پروتئین در آن خصیت سیرکنندگی دارد. پروتئین ترشح هورمون‌های سیری رو افزایش و ترشح هورمون گرسنگی رو کاهش می‌دهد.

   

  کاهش وزن

   

  مسلماً با توجه به اینکه گزینه‌های غذایی در رژیم تخم‌مرغ بسیار محدود و کم هستند، فرد دچار کمبود غذایی و کاهش وزن می‌شود.

   

  کاهش چربی شکم

   

  چربی شکم یا چربی احشایی، یک عامل خطر جدی برای بروز بیماری قلبی، دیابت و سایر مشکلات مزمن سلامتی است. مطالعات نشان می‌دهند که رژیم کتوژنیک می‌تواند در کاهش چربی شکم نقش داشته باشد اما رژیم تخم‌مرغ آنقدر طولانی نیست که بتواند نقش عمده در این زمینه ایفا کند و مشخص نیست که چه میزان به کاهش چربی شکم کمک می‌کند. تنها می‌توان حدس زد که شاید در این مورد مؤثر باشد.

   

  کاهش مقاومت به انسولین

   

  وقتی که بدن به هورمون انسولین واکنش درست نشان ندهد و نتواند قند خون رو کنترل کند، اصطلاحاً گفته می‌شود که به انسولین مقاومت نشان داده است. رژیم تخم‌مرغ ممکن است که به صور موقت،‌ مقاومت به انسولین رو کاهش بدهد اما برای اینکه مشکلی برای بدن پیش نیاید باید این اثر همیشگی باشد، نه موقت.

   

  خطرات و عوارض جانبی رژیم تخم‌مرغ

   

  اگر اولین بار است که رژیم کتو می‌گیرید، ممکن است به آنفلوانزای کتو دچار شوید. این موضوع، نتیجه تطبیق بدنبا کتون به جال گلوکز برای تأمین انرژی است. از علائم رایج آن، گرسنگی،‌ تحریک‌پذیری، کمبود انرژی، مشکلات خواب، حالت تهوع، عملکرد ضعیف ذهنی، ضعف،‌ سردرد و بوی بد دهان است.

   

  اکثر این علائم موقتی هستند و با گذشت چند روز از شروع رژیم، از بین می‌روند. برای کاهش احتمال بروز آنفلوانزای کتو، قبل از شروع رژیم تخم‌مرغ از یک رژیم کم‌کربوهیدرات پیروی کنید.

   

  یبوست نیز یکی دیگر از عوارض رژیم تخم‌مرغ است زیرا مقدار فیبر موجود در این رژیم بسیار کم است و خوراکی‌های پر از فیبر مثل سبزیجات و میوه‌ها در آن بسیار محدود شده‌اند. برای کاهش این مشکل،‌ باید آب بیشتری بنوشید.

   

  اگر رژیم تخم‌مرغ رو بیش از 5 روز ادامه بدهید بدن شما با کمبودهای تغذیه‌ای مواجه خواهد شد و بدن به مکمل مولتی‌ویتامین نیاز پیدا می‌کند.

   

  گرچه در اثر رژیم تخم‌مرغ  وزن بدن به سرعت کم می‌شود اما وزن از دست‌رفته خیلی سریع،‌ مجدداً با بازگشت به رژیم عادی، به وزن اولین بازمی‌گردد. 

   

  رژیم تخم‌مرغ برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 ، کلسترول بالای خون و کسانی که اختلالات غذایی دارند یا سنگ کیسه صفرای آنها برداشته شده است، مناسب نیست مگر آنکه به دقت تحت نظر پزشک متخصص باشند. همچنین این رژیم مانند هر نوع رژیم محدودکننده دیگر، برای افراد باردار یا شیرده، نامناسب است. اگر مشکلات بالینی دارید حتماً قبل شروع این رژیم با پزشک متخصص مشورت کنید.

   

  کلام آخر

   

  رژیم تخم‌مرغ یک رژیم کوتاه‌مدت و نوعی رژیم  کتوژنیک بسیار محدودکننده است که فقط شامل تخم‌مرغ، پنیر و کره یا منابع دیگر چربی می‌باشد. این رژیم به مدت 3 تا 5 روز طول می‌کشد و هدف آن کاهش وزن کوتاه‌مدت است. با توجه به محدودیتی که ایجاد می‌کند می‌تواند به کمبودهای تغذیه‌ای، به خصوص در کسانی که به مدت طولانی از آن استفاده کنند، می‌شود. گرچه این رژیم می‌تواند به شما در شکستن توقف وزن کمک کند اما یک راه حل قابل اجرا در بازه زمانی طولانی نیست. بنابراین توصیه می‌شود که از رژیم‌هایی استفاده کنید که قابل انجام در طولانی‌مدت بوده و نتیجه‌ای هم که از آنها می‌گیرید، طولان‌اثر و ماندگار باشد.

  برگرفته از: www.healthline.com​​​​​​​

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه حرکت چرخش کمر روسی
بلاگ
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

معدودی از ورزش‌ها هستند که ناحیه کمر را به شدت آب می‌کنند. یکی از این [...]

چند نکته مفید درباره خواص خرما
بلاگ
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

خرما سرشار از قند طبیعی است که باعث می‌شود برخی از افراد آن را مضر تلق [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.