• امروز :
 • سلامتی
 • رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

 • شنبه، ۰۶ مهر ۱۳۹۸ بازدید 215 مدیریت
 • هنوز هم بر سر اینکه آیا رژیم غذایی مخصوص کم‌کاری تیروئید حقیقتاً بر روی عملکرد تیروئید اثر مثبت دارد یا خیر، تردید وجود دارد. در هر صورت، چه این رژیم تأثیر مثبتی بر روی فعالیت تیروئید داشته باشد و چه بی‌تأثیر باشد، با توجه به اینکه رژیم غذایی سالمی است،‌ برای بدن مفید می‌باشد. البته فراموش نکنید که رژیم غذایی به تنهایی قادر به رفع مشکل کم‌کاری تیروئید نیست و باید در کنار آن از دارو استفاده شود.

 • علائم کم‌کاری تیروئید عبارتند از: احساس خستگی، افزایش وزن، ریزش مو، خشکی و شکنندگی ناخن‌ها، خشکی پوست، احتباس آب در بدن، احساس سرما، افسردگی، اختلال در عملکرد ذهنی و یبوست.

  پیشنهاد‌های خوب برای رژیم غذایی مخصوص کم‌کاری تیروئید

  رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با کم‌کاری تیروئید، کمک‌کننده باشند. حتی ایجاد تغییرات کوچک غذایی نیز اثرات خوبی بر این بیماری دارد. این راهکارها، بسیار ساده و قابل اجرا هستند:

  1. اگر پزشک شما تشخیص داد که علت کم‌کاری تیروئید در شما، کمبود یُد است، برای جبران آن، مقدار ید دریافتی خود رو افزایش دهید. ید یک عنصر ضروری برای فعالیت غده تیروئید است. این عنصر در نمک یافت می‌شود اما خوردن نمک زیاد هم برای بدن مشکلاتی رو به همراه دارد. پس می‌توانید از غذاهایی که حاوی ید هستند استفاده کنید. از جمله این مواد غذایی می‌توان به این موارد اشاره کرد: اشنه دریایی ( کتانجک)، جلبک دریایی، آبزیان صدف‌دار. فراموش نکنید که دریافت بیش از حد ید نیز برای غده تیروئید، مضر است.
  2. به غذای خود فیبر اضافه کنید. بسیاری از افرادی که دچار کم‌کاری تیروئید هستند از یبوست رنج می‌برند. استفاده از غلات کامل و سبزیجات، به رفع یبوست کمک بزرگی می‌کند. به خاطر داشته باشید که مصرف آب رو افزایش دهید تا نتایج بهتری بگیرید.
  3. از مواد غذایی مثل: کلم، گل کلم، بروکلی، جوانه بروکسل، کلم پیچ، برگ خردل، اسفناج، انواع هلو، توت‌فرنگی و گلابی، کمتر استفاده کنید. این مواد غذایی منجر به بروز گواتر و بزرگی غده تیروئید شده و مانع از عملکرد این غده می‌شوند. توجه کنید که نباید خوردن این مواد غذایی را به کلی ترک کنید زیرا حاوی مواد مغذی مهمی برای بدن شما هستند. فقط کافیست که مصرف آنها رو کاهش دهید.
  4. از یک مولتی‌ویتامین مناسب استفاده کنید. استفاده از رژیم غذایی مخصوص کم‌کاری تیروئید، برای رفع نیازهای تغذیه‌ای کل بدن کافی نیست و برای اینکه همه دستگاه‌های بدن، فعالیت درستی داشته باشند، باید از هر نظر تأمین باشند.

  برگرفته از: www.hypothyroidismdietinfo.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.