• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • عنصر روی (Zn) و نقش بسیار مهم آن در تقویت دستگاه ایمنی بدن

 • سه شنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۹ بازدید 250 مدیریت
 • روی (Zn) نقش بسیار مهمی در سلامتی، به ویژه سلامتی دستگاه ایمنی بدن، ایفا می‌کند. افرادی که به کمبود این ماده معدنی مبتلا هستند، بیش از سایرین در معرض خطر بیماری و ضعف دستگاه ایمنی، قرار می‌گیرند. در نتیجه شانس آنها برای مبارزه با بیماری‌های باکتریایی و ویروسی نیز کمتر است.

 •  

  کمبود Zn اگر کوتاه‌مدت باشد منجر به ضعف دستگاه ایمنی و اگر درازمدت باشد علاوه بر ضعف دستگاه ایمنی به افزایش التهاب در بدن منجر می‌شود. اکثر افراد معمولاً آزمایش Zn انجام نمی‌دهند و در نتیجه ممکن است که متوجه کمبود این عنصر در بدن خود نشوند.

   

  این در حالیست که باید نسبت به این مسأله هشدار باشند و اهمیت قائل شوند زیرا حتی کمبود خفیف Zn نیز می‌تواند به افت عملکرد دستگاه ایمنی بدن منجر شود.

   

  جالب اینجاست که آزمایشان نشان می‌دهند که در صورت بروز بیماری، مصرف مکمل Zn می‌تواند به کاهش علائم بیماری کمک کند. اگر خیلی زود به زود سرما می‌خورید و بیمار می‌شوید، بهتر است که از پزشک خود بخواهید که آزمایش Zn برای شما تجویز کند. بدن ما به مقادیر زیادی Zn نیاز ندارد اما همان مقدار کم باید حتماً تأمین شود.

   

  کمبود Zn معمولاً در افرادی که به اختلالات هضم غذا یا بیماری مزمن کبد یا بیماری کلیه مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود. افراد گیاهخوار و گیاهخوار مطلق نیز تا حدودی در معرض کمبود این عنصر قرار دارند زیرا منابع گیاهی Zn نسبت به منابع حیوانی آن، دسترسی بیولوژیکی کمتری دارند. یعنی بدن قادر به جذب حداکثری آن از منابع غذایی گیاهی نیست.

   

  کمبود Zn می‌تواند خود را به صورت از دست دادن اشتها، از دست دادن حس چشایی و بویایی، اسهال، کاهش ایمنی بدن یا دیر التیام پیدا کردن زخم‌ها و افت خلق و خو منجر شود.

   

  اما باید نسبت به زیاده‌روی در مصرف Zn نیز هوشیار باشید زیرا  در درازمدت می‌تواند باعث مسمومیت Zn شود. معمولاً این حالت در کسانی دیده می‌شود که Zn را به صورت قرص و مکمل مصرف می‌کنند.

   

  زیاده‌روی در مصرف مکمل Zn، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می‌کند. همچنین، جذب آهن را مختل نموده و به بروز کم‌خونی ناشی از فقر آهن منجر می‌شود.

   

  منابع غذایی عنصر Zn

  خوشبختانه می‌توان Zn را از طریق غذا تأمین کرد. گوشت قرمز و ماکیان، یکی از مهمترین منابع Zn هستند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که Zn از طریق غذا به بدن شما می‌رسد، این خوراکی‌ها را مصرف کنید:

   

  صدف خوراکی

  گوشت گاو

  ران مرغ

  توفو

  دانه کنف

  عدس

  جو دو سر

  قارچ شیتاکه

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...از خودتان در برابر کارشکنان کاهش وزن، دفاع کنید
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

یکی از بزرگترین موانع در راه کاهش وزن، برخی از دوستان و آشنایان خود ما [...]

نکاتی درباره مکمل‌های ورزشی
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

دقت داشته باشید که هر مکمل کاهش وزن یا مکمل تناسب اندام، کارآمد و مفید [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.