• امروز :
 • سلامتی
 • فواید ورزش بوکس برای افراد عادی که رزمی‌کار نیستند

 • یکشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ بازدید 112 مدیریت
 • شاید فکر کنید که ورزش بوکس مختص افراد رزمی‌ کار است. احتمالاً نمی‌دانید که این ورزش که تمام بدن رو درگیر می‌کند برای کسانی هم که می‌خواهند تناسب اندام پیدا کنند، از مبتدی گرفته تا ورزشکار حرفه‌ای، بسیار مفید می‌باشد.

   

  کلاس‌های بوکس در واقع نوعی کلاس تمرینات ورزشی تناوبی با شدت زیاد هستند زیرا انواع حرکات این نوع تمرینات شدید (مثل حرکت پروانه، پرش ضربدری و ...) تا حرکات ملایم‌تر (مثل اسکوآت و کوهنورد) در آن وجود دارد. انجام این ورزش باعث می‌شود که به مرور زمان توانایی شما در انجام هر ورزش دیگری افزایش پیدا کند، از دویدن و ورزش‌های تیمی گرفته تا یوگا یا هر ورزش دیگری.

   

  گرچه این ورزش از انواع ورزش‌های شدید است اما لازم نیست که حتماً ورزشکار حرفه‌ای و قدری باشد تا در کلاس‌های بوکس شرکت کنید و نیز لازم نیست که تجربه بوکس داشته باشید. شما می‌توانید این ورزش رو بر حسب وضعیت ورزشی فعلی خود و توانایی بدنی خود، تعدیل کنید.

   

  بهترین قسمت ورزش بوکس این است که می‌توانید سرعت رو خودتان تنظیم کنید. می‌توانید مبتدی باشید و هر شکل بدنی داشته باشید. حتی کسانی که محدودیت حرکتی دارند نیز می‌توانند بوکس کار کنند. تنها کافیست که قبل از شروع کلاس درباره محدودیت‌های خود با مربی صحبت کنید.

   

  ورزش بوکس یک روش بسیار خوب برای یادگیری دفاع شخصی نیز هست. بسیاری از کسانی که بوکس کار می‌کنند، زنان هستند و بوکس این امکان رو به آنها می‌دهد که بتوانند در مواقع مقعضی از خود دفاع کنند. علاوه بر این، انرژی زیادی نیز در  حین این ورزش می‌سوزانید و توانایی بدن خود  در نشان دادن واکنش و انجام بهتر سایر ورزش‌ها رو نیز بالا می‌برید.

   

  اکثر افراد تصور می‌کنند که ورزش بوکس فقط باعث تقویت عضلات بازو و بالاتنه آنها می‌شود ولی باید بدانید که این ورزش در واقع کل عضلات بدن رو تحت تأثیر قرار داده و به کار وادار می‌کند. مدت زمان کلاس می‌تواند بین 30 تا 75 دقیقه متغیر باشد.

   

  ابزار مورد نیاز برای ورزش بوکس شامل یک جفت دستکش مخصوص بوکس و بانداژ‌ و کفش مخصوص بوکس است. لباس شما هم بهتر است که خاصیت تهویه‌کنندگی هوا داشته باشد. حتماً بطری آب و حوله نیز همراه خود داشته باشید. سعی کنید همیشه اول وقت به کلاس بروید تا زمان کلاس رو برای بستن بانداژ و آماده شدن از دست ندهید و فرصت برای اینکه سؤالات خود رو مطرح کنید،‌ داشته باشید.

   

  از همه مهمتر اینکه از این ورزش لذت ببرید و استرس نداشته باشید. از اینکه حرکات رو به درستی انجام ندهید،‌ خجالت نکشید. مربی به شما نحوه صحیح انجام حرکات رو یاد خواهد داد. هیچ‌کس در کلاس به قضاوت کردن درباره شما نمی‌پردازد. اصلاً‌ به شما نگاه هم نمی‌کنند.

   

  برگرفته از: www.livestrong.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چرا انقدر به خوردن فیبر خوراکی برای کاهش وزن تأکید می‌شود؟
سلامتی
پنج شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۸

حتماً بارها شنیده‌اید که فیبر خوراکی به کاهش وزن کمک می‌کند. اما چقدر [...]

5 خوارکی که جایگزین‌های بهتری برای نوشدنی ورزشی هستند
سلامتی
چهارشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۸

نوشیدنی‌های ورزشی برای زمانی کاربرد دارند که ورزش شدید انجام داده‌اید [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.