• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • ماسک مناسب پارچه‌ای و نحوه نگهداری از آن

 • شنبه، ۰۷ تیر ۱۳۹۹ بازدید 217 مدیریت
 • پوشش صورت به کمک ماسک، یکی از مؤثرترین راهکارها برای مسدود کردن راه مرود ویروس کرونا به بدن است. از آنجایی که هزینه تهیه ماسک بالا است و ماسک‌ها باید زود به زود تعویض و دور انداخته شوند، برخی از افراد به تهیه ماسک‌های خانگی روی می‌آورند که قابل شستشو و استفاده مجدد باشند. اما از کجا بدانیم که چه ماسکی مناسب است و پوشش کافی برای دوری از کرونا ایجاد می‌کند؟

 •  

  یک ماسک پارچه‌ای چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

  از آنجایی که ویروس کرونا در واقع از طریق مجاری تنفسی (در حین صحبت کردن، سرفه، عطسه و تنفس) راه خود را از طریق دهان یا بینی و حضور در نزدیکی افراد مبتلا، به بدن باز می‌کند، باید از ماسک استفاده کرد تا احتمال آلودگی به این ویروس را به حداقل رسانید.

   

  البته ماسک هرگز نمی‌تواند جای راهکارهای مهمی مثل فاصله‌گذاری اجتماعی را بگیرد. بنابراین به پشتوانه ماسک خود را محصور در اجتماعاتی که هیچ گونه فاصله‌گذاری در آنها رعایت نمی‌شود، نکنید.

   

  چه ماسک چند بار مصرف تهیه کنید و چه ماسک را خودتان تهیه کنید، باید به جنس آن توجه داشته باشید. بافت ماسک باید ریز باشد، مثل پنبه. به این ترتیب، از عبور ومرور ذرات ریز و درشت جلوگیری می‌کند. در ضمن شستشوی پنبه نیز آسان است.

   

  آیا ماسک باید چند لایه باشد؟

  توصیه می‌شود که ماسک چند لایه تهیه کنید تا احتمال ورود ذرات خارجی به آن به حداقل برسد. ماسک‌ پارچه‌ای باید حداقل سه لایه داشته باشد. بعضی از ماسک‌ها دارای جای مخصوص فیلتر هم هستند که میزان محافظت را بیشتر می‌کند.

   

  اگر می‌خواهید ماسک فیلتردار داشته باشید باید آن را از داروخانه‌ها خریداری کنید و یا خودتان با کمک فیلتر قهوه یا حوله کاغذی فیلتر درست کنید اما به خاطر داشته باشید که باید فیلتر را پس از هر بار مصرف تعویض کنید و فیلتر قبلی را دور بیندازید.

   

  تناسب ماسک برای صورت

  ماسک باید متناسب صورت شما باشد. ماسک باید دور صورت را بپوشاند و پوشش کاملی در اطراف هم دهان و هم بینی ایجاد کند. ماسک‌هایی که بند آنها در پشت سر بسته می‌شود، ممکن است سر بخورند و از سویی ماسک‌هایی هم که بند آنها پشت گوش‌ها می‌افتد در صورت استفاده طولانی‌مدت باعث آزار گوش‌ها می‌شوند.

   

  مدتی زمان می‌برد تا شما ماسکی که هم محافظ خوبی باشد و هم استفاده از آن در درازمدت، موجبات ناراحتی زیاد را فراهم نکند، پیدا کنید.

   

  نحوه شستشو و ضد عفونی ماسک پارچه‌ای

  ماسک را با دست تمیز از صورت خود جدا کنید و فقط هم بندهای آن را لمس کنید. سپس دست‌ها را پس از برداشتن ماسک، مجدداً بشویید. ماسک پارچه‌ای را باید هر روز و هر بار پس از استفاده، بشویید. ماسک را می‌توان با مواد شوینده معمولی در ماشین لباسشویی شست.

   

  اگر ماشین لباسشویی را هر روز به کار نمی‌اندازید، می‌توانید چندین ماسک پارچه‌ای تهیه کنید و هر زمان که ماشین را به کار انداختید، همه آنها را با هم داخل ماشین بیندازید.

   

  فقط دقت داشته باشید که باید اولاً ماسک‌ها را در جایی دور از دسترس و جایی که باعث آلودگی محیط اطراف نشود، بگذارید و همچنین از گرم‌ترین آب ممکن که البته باعث تخریب بافت ماسک نمی‌شود، برای شستشو استفاده کنید. اگر هم می‌خواهید ماسک را با دست بشویید، آن را داخل را با صابون شستشو داده و به خوبی با آب گرم آبکشی کنید.

   

  برای ضد عفونی ماسک می‌توانید آن را داخل مخلوط آب و صابون و کلرین 0/1 درصد بخیسانید. برای شستشوی آن هم از آب با دمای معمولی اتاق استفاده کنید تا کلرین را از روی آن به خوبی بشویید. بعد هم از خشک‌کن برای خشک کردن آن استفاده کنید و یا زیر نور آفتاب آویزان کنید.

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...از خودتان در برابر کارشکنان کاهش وزن، دفاع کنید
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

یکی از بزرگترین موانع در راه کاهش وزن، برخی از دوستان و آشنایان خود ما [...]

نکاتی درباره مکمل‌های ورزشی
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

دقت داشته باشید که هر مکمل کاهش وزن یا مکمل تناسب اندام، کارآمد و مفید [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.