• امروز :
 • بلاگ
 • نشانه‌های اینکه بدن شما، ورزیده‌‌تر از آن چیزیست که فکرش را می‌کنید

 • چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ بازدید 15 مدیریت
 • تناسب اندام لزوماً بدین معنی نیست که شکم شش تکه و عضلانی داشته باشیم. بسیاری از عادات ساده روزانه ما می‌‌توانند حاکی از میزان تناسب یا عدم تناسب اندام ما باشند. نشانه‌هایی که به شما معرفی می‌کنیم، میزات قدرت، تعادل، انعطاف‌پذیری و بنیه بدن شما را نشان می‌دهند و اگر این نشانه‌ها در شما وجود دارند، بدین معنیست که بدنی ورزیده دارید و حاکی از میزان سلامتی شما است.

 •  

  آیا کیف شما پر از وسیله است؟

  کیف دستی شما که معمولاً‌ با خود حمل می‌کنید، چقدر وزن دارد؟ اگر فکر می‌کنید که زدن وزنه 2/5 کیلوگرمی، کار سختی است، باید بدانید که کیف شما همراه با محتویات درون آن، احتمالاً وزنی در حدود 7 کیلوگرم دارد. اگر شما قادر هستید که این میزان وزن را با خود حمل کنید، در پاساژها بچرخید و از پله‌ها بالا و پایین بروید، پس حتماً می‌توانید دمبل دو کیلوگرمی را هم جابه‌جا کرده و ورزش کنید.

   

  آیا بدون درد داخل اتومبیل نشسته و از آن خارج می‌شوید؟

  ورود و خروج از اتومبیل، شباهت‌هایی به ورزش اسکوآت دارد و هر قدر که سن ما بالاتر می‌‌رود، این کار برای ما سخت‌تر می‌شود. اگر بدون احساس درد و ناراحتی می‌توانید این کار را انجام بدهید، یعنی زانوهای سالمی دارید.

   

  آیا می‌توانید بدون اینکه وزن خود را از یک پا بر روی پای دیگر بیاندازید، در صف بایستید؟

  اکثر افراد، به دلیل اینکه ساعات طولانی را در حالت نشسته و قوز کرده به سر می‌برند، به طور مزمن دچار سفتی کپل می‌شوند. همین باعث می‌شود که این افراد در زمان ایستادن، احساس درد کنند. پس اگر می‌توانید بدون احساس درد در صف بایستید و وزن خود رو مرتب از روی یک پا بر روی پای دیگر نیاندازید، یعنی وضعیت جسمی شما از خیلی از افراد، بهتر است.

   

  آیا در هنگام سفر، چمدان‌های خود را جابه‌جا کنید؟

  بلند کردن چمدان برای گذاشتن بر روی ترازو و حمل آن، همگی مستلزم این هستند که عضلات قوی داشته باشید. اگر بدون درد و ناراحتی قادر به انجام این کار هستید، یعنی عضلات محکمی دارید. البته این بدین معنی نیست که باید این کار را انجام بدهید و صرفاً یک نشانه از قوی بودن عضلات شماست.

   

  آیا بدون اینکه از نفس بیفتید می‌توانید خواربار خریداری شده را جابه‌جا کنید؟

  آیا برای جا‌به‌جایی خوارباری که از سوپرمارکت خریده‌اید، نیاز به چرخ ندارید و می‌توانید آنها را بدون اینکه نفس کم بیاورید، به اتومبیل خود برسانید؟ آیا وقتی که چرخ مملو از خرید را هل می‌دهید، نفس شما تنگ نمی‌شود؟ آیا وقتی که مایحتاج خریداری شده را روی اوپن آشپزخانه می‌گذارید دچار کمبود نفس نمی‌شوید؟ اگر دچار مشکل تنفسی نمی‌شوید، یعنی از نظر هوازی در وضعیت خوبی قرار دارید.

   

  آیا می‌توانید در یک آشپزخانه شلوغ به آشپزی بپردازید؟

  شاید به نظرتان خنده‌دار و عجیب بیاید اما شما تنها زمانی می‌توانید در یک آشپزخانه شلوغ که کلی وسیله در زیر پای شما و روی زمین پخش شده‌اند به آشپزی بپردازید، وسایل را زمین نیندازید و غذا را نسوزانید یا خودتان روی زمین نیفتید که بخش‌های مختلف بدن شما در هماهنگی با هم به سر ببرند.

   

  آیا می‌توانید سبد وسایل را با پایین رفتن از پله حمل کنید؟

  پایین رفتن از پله در حالی که دست شما پر است، یک نشانه خوب از تعادل در بدن است. وقتی که جوان‌تر هستیم، کنترل ما بر پایین رفتن از پله، بسیار بهتر و بیشتر است. اما با بالا رفتن سن، این کار سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل هم بسیاری از افراد مسن در هنگام پایین رفتن از پله دچار لغزش و شکستگی کپل می‌شوند. وقتی که از پله پایین می‌روید، اتفاقات زیادی در داخل بدن شما در حال وقوع هستند تا بدن شما را کنترل کنند.

   

  اگر در حال حمل یک وسیله بزرگ باشید، چشم شما قدم‌هایی که برمی‌دارید را نمی‌بیند. پس حس بینایی شما نمی‌تواند کمک چندانی برای فرود آمدن بر پله بعدی به شما بکند و همه زحمت این کار بر روی بدن شما می‌افتد که شما را محکم نگه دارد. این ورزش به شما نشان می‌دهد که بدن شما چقدر آمادگی حفظ خود و جلوگیری از لغزش را دارد.

   

  آیا می‌توانید همپای فرزند خود در پارک به جست و خیز بپردازید؟

  نحوه وقت‌گذرانی شما در پارک، اطلاعات زیادی درباره سلامتی و تناسب اندام شما در اختیار می‌گذارد. آیا اصلاً از روی نیمکت پارک تکان می‌خورید و یا در تمام مدت روی نیمکت نشسته‌اید؟ آیا می‌توانید از پله سرسره بالا بروید؟ این نشانه توانایی هوازی شماست. آیا می‌توانید فرزند خود را در حالی که روی میله‌های بارفیکس حرکت کرده و از میله‌ای به میله دیگر می‌رود، نگه دارید؟

   

  این نشانه قدرت بدنی شماست. آیا می‌توانید بر روی لبه‌های جدول یا وسایل بازی بایستید یا راه بروید؟ این نشانه توانایی شما در حفظ تعادل بدن است.

   

  برگرفته از: www.rd.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...عدم مصرف پروتئین بعد از ورزش، تا چه میزان مضر است؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۹

حتما می‌دانید که باید بعد از پایان ورزش، پروتئین مصرف کنید تا عضلات شم [...]

5 روش برای از بین بردن بوی زحم ماهی
بلاگ
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

بوی زحم ماهی برخی از افراد را از پخت و خوردن آن منصرف می‌کند. اما قبل [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.