• امروز :
 • بلاگ
 • وزنه زدن، افسردگی را کاهش می‌دهد

 • چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹ بازدید 20 مدیریت
 • تحقیقات متعددی نشان می‌دهند که ورزش‌های هوازی مثل دویدن، دوچرخه‌سواری و شنا، خلق و خوی ما را بهبود می‌بخشند اما تحقییقات جدید حاکی از این هستند که تمرینات قدرتی نیز اثراتی مشابه و مفید بر روی روان ما دارند. ورزش‌های استقامتی، از شنای سوئدی گرفته تا بلند کردن وزنه،‌ همگی به میزان چشمگیری به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کنند.

 •  

  تحقیقات نشان می‌دهند که علائم افسردگی در کسانی که بارها در طول روز یا هفته به انجام تمرینات استقامتی از هر نوع آن می‌پردازند، کاهش پیدا می‌کند و این مسأله در کسانی که به افسردگی خفیف تا متوسط مبتلا هستند، محسوس‌تر است. اما کسانی هم که افسردگی شدیدتر دارند از  این تمرینات بهره می‌برند.

   

  البته مقایسه بین ورزش‌های هوازی و تمرینات قدرتی در کاهش علائم افسردگی، کار مشکلی است زیرا هر دو اثرات مفیدی بر از بین بردن افسردگی دارند. به نظر می‌رسد که هر دو نوع این ورزش‌ها اثرات مشابهی بر افسردگی دارند.

   

  محققان هنوز به طور دقیق نمی‌توانند علت این تأثیر تمرینات قدرتی بر کاهش علائم افسردگی را مشخص کنند اما آنچه که مسلم است،‌ این ورزش‌ها حقیقتاً در کاهش افسردگی مؤثر هستند. به نظر می‌رسد که تمرینات استقامتی بر روی بخش‌های خاصی از مغز که شامل قسمت ترشح‌کننده انتقال‌دهنده‌های عصبی شیمیایی مربوط به خلق و خو هست، اثر می‌گذارند.

   

  یک دلیل دیگر نیز می‌تواند این باشد که ورزش مانند دارونما عمل می‌کند. یعنی کسانی که ورزش می‌کنند این انتظار را دارند که حالشان بهتر شود و چون خودشان چنین انتظاری دارند، این اتفاق می‌افتد.

   

  البته اگر پزشک برای شما داروی ضدافسردگی تجویز کرده است نباید از مصرف آن خودداری کنید بلکه باید ورزش را در کنار مصرف دارو برای کاهش علائم افسردگی خود به کار بگیرید. سعی کنید که چند چلسه در هفته و هر بار، 8 تا 10 ورزش مختلف را هر کدام به تعداد 12 مرتبه انجام بدهید تا افکار منفی از ذهن شما دور شوند.

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...اهمت وزن کردن غذاها
بلاگ
دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

ترازو یکی از ابزار مفید برای کمک به برنامه کاهش وزن و رسیدن به وزن دلخ [...]

سیب یا موز؟ کدام سالمتر است؟
بلاگ
شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بعضی از افراد از خوردن میوه پرهیز می‌کنند چون به آنها گفته شده است که [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.