• امروز :
 • سلامتی
 • چای ماتچا چیست؟

 • شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 551 مدیریت
 • از پودر سبز درخشان چای ماتچا در تهیه انواع مواد غذایی مثل اسموتی، بستنی و کلوچه استفاده می‌شود. فواید چای ماتچا از جلوگیری از سرطان تا تقویت مو و ناخن‌ها رو شامل می‌شود. همچنین متابولیسم رو افزایش داده، اشتها رو سرکوب می‌کند و حتی گفته می‌شود که افسردگی رو کاهش می‌دهد. در ادامه مطلب درباره چای ماتچا صحبت می‌کنیم.

 • ماتچا یعنی پودر چای. این جای از حل کردن برگ خرد شده چای در آب گرم به دست می‌آید. برخلاف چای معمولی که تفاله آن بعد از دم کردن دور ریخته می‌شود، تفاله چای ماتچا خورده می‌شود. به این ترتیب آنتی‌اکسیدان کاتشین بیشتری به بدن می‌رسد که فواید زیادی مثل افزایش متابولیسم و جلوگیری از سرطان دارد. خواص آنتی‌اکسیدانی یک فنجان چای ماتچا مساوی با 10 فنجان چای معمولی است.

  چه مقدار کافئین در چای ماتچا وجود دارد؟

  در یک فنجان چای ماتچا تقریباً همان مقدار کافئین که در قهوه دم‌کرده وجود دارد، یافت می‌شود. یعنی کافئین آن کمی از سایر انواع چای بیشتر است. ماتچا حاوی اسید آمینه تانین است که همراه با کافئین، فعالیت شناختی و ذهنی رو بهبود می‌بخشد.

  مزه چای ماتچا چگونه است؟

  طعم این چای چیزی شبیه به مزه اسفناج یا خزه است که به نظر چندان خوشمزه نمی‌آید اما شما می‌توانید با خرید پودر چای با کیفیت این مشکل رو برطرف کنید. بدین منظور از چای تهیه شده به روش خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است که رنگ مصنوعی به آنها اضافه شده باشد و مزه آن نیز وقتی که دم می‌کشد، تلخ می‌شود. اما اگر از چایی که با شیوه صحیح تهیه شده است استفاده کنید، هم طعم بهتری دارد و هم معمولاً از بخش‌هایی از گیاه که تازه رشد کرده‌اند برای تهیه این چای استفاده می‌شود که آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند. قابل اطمینان‌ترین نوع این چای رو از برندهای ژاپنی می‌توانید تهیه کنید که قوانین رو به خوبی رعایت کرده و چای تقلبی به شما تحویل نمی‌دهند.

  همچنین قبل از خرید به رنگ پودر چای توجه کنید. ماتچا در سایه پرورش داده می‌شود و به همین دلیل برگ‌های آن حاوی کلروفیل بیشتری هستند. لذا رنگ آن بسیار سبز و سرزنده هستند. اگر رنگ آن کدر بود از خریدن آن اجتناب کنید.

   

  برگرفته از:  www.prevention.com

  گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...هدف گذاری صحیح وزنی
سلامتی
پنج شنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

اگر احساس می‌کنید که علیرغم وفادار ماندن به رژیم کاهش وزن و ورزش، وزن [...]

4 اشتباه رایج در انجام ورزش لانج
سلامتی
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹

ورزش لانج، یک ورزش فوق‌العاده برای تقویت عضلات پایین‌تنه است و تمرکز آ [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.