• امروز :
 • سلامتی
 • چرا کاهش وزن در تابستان، آسان‌تر از زمستان است

 • دوشنبه، ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ بازدید 10 مدیریت
 • تابستان انواع فرصت‌های تفریحی را در اختیار ما می‌گذارد تا وزن کم کنیم. در حقیقت تابستان یکی از بهترین زمان‌ها برای کاهش وزن است. در اینجا درباره هفت دلیل که باید از فرصت طلایی تابستان برای کاهش وزن استفاده کنید، صحبت می‌کنیم.

 •  

  امکان اینکه بتوان در طبیعت ورزش کرد، بیشتر است

  خیلی از افراد ورزش را فقط در رفتن به باشگاه ورزشی یا ورزش در منزل می‌بینند. این در حالیست که یکی از انگیزه‌بخش‌ترین انواع ورزش، ورزش در طبیعت و محیط باز است. ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، شنا، قایق‌سواری، دوچرخه‌سواری و ... .

   

  امکان تحرک بیشتر در طول روز

  طولانی‌تر بودن روزها در تابستان مساویست با فرصت بیشتر برای تحرک و فعالیت. تاریک شدن آسمان در زمستان باعث می‌شود که انگیزه ما برای فعالیت در طول روز کمتر شود و خیلی زود از نظر روحی احساس خستگی و خواب‌آلودگی کنیم. اما تابستان این حسن را دارد که خورشید را مدت طولانی‌تر مهمان ما کند.

   

  افزایش احساس تشنگی

  ما معمولاً در زمستان، فراموش می‌کنیم که آب و مایعات کافی به بدن خود برسانیم اما در تابستان مصرف آب و مایعات در ما بیشتر می‌شود. این امر به افزایش احساس سیری و از بین بردن گرسنگی، کمک می‌کند. در واقع در بسیاری از موارد ما در واقع گرسنه نیستیم بلکه تشنه هستیم و با نوشیدن آب، احساس گرسنگی کاذب در ما از بین می‌رود.

   

  مصرف میوه‌های تازه فصلی

  بسیاری از میوه‌های خوشمزه، تازه و آبدار در تابستان به عمل می‌آیند و این بهترین فرصت است برای اینکه رژیم غذایی خود را هر چه بیشتر، پاکسازی کرده و غذاهای کامل و مقوی و سالم بخورید و میوه قطعاً یکی از همین خوراکی‌هاست که خوردن آن به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند. به همین دلیل ما در یکا، مصرف اکثر میوه‌ها را کاملاً آزاد و بدون محاسبه قرار داده‌ایم تا شما تشویق به خوردن میوه بیشتر شوید. میوه‌ها اکثراً حاوی آب و فیبر زیاد هستند که هر دو در بروز احساس سیری نقش دارند.

   

  بهترین زمان برای پیروی از سالم‌ترین رژیم غذایی جهان یعنی رژیم مدیترانه‌ای

  همانطور که گفته شد تابستان با خود انواع میوه‌ها و سبزیجات تازه را می‌آورد. رژیم مدیترانه‌ای که ترکیب سالمی از انواع میوه‌ها و سبزیجات، ماهی و مرغ و گوشت سفید و چربی‌های سالم مثل روغن زیتون است را می‌توان در تابستان به دلیل گستردگی انواع میوه و سبزیجات در دسترس، به راحتی دنبال کرد. رژیم غذایی مدیترانه‌ای علاوه بر اثر مفیدی که بر کاهش وزن دارد، باعث بهبود فشار خون شده و برای سلامتی نیز بسیار مفید است.

   

  چادر زدن در طبیعت، ساعت زیستی بدن را تنظیم می‌کند

  خواب بی‌کیفیت یکی از عوامل عدم موفقیت در کاهش وزن است. اما مشکل به همینجا ختم نمی‌شود. یعنی بی‌خوابی و بدخوابی، علاوه بر اینکه نمی‌گذارد وزن کم کنید، باعث افزایش وزن شما نیز می‌شود. کمبود خواب باعث افزایش ترشح هورمون گرسنگی (گرلین) و کاهش هورمون سیری (لپتین) می‌شود و شما را گرسنه‌تر کرده و به پرخوری سوق می‌دهد. خوابیدن در طبیعت این حسن را دارد که ساعت زیستی بدن را تنظیم کرده و به شما کمک می‌کند تا خواب بهتری داشته باشید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.