• امروز :
 • بلاگ
 • چرخه کربوهیدرات چیست و آیا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 • دوشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۹ بازدید 58 مدیریت
 • گرچه رژیم کم کربوهیدرات در برخی از افراد، جواب می‌دهد اما عوارض خاص خود را نیز دارد. به همین دلیل برخی دیگرازافراد به جای حذف یا محدودیت شدید کربوهیدرات دریافتی خود، دست به ابتکار دیگری می‌زنند و با مقدار کربوهیدرات مصرفی خود، به اصطلاح، بازی می‌کنند. به این شیوه، چرخه کربوهیدرات گفته می‌شود. این شیوه بیشتر در بین ورزشکاران حرفه‌ای رایج است اما در بین مردم عادی که می‌خواهند وزن کم کنند نیز جای خود را باز کرده است.

 •  

  چرخه کربوهیدرات چیست؟

  در این روش رژیمی، شما مقدار کربوهیدرات مصرفی خود را از روزی به روز دیگر، از هفته‌ای به هفته دیگر یا از این ماه تا ماه بعد، تغییر می‌دهید. یعنی برخی روزهای هفته، کربوهیدرات کمی می‌ خورید و در برخی دیگر از روزهای هفته، کربوهیدرات بیشتری مصرف می‌کنید.

   

  معمولاً مقدار مصرف کربوهیدرات در روزهایی که ورزش انجام می‌دهید، بالا می‌رود. برخی از افراد نیز در روزهایی که فعالیت ورزشی متوسط انجام می‌دهند، مقدار کربوهیدرات مصرفی را نیز در حد متوسط نگه می‌دارند.

   

  این روش رژیمی در واقع مورد استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد زیرا به نظر می‌رسد که موجب ایجاد اثرات مثبت در سطح سلولی شده و بر روی عملکرد ورزشی آنها اثر مفید دارد. البته همچنان باید تحقیقات بیشتری بر روی میزان اثر آن بر بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران، انجام شود. افراد عادی نیز به منظور کاهش وزن از این روش استفاده می‌کنند.

   

  فرد در روزهای خاصی می‌تواند مقدار بیشتر اما کنترل‌شده‌ای کربوهیدرات مصرف کند. تحقیقات نشان می‌دهند که این کار باعث می‌شود که ترشح هورمون سیری (هورمون لپتین) افزایش پیدا کند. به این ترتیب تحمل روزهایی که باید کربوهیدرات کمتری مصرف شود، آسان‌تر می‌شود.

   

   رژیم چرخه کربوهیدرات و کاهش وزن

   

  این رژیم به کاهش وزن کمک می‌کند اما این کمک لزوماً هیچ ارتباطی به خود کربوهیدرات ندارد. یعنی در واقع این مقدار کل انرژی مصرفی فرد است که در تغییرات وزنی او مؤثر است و نه کربوهیدرات رژیم. برای از دست دادن چربی بدن، باید هر روز انرژی بیشتری نسبت به انرژی دریافتی خود، بسوزانید. این اتفاق در رژیم کم‌ کربوهیدرات و رژیم کم چربی نیز می‌افتد.

   

  البته باید در نظر داشته باشید که بخشی از کاهش وزنی که در رژیم چرخه کربوهیدرات اتفاق می‌افتد در واقع بیشتر به دلیل از دست دادن آب بدن است تا چربی بدن. وقتی که وزن به سرعت و در اثر کاهش شدید مصرف کربوهیدرات، پایین می‌آید، بخش اعظمی از این کاهش وزن (چیزی حدود 5 کیلوگرم از آن)، به دلیل از دست دادن آب بدن است.

   

  کربوهیدرات، آب را در بدن ما نگه می‌دارد. پس مقدی که مصرف کربوهیدرات کم شود، آبی هم که در بدن ذخیره می‌شود، کمتر شده و وقتی هم که مجدداً کربوهیدرات مصرف کنیم، این آب دوباره به بدن بازمی‌گردد.

   

  آیا استفاده از رژیم چرخه کربوهیدرات برای من مناسب است؟

  اگر می‌خواهید از این رژیم برای کاهش وزن استفاده کنید به نکات زیر توجه نمایید:

   

  اگر ورزشکار هستید، این رژیم می‌تواند برای شما مفید باشد.

   

  اگر صرفاً می‌خواهید وزن کم کنید، استفاده از این رژیم با توجه به اینکه مستلزم اندازه‌گیری کربوهیدرات مصرفی است، می‌تواند به بروز اختلالات تغذیه‌ای و وسواس اندازه‌گیری در شما منجر شود که در این صورت اصلاً ایده خوبی نیست.

   

  اگر از این رژیم استفاده کنید ولی به سایر اصول رژیم‌های کاهش وزن، مثل پرهیز از استرس، داشتن خواب کافی و با کیفیت و رژیم غذایی سالم، بی‌توجه باشید، در درازمدت به موفقیتی که مد نظرتان است، نخواهید رسید.

   

  کلام آخر

  رژیم چرخه کربوهیدرات، هنوز آنطور که باید مورد تحقیقات گسترده قرار نگرفته است. این رژیم گرچه مضر نیست (البته با توجه به شرایط فردی خودتان باید با پزشک نیز مشورت کنید) اما آنطور که انتظار می‌رود هم معجزه‌آسا نیست. شما باید همیشه رژیمی را انتخاب کنید که قابل تطبیق با نوع زندگی شما بوده و در درازمدت نیز قابل ادامه دادن و اجرا باشد.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.