• امروز :
  • سلامتی
  • چند بار در هفته ورزش کنیم تا سلامتی سرخرگ‌ها حفظ شود

  • سه شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۷ بازدید 169 مدیریت
  • شاید برای شما هم این سؤال باشد که دقیقاً چقدر باید ورزش کرد تا سرخرگ‌ها که انشعبات حیاتی بدن هستند رو سالم نگه داریم. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

  • تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ورزش کردن، 2 تا 3 مرتبه در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه کافیست تا سرخرگ‌های سایز متوسط بدن (یعنی سرخرگ‌هایی که اکسیژن رو به سر و گردن می‌رسانند)، جوان و سالم بمانند. در کسانی که 4 بار یا بیشتر در هفته ورزش می‌کنند، هم سرخرگ‌های سینه و هم شکم، سلامتی خود رو بهتر حفظ می‌کنند. اساساً اگر می‌خواهید که قلب جوانی داشته باشید، باید حداقل 4 جلسه در هفته ورزش کنید.
    اکثر ما از فواید ورزش مطلع هستیم و می‌دانیم که ورزش فقط داشتن یک بدن زیبا نیست و فواید درونی زیادی دارد. ورزش نه تنها خلق و خو رو بهبود می‌بخشد، از بروز بیماری‌های مزمن که احتمال بروز آنها با بالا رفتن سن بیشتر می‌شود هم جلوگیری می‌کند. همچنین به سلامتی استخوان‌ها و عضلات نیز کمک کرده و به شکل بسیار مؤثری سلامتی سیستم قلبی – عروقی رو بهبود می‌بخشد.

     

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چرا انقدر به خوردن فیبر خوراکی برای کاهش وزن تأکید می‌شود؟
سلامتی
پنج شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۸

حتماً بارها شنیده‌اید که فیبر خوراکی به کاهش وزن کمک می‌کند. اما چقدر [...]

5 خوارکی که جایگزین‌های بهتری برای نوشدنی ورزشی هستند
سلامتی
چهارشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۸

نوشیدنی‌های ورزشی برای زمانی کاربرد دارند که ورزش شدید انجام داده‌اید [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.