• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • چگونه به طور طبیعی از بدن خود سمزدایی کنیم؟

 • جمعه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 344 مدیریت
 • همانطور که در پست قبلی اشاره کردیم، رژیم‌های سمزدا می‌توانند بیش از آنکه مفید باشند، مضراتی برای بدن داشته باشند. اما ما می‌توانیم به طور طبیعی بدن خود رو پاکسازی و سمزدایی کنیم. در ادامه مطلب، چند نکته مفید رو در این زمینه با شما در میان می‌گذاریم که به پیروی روزانه از آنها بدن شما به طور طبیعی پاکسازی می‌شود.

 • 1-  در خوردن خوراکی‌های سمزدا، اغراق و تفریط نکنید و حد متعادل رو رعایت کنید. زیاده‌روی در خوردن این نوع خوراکی‌ها باعث می‌شود که سموم بیشتری در بدن تجمع پیدا کنند. مثلاً اگر به جای اینکه 6 کلوچه بخورید، یک عدد بخورید. این خودش سمزدایی از بدن است. خوراکی‌ها رو به آرامی بجوید. دندان‌ها و معده ما مثل دستگاه خردکن و مخلوط کن طبیعی عمل می‌کنند.

   

  2 -  بیشتر بشقاب خود رو با مواد غذایی گیاهی پر کنید و تا جایی که می‌توانید از مواد اورگانیک استفاده کنید. این باعث می‌شود که کمترین تماس رو با سموم داشته باشید. سبزیجات و میوه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که به بدن در مبارزه با سموم کمک می‌کنند.

   

  3 -  چربی اضافی بدن خود رو از بین ببرید. در صورتی که چربی اضافه داشته باشید، برخی از ترکیبات سمی محلول در چربی در این بخش‌های بدن شما تجمع پیدا می‌کنند. پس هر قدر که بدن چربی اضافی کمتری داشته باشد، ترکیبات سمی محلول در چربی، فرصت کمتری برای تجمع در بدن پیدا می‌کنند.

   

  4 -  مایعات کافی مثل آب و چای بنوشید. برای مصرف آب شهری از فیلتر تصفیه آب استفاده کنید. کلیه‌ها، از اندام‌های اصلی سمزدایی طبیعی از بدن هستند. کلیه‌های خود رو سالم و تمیز نگه دارید.

   

  5 -  بین شام شب قبل و صبحانه خود فاصله کافی بیندازید. مثلاً اگر شام رو ساعت 7 شب می‌خورید، صبحانه رو ساعت 7 صبح میل کنید تا در این فاصله 12 ساعته، هیچ غذایی وارد بدن شما نشود و بدن فرصت پاکسازی از خود رو پیدا کند. این کار باعث می‌شود که خواب راحت‌تری هم داشته باشید.

   

  6 -  به طبیعت بروید و در معرض تابش آفتاب و هوای تازه قرار بگیرد. ویتامین D از طریق تماس نور خورشید با پوست تولید می‌شود. هوای تازه استرس رو کاهش می‌دهد.

   

  7 -  ورزش منظم و تعریق در اثر ورزش رو فراموش نکنید. پوست ما گسترده‌ترین اندام جهت حذف سموم از بدن است.

   

  8 -  بی‌دلیل و بی‌رویه از مکمل‌ها استفاده نکنید. مکمل‌ها لزوماً برای سلامتی مفید نیستند. برخی از این مکمل‌ها به جای اینکه به بدن کمک کنند، به بار اضافی بر روی بدن تبدیل می‌شوند.

   

  9 -  غذاهای مشکل‌دار رو محدود کنید. مثلاً اگر کلوچه دوست دارید، به یک کلوچه اکتفا کنید و اگر نمی‌توانید این کار رو انجام بدهیدو به کمتر از 10 کلوچه راضی نیستید، پس اصلاً کلوچه رو حذف کنید.

   

  10 -  محصولات زیبایی و بهداشتی خود رو بررسی کنید. پوست، بزرگترین اندام بدن است و مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی باعث می‌شود که انواع مواد شیمیایی وارد گردش خون ما شده و در کل بدن پخش شوند. پس از محصولاتی استفاده کنید که طبیعی باشند و در مصرف زیاده‌روی هم نکنید.

   

  11 -  همه ما می‌دانیم که چگونه بدن سالمی داشته باشیم و در واقع نیازی به  رژیم سم‌زدا نیست. کافیست که از اضافه‌وزن خود جلوگیری کنیم، غذاهای فراوری‌شده نخوریم و در عوض از غذاهای طبیعی و کامل مثل میوه و سبزیجات و پروتئین استفاده کنیم.

   

  برگرفته از:  www.livestrong.com

  گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه حرکت چرخش کمر روسی
بلاگ
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

معدودی از ورزش‌ها هستند که ناحیه کمر را به شدت آب می‌کنند. یکی از این [...]

چند نکته مفید درباره خواص خرما
بلاگ
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

خرما سرشار از قند طبیعی است که باعث می‌شود برخی از افراد آن را مضر تلق [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.