• امروز :
 • سلامتی
 • گلوتن را بی‌دلیل از برنامه غذایی خود حذف نکنید !

 • سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 325 مدیریت
 • وقتی هیچ دلیل پزشکی و بالینی ، مثل حساسیت به گلوتن یا بیماری سلیاک، برای حذف گلوتن از برنامه غذایی‌تان وجود ندارد، کنار گذاشتن گلوتن کار درستی نیست. اما گلوتن چیست؟ و حساسیت به گلوتن چه علائمی دارد؟

 • گلوتن ترکیبی پروتئینی است که در گندم یافت می‌شود. پس هر محصولی هم که از گندم تهیه شود می‌تواند گلوتن داشته باشد، مثل پاستا، کلوچه، کیک و … . کسانی که به گلوتن حساسیت دارند دچار علائمی مثل خارش، ورم بینی و گلو، قرمزی پوست، خس‌خس یا آنافیلاکسی می‌شوند. عدم تحمل گلوتن نیز می‌تواند علائمی مثل گاز، نفخ، التهاب مفاصل، خستگی یا تغییرات خلق و خو ایجاد کند.

  بیماری سلیاک که حالت جدی عدم تحمل گلوتن است، یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن به پروتئین گلوتن موجود در غذا حمله می‌کند و در نتیجه به روده باریک صدمه می‌زند. وقتی که بدن قادر به شکستن مواد مغذی مثل آهن و ویتامین B12 نباشد، توانایی کافی برای فعالیت و ورزش هم ندارد.

  بنابراین اگر کسی به حساسیت به گلوتن یا عدم تحمل گلوتن و سلیاک مبتلا باشد، پرهیز از گلوتن یک امر طبیعی است. اما اگر فرد بدون داشتن این مشکلات و فقط با این تصور که رژیم بدون گلوتن، رژیم غذایی سالمی است، از خوردن گلوتن خودداری کند، در واقع دست به کار اشتباهی زده است.

  گلوتن یک ترکیب غذایی ناسالم نیست و غذاهایی که حاوی گلوتن هستند، لزوماً غذاهای بدی نیستند. مخصوصاً اگر ورزشکار باشید به این غذاها نیاز دارید. اگر از گلوتن به طور منظم و در قالب غلات کامل استفاده کنید، احتمال چاق شدن شما هم کمتر است و کمتر از بیماری‌های مرتبط با چاقی مثل دیابت و بیماری قلبی رنج می‌برید. غلات کامل حتی می‌توانند خطر ابتلا به برخی سرطان‌های خاص مثل سرطان روده بزرگ و راست‌روده و سرطان گردن رو کاهش بدهند.

  به علاوه، کسانی که روزانه 90 گرم (3 واحد)، غلات کامل مصرف می‌کنند، به میزان 22 درصد کمتر در معرض بیماری قلبی – عروقی و 15 درصد کمتر در معرض سرطان و 14 درصد کمتر در معرض خطر سکته قرار دارند.

  غلات کامل سوخت اولیه عضلات نیز محسوب می‌شوند زیرا کربوهیدرات هستند. اگر به قدر کافی کربوهیدرات مصرف نکنید، خیلی زود در طی ورزش دچار خستگی می‌شوید. غلات کامل حاوی مواد مغذی مهم دیگری نیز هستند، مثل فیبر، ویتامین‌های B، آهن، مس، روی و منیزیم که همگی برای بهبود فعالیت ورزشی، ضروری می‌باشند.

  غذاهای بدون گلوتن، فاقد بسیاری از مواد مغذی هستند که در غلات کامل یافت می‌شوند. همچنین ممکن است که برای بهبود طعم آنها به آنها شکر اضافه شده باشد. مصرف مقادیر زیاد شکر، به مرور زمان باعث می‌شود که فرد در معرض خطر ابتلا به دیابت، پرفشاری خون و یا بیماری قلبی قرار بگیرد.

  پس اگر به مشکلات گوارشی مبتلا هستید، نباید فکر کنید که در درجه اول به گلوتن حساسیت دارید زیرا مشکلات گوارشی می‌توانند دلایل متعددی داشته باشند که ربطی به گلوتن ندارند. مثلاً بعضی از افراد با خوردن لبنیات، میوه و سبزی دچار مشکل گوارشی می‌شوند.

  اگر می‌خواهید وزن کم کنید، به جای حذف کردن گلوتن از برنامه غذایی خود که هیچ ربطی به وزن ندارد، بهتر است که مقدار مصرف غذا رو کمتر کرده و فعالیت بدنی خود رو بیشتر کنید. مواد غذایی پروبیوتیک و غذاهای غیرفراوری‌شده مصرف کنید.

  اما اگر متوجه شدید که مشکل شما به گلوتن ربط دارد، باید آن رو از رژیم غذایی خود حذف کنید.

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...آیا آب گازدار سالم است و به بدن آبرسانی می‌کند؟
سلامتی
شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

شاید شما هم شنیده باشید که آب گازدار موجب پوسیدگی دندان، نفخ و یبوست م [...]

چرا گاهی سالم غذا خوردن به مشکلات گوارشی منجر می‌شود؟!
سلامتی
سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

همه ما از رژیم غذایی سالم انتظار این را داریم که سالم مانده و دچار مشک [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.