• امروز :
 • سلامتی
 • 4 علامت اینکه وقت آن رسیده وزنه سنگین‌تری بلند کنید

 • یکشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ بازدید 169 مدیریت
 • هیچ موفقیتی آسان به دست نمی‌آید. عضله‌سازی و تناسب اندام نیز همینگونه است. اگر ورزشی که انجام می‌دهید دیگر مثل سابق شما رو به چالش نمی‌کشد و سخت نیست یعنی وقت آن رسیده که آن رو سنگین‌تر کرده و خود رو به چالش بکشید تا بتوانید به هدف دلخواه ورزشی خود برسید. بلند کردن وزنه سنگین‌تر یک راهکار خوب برای پرهیز از درجا زدن در ورزش است. بیایید با هم چند نشانه اینکه وقت آن رسیده وزنه سنگین‌تری بزنید رو مرور کنیم.

 • 1 -  بدون تلاش خاصی می‌توانید حرکات رو انجام بدهید

  اگر حرکات رو خیلی حرفه‌ای و بدون سختی انجام می‌دهید و تلاش چندانی برای انجام آنها نمی‌کنید یعنی باید وزنه خود رو سنگین‌تر کنید. می‌توانید برای شروع، وزنه رو 2/5 کیلو سنگین‌تر کنید. باید با اضافه کردن سنگینی وزنه، تغییر رو در میزان نیاز خود به تلاش برای بلند کردن وزنه احساس کنید. دقت کنید که نباید ناگهان وزنه رو به شدت سنگین نمایید زیرا ممکن است که شکل صحیح حرکت رو خراب کرده و احتمال آسیب ورزشی رو در شما بیشتر کند. نباید شکل صحیح حرکت رو قربانی سنگینی وزنه کنید.

  2 -  علیرغم ورزش کردن، قوی‌تر نمی‌شوید

  اگر ماه‌هاست که ورزش می‌کنید اما عضلات شما قوی‌تر نشده‌اند یعنی باید سختی ورزش رو افزایش بدهید و وزنه‌ها رو سنگین‌تر کنید. اگر از نفس نمی‌افتید یا بعد از ورزش دچار کوفتگی طبیعی ورزشی نمی‌شوید یعنی باید به مرحله بعد بروید.

  3 -  انجام حرکات پایانی که انجام می‌دهید، برای‌تان آسان است

  اگر برنامه ورزشی شما فرضاً شامل انجام 10 مرتبه از یک حرکت می‌شود و شما به راحتی حتی دهمین مرتبه از حرکت رو بدون مشکل انجام می‌دهید، یعنی باید وزنه‌ای که می‌زنید رو سنگین‌تر کنید تا انجام حرکت دهم دیگر به این آسانی‌ها نباشد. در واقع وزنه باید به قدری سنگین باشد که وقتی دو حرکت پایانی رو انجام می‌دهید، انجام آن سخت بوده و کمی دچار لرزش شوید (البته در همه حال باید شکل صحیح حرکت و بدن رو رعایت کنید).

  حتی می‌توانید تعداد حرکات رو کمتر و در عوض سنگینی وزنه رو بیشتر کنید. به این ترتیب عضلات شما با تغییرات تطبیق پیدا می‌کنند. و یا می‌توانید تعداد ست‌های ورزش رو به سه تا شش مرتبه افزایش بدهید.

  4 -  حتی با پایان گرفتن ست‌ها باز هم می‌توانید ادامه بدهید

  انجام آخرین ست باید مشکل باشد و شما آخرین حرکت رو خیلی به سختی انجام بدهید. اگر قادر هستید در حین گفتگو با دوستان در حین ورزش، حرکات رو به راحتی انجام بدهید یعنی وزنه‌ای می‌زنید به قدر کافی سنگین نیست. همچنین اگر ست‌ها رو به سرعت انجام می‌دهید یعنی وزنه شما سبک است و باید سنگین‌تر کنید.

  برگرفته از: www.livestrong.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...اگر به کم خونی ناشی از کمبود آهن مبتلا هستید، این مطلب را حتماً بخوانید
سلامتی
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

فریتین، پروتئینی است که آهن را در خون ذخیره می‌کند و اگر از حد مشخصی ک [...]

5 راهکار برای پرهیز از "خستگی تصمیم" در کاهش وزن
سلامتی
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹

شاید خودتان هم متوجه نباشید که از همان لحظه روز که از خواب بیدار می‌شو [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.