• امروز :
 • بلاگ
 • 5 علامت کمبود پروتئین در بدن

 • شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ بازدید 159 مدیریت
 • بی‌جهت نیست که پروتئین به یکی از ستون‌های زندگی معروف است. این درشت‌مغذی، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های ساختاری سلول است و اسیدهای ‌آمینه ضروری برای فعالیت‌های حیاتی بدن را نیز تأمین می‌کند. اما مشکل اینجاست که برخی از ما،‌ به اهمیت آن بی‌توجه بوده و ممکن است که دچار کمبود پروتئین باشیم.

 •  

  البته کمبود شدید پروتئین بیشتردر کسانی دیده می‌شود که به بی‌اشتهایی عصبی، سرطان یا سوء‌تغذیه شدید و بیماری کرونی که هنوز تشخیص داده نشده است،‌ مبتلا هستند. گاهی نیز کمبود پروتئین در افرادی که رژیم گیاهخواری یا خام‌خواری دارند،‌ دیده می‌شود.

   

  باید در نظر داشته باشیم که گرچه پروتئین در گیاهان نیز وجود دارد اما همه انواع پروتئین،‌ یکسان نیستند. به عنوان مثال، در یک فنجان شیر 1 درصد چربی،‌8/5 گرم پروتئین وجود دارد، در حالی که یک فنجان شیر بادام حاوی تنها 1 گرم پروتئین است.

   

  به علاوه، اکثر پروتئین‌های گیاهی، پروتئین کامل نیستند. یعنی حداقل یکی از 9 اسیدآمینه ضروری که در منابع غذایی حیوانی، غذاهای دریایی و تخم‌مرغ یافت می‌شوند را ندارند. البته در این بین،‌ سویا و کینوآ جزء پروتئین‌های کامل هستند. اما حبوبات، نخود، غلات،‌ مغزها و دانه‌ها اینگونه نیستند.

   

  توصیه می‌شود که زنان و مردان  به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود،‌ روزانه 8 گرم پروتئین دریافت کنند. چنانچه فرد به طور مرتب ورزش کند و یا تمرینات قدرتی انجام بدهد، به پروتئینی بیش از این مقدار در روز،‌ نیاز دارد. همچنین باید پروتئین را در زمان درست مصرف کنید. بدن ما هر 4 تا 5 ساعت یکبار به پروتئین نیاز دارد.

   

  5 علامت کمبود پروتئین در بدن

   

  شکنندگی استخوان‌ها

  استخوان‌ها برای محکم و سالم ماندن،‌ علاوه بر کلسیم به پروتئین کافی نیز نیاز دارند. کمبود پروتئین مانع از تغذیه کافی پروتئین‌ها و بافت عضلات اسکلتی می‌شود. ضعف بافت عضلات اسکلتی باعث می‌شود که احتمال آسیب و شکنندگی استخوان‌ها بالا برود.

   

  شکنندگی ناخن‌ها و موها

  پروتئین،‌ بخش بسیار مهمی از ناخن‌ها و موها است و کمبود آن به مرور زمان باعث نرم شدن و شکنندگی ناخن و مو می‌شود. همچنین موها نازک می‌شوند و حتی ممکن است به موخوره دچار شوند. با گذشت چند ماه از کمبود پروتئین، ریزش مو نیز آغاز می‌شود زیرا بدن برای اینکه ذخیره پروتئینی خود را حفظ کند،‌ دیگر پروتئین را برای رشد و حفظ موها سرمایه‌گزاری نمی‌کند تا صرف اعمال حیاتی‌تر بدن نماید.

   

  کاهش وزن به دلیل تحلیل رفتن عضلات

  کاهش وزن همیشه هم اتفاق خوشایندی نیست. معمولاً‌ کسانی که پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند،‌ کاهش وزن را نیز تجربه می‌کنند اما این  کاهش وزن ناشی از چربی‌سوزی نیست بلکه در اثر از بین رفتن عضلات بدن اتفاق می‌افتد که نه تنها خوب نیست بلکه خطرناک هم هست. ضمن اینکه چربی‌های بدن فرد همچنان سر جای خود باقی می‌مانند.

   

  احساس ضعف

  در ابتدای کمبود پروتئین ممکن که احساس ضعف نکنید اما به مرور زمان، خستگی و ضعف به سراغ شما می‌آید. کاهش بافت عضلانی بدن نیز دراین میان نقش ایفا می‌کند. پروتئین،‌ بخشی از ساختار هموگلوبین در بدن است. هموگلوبین مسئول نقل و انتقال اکسیژن در سلول‌های قرمز خون در کل بدن است. بنابراین کمبود آن باعث کاهش اکسیژن‌رسانی به بدن شده و ضعف و کوتاهی نفس را به دنبال دارد.

   

  دائماً سرما می‌خورید

  پروتئین یکی از بخش‌های ساختار آنتی‌بادی‌‌ها در بدن است. آنتی‌بادی‌ها به دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کنند تا در برابر حمله باکتری‌ها و ویروس‌ها و عوامل خارجی از خود دفاع کند. کمبود پروتئین، باعث ضعف دستگاه ایمنی بدن شده و در نتیجه فرد بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به انواع بیماری و نیز سرماخوردگی قرار می‌گیرد.

   

  برگرفته از:   mwww.health.co

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.