درد دل‌ها و تجربیات رژیمی من

عوارض خطرناک رژیم‌های غذایی سخت و اثر معکوس بر کاهش وزن

اسفند ۹م, ۱۳۹۵

ما انسان‌ها طبیعت عجولی داریم و می‌خواهیم در هر کاری زودتر از چشم برهم زدن به نتیجه برسیم. رژیم گرفتن هم از این قاعده مستثنی نیست و ما انتظار داریم که در کمترین زمان ممکن به وزن هدف خود دست پیدا کنیم و به تناسب اندام برسیم. اما واقعیت این است که بدن ما به طور طبیعی با محدودیت شدید انرژی دریافتی و کم‌غذایی شدید، سازگاری ندارد. رژیم‌های غذایی که وعده کاهش وزن چشمگیر در کوتاه‌ترین زمان رو می‌دهند اغلب بر اساس عددی که هر روز بر روی ترازو نقش می‌بندد، پایه‌ریزی شده‌اند. یعنی فقط به اثر کوتاه‌مدت رژیم توجه دارند و اثرات درازمدت و ماندگار ندارند و فرسنگ‌ها با سالم غذا خوردن و رساندن تمام مواد مغذی ضروری به بدن، فاصله دارند. قبل از شروع چنین رژیم‌هایی، این مطلب رو حتماً بخوانید.

Starving-Diet

ادامه مطلب

آیا شما هم جزء افرادی هستید که شب‌ها به خوردن غذای زیاد تمایل دارند؟

اسفند ۵م, ۱۳۹۵

برای اینکه بفهمید که آیا شما هم حقیقتاً جزء این دسته از افراد قرار می‌گیرید یا خیر، به پرسش‌هایی که در ادامه مطلب با شما در میان می‌گذاریم، پاسخ بدهید و اگر در زمره افراد پرخور شبانه قرار گرفتید، به راهکارهایی که در ادامه مطلب به شما ارائه می‌دهیم، عمل کنید تا این عادت از سر شما بیفتد.

late-night-eating

ادامه مطلب

آیا غذا خوردن در شب، رژیم کاهش وزن ما را از بین می‌برد؟

اسفند ۲م, ۱۳۹۵

در طول روز، همه چیز تقریباً طبق روال برنامه کاهش وزن پیش می رود، تا اینکه شب می‌شود و ما به خانه بازمی‌گردیم، در حالی که به شدت احساس گرسنگی می‌کنیم و تصویر یک شام مفصل از ذهن ما خارج نمی‌شود. تازه شاید هوس خوردن دسر هم داشته باشیم و شاید بخواهیم در حین تماشای برنامه‌های تلویزیونی، تنقلات هم بخوریم. اما آیا اگر در طول روز، زیاده‌روی نکرده باشیم، آیا اجازه داریم که در شب هم به شکم خود برسیم و آیا این کار باعث افزایش وزن شده و برنامه کاهش وزن رو بر هم می‌زند؟

overweight_eating

ادامه مطلب

میان‌وعده‌های سالم برای مقابله با هوس خوردن خوراکی‌های شور و چاق‌کننده

بهمن ۲۵م, ۱۳۹۵

خوردن غذاهای شور، علاوه بر اینکه برای سلامتی و فشار خون مضر است، باعث تجمع آب در بدن و افزایش وزن کاذب نیز می‌شود که می‌تواند برای فردی که در حال تلاش برای کاهش وزن است، ایجاد سوء‌تفاهم نماید و فرد رو از ادامه تلاش خود، دلسرد کند. خوردن میان‌وعده‌های سالم و سیرکننده که هوس خوردن خوراکی‌های شور رو از بین می‌برند، روشی مناسب برای حفظ سلامتی و جلوگیری از این وزن‌گیری کاذب است.

Low-Salt-Healthy-Snacks

ادامه مطلب

۵ مرحله کاهش وزن که همه ما تجربه می‌کنیم

بهمن ۲۱م, ۱۳۹۵

کاهش وزن، یک سفر است که نه تنها جسمی بلکه روحی نیز هست. گاهی ذهن و روح ما در این سفر به چالش بیشتری کشیده می‌شود. به طور کلی،‌ ما در طول این سفر، ۵ مرحله رو تجربه می‌کنیم و از ۵ خان رد می‌شویم. شاید شما هم برخی از این مراحل یا همه آنها رو تجربه کرده باشید.

Stages-of-Weight-Loss

ادامه مطلب

آیا شما هم جزء انسان‌های “لاغر چاق” هستید؟!

بهمن ۱۸م, ۱۳۹۵

آیا فکرش رو هم می‌کردید که ۷۵٪ درصد از جمعیت جهان افرادی هستند که فارغ از وزنی که دارند، در معرض خطر جدی مشکلات سلامتی ناشی از چربی اضافه در بدن‌شان، قرار دارند؟ آیا شما هم یکی از این افراد هستید؟

skinny-fat

ادامه مطلب

چرا در فصل زمستان احتمال چاق شدن ما بیشتر است؟

بهمن ۱۴م, ۱۳۹۵

بعضی از ما در طول زمستان متوجه این نکته می‌شویم که دیگر مانند سابق در شلوار خود جا نمی‌شویم! یا لباس‌ها کمی تنگ شده‌اند (به خصوص در ناحیه کمر)! اما چه اتفاقی افتاده است؟ چرا این حس معمولاً در زمستان بیشتر از سایر فصل‌ها به سراغ ما می‌آید؟

reasons-winter-weight-gain

ادامه مطلب

۳ تله رژیمی و چگونگی رهایی از آنها

بهمن ۱۱م, ۱۳۹۵

هوس‌های غذایی، یک امر طبیعی هستند و ترکیبی از درخواست مغز و بدن می‌باشند. اغلب ما سعی می‌کنیم که با این احساس، مبارزه کنیم. بدین منظور، دست به هر کاری می‌زنیم تا جلوی هوس غذای خودمان رو بگیریم. اما در بسیاری از موارد، موفق به سرکوب این حس نمی‌شویم. در ادامه مطلب، سه روش رو به شما معرفی می‌کنیم که کارایی بیشتری در مواجهه با هوس‌های غذایی دارند.

Overeating-Pitfalls

ادامه مطلب

دام‌هایی که از کاهش وزن ما جلوگیری می‌کنند

بهمن ۷م, ۱۳۹۵

در این پست می‌خواهیم درباره دام‌هایی که در کاهش وزن ما کارشکنی می‌کنند، صحبت کنیم. شاید برخی از این دام‌ها به نظر شما آشنا بیایند و خودتان اونها رو تجربه کرده باشید و یا اینکه از دیگران شنیده باشید. با هم نگاه موشکافانه‌تری به این دام‌ها می‌اندازیم تا بتوانیم اونها رو از بین برده و موانع سد راه کاهش وزن خودمان رو از بین ببریم. قبل از اینکه ادامه مطلب رو بخوانید، این نکته رو در ذهن  داشته باشید که ما انسان‌ها مثل پیاز می‌مانیم. یعنی لایه‌های زیادی داریم که همگی به هم مرتبط هستند. ما دارای جسم، روح و ذهن هستیم که همگی وجود ما رو می‌سازند. پس اگر مشکلی در ذهن باشد، حتماً جسم رو هم درگیر می‌کند.

Weight-Loss-Traps

ادامه مطلب

از ساعت ۶ عصر به بعد، این کارها را انجام بدهید تا وزن کم کنید

بهمن ۴م, ۱۳۹۵

خیلی از ما، در طول ساعات روز، طبق برنامه‌ریزی که برای کاهش وزن داریم، پیش می‌رویم. انتخاب‌های غذایی درست داریم و ورزش می‌کنیم. اما هر چه که به ساعات شب نزدیک‌تر می‌شویم، این انضباط و دیسیپلین، رفته‌رفته، دچار آشفتگی می‌شود و ممکن است که کل زحمات ما در طول روز رو به هدر بدهد. به خصوص اگر ما از خوردن برای ریلکس‌کردن و آرامش ذهنی خودمان کمک بگیریم، کنترل نوع و مقدار غذای مصرفی از دست ما خارج می‌شود (پرخوری احساسی).

Tips-To-Lose-Weight-After-6-PM

ادامه مطلب