آیا خوردن دونات باعث افسردگی می شود؟

می 17th, 2014 توسط admin پاسخ »

اکثر ما می دانیم که خوردن غذاهای فراوری شده و چربی های ناسالم و شیرینی جات، می تواند به بروز دیابت، بیماری قلبی و سرطان، منجر شود اما تعداد کمی از افراد از رابطه بین غذاهای ناسالم و افزایش مشکلات فکری، مطلع هستند.

donut's_effect_on_mood

تحقیقات نشان می دهند که هر قدر که مصرف غذاهای غیر فراوری، کامل و سرشار از مواد مغذی مثل سبزیجات، میوه، ماهی و غلات کامل، بیشتر باشد، احتمال بروز مشکلات ذهنی، کمتر هست. برعکس، هر قدر که از غذاهای ناسالم مثل چیپس، شکر، غلات تصفیه شده و امثال اینها استفاده کنیم، احتمال بروز مشکلات ذهنی در ما بیشتر می شود.

گرچه هنوز علت دقیق اثرات مضر غذاهای ناسالم بر روی ذهن، مشخص نیست اما شواهد قوی دال بر این هستند که مواد غذایی ناسالم، اثرات مخربی بر روی سلامت فکری ما دارند. این موضوع انقدر مورد توجه قرار گرفته تحقیقات زیادی به این موضوع اختصاص داده شده اند.

در داخل روده های ما، تعداد زیادی میکروب زندگی می کنند که بعضی از اونها مفید و بعضی دیگر، مضر هستند. دانشمندان معتقدند که بین این میکروب ها و عملکرد مغزی، رابطه مستقیم وجود دارد و نقش زیادی در سلامت جسمی و ذهنی ما دارند. وقتی که ما مقدار زیادی غذاهای ناسالم می خوریم، تعداد میکروب های مضر در روده افزایش پیدا می کند و یک عدم تعادل بین میکروب های خوب و بد در روده به وجود می آید. این مسأله باعث بروز تغییرات شیمیایی در مغز و تغییر در خلق و خو و رفتار شده و بروز افسردگی و اضطراب رو افزایش می دهد.

این در حالیست که رژیم های غذایی حاوی سبزیجات، میوه، گوشت و ماهی و غذاهای کامل و فراوری نشده، اثرات مثبتی بر روی خلق و خوی افراد دارند. این نوع غذاها باعث بهبود تعادل میکروب های روده می شوند زیرا به عنوان مثال، سبزیجات جزء مواد سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند و چربی امگا 3 که در ماهی وجود دارند، دارای اثرات ضد التهاب بر روی بدن و ذهن هستند.

البته هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه هست اما اگر این ارتباط به طور دقیق به اثبات برسد، شاید بتوان از طریق رژیم غذایی خاص، به افرادی که دچار مشکلات روانی هستند، کمک نمود.

برگرفته از:  www.foxnews.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


8 × = هفتاد دو