پیاده روی کنید تا هوس خوردن شکلات از سرتان بیفتد

مارس 16th, 2015 توسط admin پاسخ »

برای خیلی از ما در شرایط استرس، فکر نکردن به شکلات و مقاومت در برابر خوردن شکلات، تقریباً‌ غیر ممکن است. فشار استرس و در دسترس بودن انواع خورکی های شیرین، دست به دست هم می دهند و نمی گذارند که از برنامه کاهش وزن خود، نتیجه بگیریم. اما تحقیقات جدید نشان می دهند که با پیاده روی سریع، می توانیم به جنگ این هوس غذایی برویم.

Chocolate-Cravings

یک پیاده روی سریع و پانزده دقیقه ای، در کاهش هوس ناگهانی برای خوردن شیرینی جات، حتی در افرادی که اضافه وزن دارند یا تحت فشار روحی هستند و به خوراکی های شیرین هم به آسانی دسترسی دارند، نقش به سزایی دارد.

وقتی که دچار استرس، افسردگی و اضطراب هستیم، در برابر هوس های غذایی آسیب پذیر و ضعیف می شویم و نمی توانیم به راحتی خودمون رو کنترل کنیم. اما اگر در همان زمان، فعالیت بدنی انجام بدهیم، از میزان هوس غذایی به شدت کاسته می شود.

در آزمایشاتی که بر روی 47 فرد دارای اضافه وزن (با متوسط سنی 28 سال) انجام گرفت، از افراد خواسته شد که سه روز قبل از شروع آزمایش از خوراکی های شیرین مورد علاقه خودشون استفاده کنند. سپس در روز آزمایش،‌ افراد رو به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول، می بایست در مواجهه با هوس خوردن شیرینی جات، شروع به پیاده روی سریع بر روی تردمیل می کردند (البته نه با سرعتی که دچار تنگی نفس شوند). گروه دوم، می بایست در مواجهه با هوس شیرینی جات، فقط در گوشه ای می نشست و فعالیتی نمی کرد.

یک هفته بعد از هر دو گروه خواسته شدکه مجدداً به آزمایشگاه بر گردند. ابتدا میزان استرس اونها با یک آزمایش خاص سنجیده شد و سپس به اونها، شیرینی جات مورد علاقه شون تعارف شد. شرکت کنندگان می بایست، خوراکی رو به مدت 30 ثانیه در دست نگه می داشتند اما از خوردن اون اجتناب می کردند. در این مدت، میزان ضربان قلب و فشار خون اونها کنترل می شد.

نتیجه این تحقیقات نشان داد که افرادی که در هنگام هوس غذایی به پیاده روی کوتاه و سریع می پردازند، کمتر از افرادی که فعالیتی نمی کنند و ساکن هستند، دچار پرخوری می شوند و بهتر می توانند، هوس غذایی خودشون رو کنترل کنند.

چاقی یک مشکل پیچیده است که راه حل اون هم فقط در پیاده روی خلاصه نمی شود اما همین پیاده روی می تواند بخشی از حل مشکل چاقی محسوب شود. پس هر زمان که احساس کردید که استرس به سراغ تون می آید، بلند شوید و یک پیاده روی سریع داشته باشید.

برگرفته از:  www.huffingtonpost.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

 

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


− 4 = سه