تفاوت بین کسانی که درکاهش وزن پیروز می شوند با کسانی که شکست می خورند (قسمت اول)

آگوست 10th, 2015 به‌دست admin پاسخ »

بخواهیم یا نخواهیم،‌ برای داشتن تناسب اندام باید شیوه زندگی خودمون رو اصلاح کنیم و اصلاح شیوه زندگی کار یک روز و دو روز نیست بلکه یک امر مادام العمر است. در غیر این صورت، فقط مدت کوتاهی قادر خواهیم بود که وزن خودمون رو در حد مطلوب حفظ کنیم و بعد از مدتی دوباره دچار اضافه وزن می شویم. پس قبل از اینکه رژیم کاهش وزن رو شروع کنید، با خودتون رو راست باشید و جوانب رو در نظر گرفته و مراحل و قدم هایی رو که در پیش رو دارید، بررسی کنید. کاهش وزن، مثل یک بازی می ماند که قبل از شروع اون باید با قوانین، مراحل و پیامدهای اون آشنا باشیم. برای پیروز شدن در این بازی، فوت و فن هایی رو که در ادامه مطلب با شما در میون می گذاریم، مد نظر قرار بدهید.

Weight-Loss-Winners-&-Losers

برنده ها اهداف کوچک و قابل دسترسی دارند

هدف اصلی شما این است که وزن کم کنید و به نظر می رسد که قدم بعدی این باشد که تصمیم بگیرید که می خواهید چه مقدار از وزن تون رو کم کنید. به همین سادگی! درست است؟ نه ! دانستن اینکه می خواهید چه مقدار از وزن رو کم کنید،‌ برای پیروزی در این بازی،‌ کافی نیست. به جای اینکه بر خط پایان تمرکز کنید،‌ بهتراست که در طول مسیر،‌ هدف گذاری های کوچک انجام بدهید. یعنی مثلاً اگر باید 12 کیلوگرم کم کنید تا به وزن دلخواه تون برسید، این هدف رو کوچکتر کنید و تصمیم بگیرید که ابتدا 4 کیلوگرم کم کنید. وقتی که به این هدف رسیدید، هدف بعدی رو بر این اساس قرار بدهید که 4 کیلوگرم دیگر کم کنید و الی آخر.

همچنین، فقط به وزن دلخواه فکر نکنید بلکه اهداف دیگری هم داشته باشید. مثلاً تصمیم بگیرید که دمبل های یک کیلوگرمی رو 20 مرتبه بالا ببرید. به تدریج این هدف رو گسترش بدهید و هفته بعد 25 بار بالا ببرید. هفته بعد 30 مرتبه و الی آخر. و یا دمبل رو به تدریج سنگین تر کنید. یا مثلاً در این هفته به جای یک غذای ناسالم از غذای سالم استفاده کنید. به تدریج در طول روزها و هفته ها عادت های سالم غذایی رو جایگزین عادت های ناسالم کنید. این باعث می شود که کاهش وزن شما،‌ یک کاهش وزن سالم همراه با تقویت تناسب و زیبایی اندام باشد و صرفاً مبتنی بر وزن نباشد.

برنده ها، گاهی به استراحت می پردازند

وقتی که در ابتدای برنامه کاهش وزن هستیم،‌ انگیزه زیادی داریم و حسابی خودمون رو وقف برنامه می کنیم و در واقع،‌ زیاده روی می کنیم. اگر خیلی به خودتون سخت بگیرید، خیلی زود هم خسته شده و به کلی از ادامه برنامه منصرف می شوید. حتماً خودتون هم بارها این رو تجربه کرده اید. وقتی که برای کاهش وزن خودتون برنامه ریزی می کنید،‌ زمان های استراحت رو هم حتماً در برنامه بگنجانید.

مثلاً اگر به مهمانی تولد دعوت شده اید، خودتون رو از یک تکه کوچک کیک محروم نکنید. طوری برنامه ریزی کنید که حتماً در طول هفته،‌ یک یا دو یا حتی سه خوراکی یا وعده آزاد داشته باشید (یک تا سه تا در کل هفته، نه همه وعده های یک روز). هر روز رو به ورزش نپردازید و حتماً ورزش رو برای یک تا دو روز تعطیل کنید. یک برنامه خوب کاهش وزن باید انعطاف داشته باشد و بتوان در اون تغییراتی به منظور لذت بردن شما از غذاهای مورد علاقه شما، اعمال کرد. این به شما کمک می کند تا برنامه رو نیمه کاره رها نکنید و ثابت قدم باشید و ادامه بدهید.

برنده ها، به خودشون افتخار می کنند

ثابت شده است که کسانی که موفقیت های خودشون رو برای دوستان و عموم به اشتراک می گذارند، پیشرفت بیشتری می کنند. همه ما به پشتیبانی و حمایت نیاز داریم و این خیلی مهم است که به دیگران اجازه بدهیم تا در جریان تلاشی که برای رسیدن به هدف رژیمی و ورزشی خودمون می کنیم، باشند. این باعث می شود که به برنامه ای که صحبتش رو با دوستان خودمون کرده ایم، پایبندی بیشتری داشته و اون رو ترک نکنیم. طرز تهیه غذاهای سالم رو با خودتون به گردهمایی های دوستانه برده و بین دوستان پخش کنید. با دوستان خودتون برای برنده شدن در مسابقه دو، رقابت کنید.

برای خواندن بخش دوم این مطلب، بر روی این قسمت،‌ کلیک کنید.

هر گونه کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.sparkpeople.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


× سه = 18