شش علامت عجیب کمبود آهن در بدن

سپتامبر 22nd, 2015 به‌دست admin پاسخ »

اگر دائماً بین احساس پرانرژی بودن و خستگی و کوفتگی در نوسان هستید، این احتمال وجود دارد که به کمبود آهن مبتلا باشید. کمبود آهن به خصوص در بین زنان بسیار شایع است و منجر به کاهش انتقال اکسیژن به اندام ها شده و در نتیجه، فرد احساس خستگی و تنگی نفس می کند.

Signs-of-Iron-Deficiency

گرچه خوردن مواد غذایی غنی از آهن می تواند به درمان کم خونی کمک کند اما گاهی، کم خونی ناشی از کمبود آهن در رژیم غذایی فرد نیست و دلایل دیگری دارد. گاهی عدم جذب آهن در روده، عوارض جانبی داروها یا عمل جراحی، تولید کم گلبول های قرمز یا خونریزی از عوامل کمبود آهن در بدن هستند. خستگی، کوفتگی و کم آوردن نفس، از علائم شایع و مشخص کمبود آهن هستند اما علائم دیگری هم وجود دارند که نشانه کمبود این ماده معدنی می باشند اما خیلی از افراد از این علائم بی اطلاعند. شش نمونه از این علائم عبارتند از:

1 -  تمایل به خوردن خاک

اگر در دوران کودکی، عادت یا تمایل به خوردن خاک داشته اید، احتمال کمبود آهن در شما وجود دارد. برخی از افرادی که به کمبود آهن مبتلا هستند، اشتیاق به خوردن مواد غیر خوراکی مثل خاک، گل، نشاسته ذرت، ورقه های نمونه رنگ، مقوا و مواد شوینده، دارند. ردیابی این مشکل در افراد مشکل است زیرا اکثر افراد از اینکه به این اعتیاد خود اعتراف کنند، خجالت می کشند. اما اگر شجاعت به خرج داده و این موضوع رو با پزشک در میان بگذارند، با مصرف مکمل آهن می توانند از این عادت پرهیز کنند.

2 -  قاشقی شکل شدن ناخن ها

ناخن ها اطلاعات زیادی درباره بدن و سلامتی به ما می دهند. ضعیف و شکننده بودن ناخن ها و قاشقی شکل بودن اونها می تواند نشانه کمبود آهن باشد. منظور از شکل قاشقی ناخن این است که قسمت میانی ناخن فرو رفته باشد و لبه های ناخن خمیدگی به بالا داشته باشند و در نتیجه مثل قاشق به نظر برسد. البته قاشقی شکل بودن ناخن ها می تواند از علائم بیماری دیگری نیز باشد (قرار گرفتن در معرض حلال های نفتی) و لذا فرد باید تحت آزمایش خون قرار بگیرد تا علت قطعی تغییر شکل ناخن های وی مشخص شود.

3 -  ترک خوردگی لب ها

حدود یک سوم از مبتلایان به کمبود آهن به ترک خوردگی لب ها و زخم گوشه های دهان مبتلا می شوند. گوشه های ترک خورده دهان،‌ غذا خوردن، لبخند زدن و فریاد کشیدن رو با مشکل مواجه می کنند.

4 -  تورم زبان

تورم و نازکی زبان نیز می تواند از جمله نشان های کمبود آهن باشد. گاهی این تورم انقدر زیاد است که باعث می شود که جوانه های چشایی روی سطح زبان، ناپیدا بوده و زبان کاملاً صاف و نرم به نظر برسد. تورم زبان مشکلاتی رو در جویدن، بلع و صحبت کردن به وجود می آورد.

5 -  هوس دائم برای خوردن یخ

هوس خوردن یخ یکی از شایع ترین علائم کمبود شدید آهن است. علت این امر هنوز مشخص نیست و برخی از پزشکان معتقدند که جویدن یخ، به فرد مبتلا به کمبود آهن که از بی رمقی و خستگی رنج می برد، کمک می کند که هوشیارتر بوده و سرپا بایستد و یا اینکه زبان متورم فرد رو تسکین می دهد. البته اگر از جمله افرادی هستید که علاقه به خوردن باقیمانده یخ داخل لیوان نوشیدنی تان هستید، نگران نباشید. افرادی که به عادت یخ خواری مبتلا هستند، فقط به خوردن یخ باقیمانده در ته لیوان بسنده نمی کنند و از هر فرصتی در طول روز برای خوردن یخ استفاده می کنند.

6 -  سوزش و خارش پاها

اگر حتی زمانی که نشسته اید، احساس ناآرامی در پاها می کنید و مجبور هستید که دائم پاهای خودتون رو تکان بدهید، یا حس می کنید که حشرات در حال خزیدن در پای شما هستند و پاها دچار سوزش و خارش هستند، احتمال دارد که دچار کمبود آهن باشید.

چه زمانی باید برای مشخص شدن کمبود آهن به پزشک مراجعه کرد؟

اگر چند مورد از علائمی که در بالا ذکر شد، در شما وجود دارند، باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که این علائم، چند نمونه از علائم کمتر مورد توجه قرار گرفته از علائم کمبود آهن هستند. اگر احساس کردید که زودتر از همیشه خسته می شوید، در هنگام بالا رفتن از پله ها و ورزش کردن، زود از نفس می افتید، سرگیجه می گیرید یا اغلب دچار احساس ضعف هستید، احتمال ابتلا به کمبود آهن در شما زیاد است. در این صورت باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. از خود درمانی و مصرف بی نسخه مکمل های آهن یا مواد غذایی سرشار از آهن پرهیز کنید زیرا زیاده روی در مصرف آهن نیز عوارضی نظیر از بین رفتن استخوان ها و آسیب کبدی، دارد.

هر گونه کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


نُه + 9 =