چگونه مقدار شکر مصرفی را کنترل کنیم؟

مارس 28th, 2016 توسط admin پاسخ »

افرادی که رژیم کاهش وزن می گیرند معمولاً همه خوراکی ها رو سیاه یا سفید می بینند یعنی حد وسطی برای مواد غذایی قائل نیستند. “من باید کیک رو به کلی کنار بذارم.” ، “من دیگه هیچ وقت لب به شکر نمی زنم.” ، “فکر دسر رو باید کلاً از مغزم بیرون بیارم.” اما این راهش نیست و معمولاً به شکست منتهی می شود. اگر می خواهیم در کاهش وزن موفق شویم، باید به اندازه ها توجه کنیم.

Right-Amount-of-Sugar

هر چیزی که جنبه خوراکی دارد، دارای دو جنبه است: مفید و مضر، یا شاید بهتر است بگوییم “اندازه مفید و اندازه مضر”. حتی در بین داروها هم این قانون حاکم است. هر دارویی تا زمانی مفید است که به اندازه مصرف شود. یعنی اگر از میزان خاصی کمتر مصرف شود، اثر نخواهد کرد و اگر از میزان خاصی بیشتر مصرف شود، مضر و حتی مرگ آور خواهد بود. هر چیزی که ما می خوریم، یک مرز خاص دارد که اگر از اون مرز عبور کنیم، می تواند برای ما خطرناک باشد (از دارو گرفته تا آب معمولی). پس اگر مرزها رو رعایت کنیم،  هیچ اشکالی ندارد که شکر هم جزئی از برنامه غذایی ما باشد.

وقتی که شیرینی جات می خورید، به قدری بخورید که احساس محرومیت از شیرینی نکنید و اونقدر زیاده روی نکنید که دچار عذاب وجدان شده و از خودتون بدتون بیاید و از نظر گوارشی هم به مشکل برخورد کنید. البته قبول داریم که گفتنش از انجام دادنش آسون تر است. به همین دلیل هم در اینجا دو نکته رو درباره نحوه کنترل اندازه شیرینی مصرفی با شما در میون می گذاریم و امیدواریم که به شما کمک کنند تا هر بار که هوس شیرینی کردی، ذهن هوشیارتری داشته باشید و هم لذت ببرید و هم در کاهش وزن خودتون اختلال ایجاد نکنید.

1 –  به تجربیات خودتون رجوع کنید

هر دانشی و هر کشفی با آزمون و خطا همراه بوده تا به نتیجه رسیده است. مثلاً هیچ کس نمی دانست که چه میزان دارو برای هر دردی مناسب است تا زمانی که با آزمون و خطا و تجربه، میزان صحیح هر دارو مشخص شد. همین شیوه رو در مورد خوراکی ها به کار ببرید. کمی از خوراکی مورد نظر بخورید. ببینید که چه حسی دارید. آیا سیرتان کرد یا اینکه نیاز به مقدار بیشتری دارید؟ بدن شما از شما چه می خواهد؟

کمترین میزانی از خوراکی که شما رو راضی می کند، شناسایی کنید. بعد به تدریج میزان مصرف رو افزایش بدهید تا به جایی برسید که حس خجالت و عذاب وجدان و ترس از چاقی در شما شروع به نمایان شدن کند. توجه داشته باشید که نباید بگذارید وارد مرحله شرمساری و وجدان درد بشوید بلکه باید حس کنید که به این مرحله در حال نزدیک شدن، هستید. شاید دفعه اول متوجه مرزها نشوید اما با چند بار تمرین تجربه دستتان خواهد آمد.

به این ترتیب متوجه مقدار مناسب از هر ماده غذایی (از جمله شکر و شیرینی جات) خواهید شد و دفعه دیگر، به مرز مورد نظر که رسیدید، دست از ادامه خواهید کشید. اینگونه هم هوس غذایی شما فروکش می کند و هم چاق نمی شوید. در واقع شما انسان پرخور و بی ملاحظه ای نیستید. فقط هنوز نمی دانید که مقدار صحیح چقدر است که اون رو هم یاد می گیرید و این مشکل رو برطرف می کنید.

2 –  گرسنگی و مرزبندی

گاهی قبل از اینکه سیر شویم، احساس عذاب وجدان به سراغ ما می آید. در این صورت چه کار باید کرد؟ در چنین مواردی، دست از ادامه خوردن بکشید و کمی منتظر بمانید. اگر اونچه که می خورید باعث عذاب وجدان شما شده است، نوع غذا رو عوض کنید و غذای دیگری بخورید که در زمره غذاهای عذاب وجدان آور محسوب نمی شود تا هم سیر شوید و هم دیگر نگرانی و شرمساری نداشته باشید.

حال اگر سیر شده باشیم اما هنوز هم چشم مون به دنبال خوراکی باشد، چه کار باید بکنیم؟ در این صورت، به خودتون قول بدهید که الان دست از اون خوراکی می کشید و در عوض دفعه دیگر که می خواهید غذا یا میان وعده بخورید، از اون خوراکی هم خواهید خورد.

ما باید به احساس گرسنگی در خودمون احترام بگذاریم. نباید اون رو محکوم کنیم. با نادیده گرفتن گرسنگی و پس زدن اون به جایی نمی رسیم و بالاخره در یک جایی از این محکوم کردن خودمون و گرسنگی که می کشیم، خسته می شویم. غذایی رو که دوست دارید، بخورید. اون رو به آهستگی بجوید تا تمام بافت و طعم اون به زیر دندان شما برود و از بو و مزه اون نهایت لذت رو با هر لقمه ای که می گیرید و گازی که به غذا می زنید، لذت ببرید. وقتی به مرحله ای رسیدید که حس کردید، مزه غذا شما رو راضی و سیر کرده است یعنی به مرز رسیده اید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.huffingtonpost.com      

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


× هشت = 8