کمبود ویتامین به میگرن منجر می شود

ژوئن 21st, 2016 به‌دست admin پاسخ »

افرادی که از میگرن رنج می برند ممکن است که به کمبود ویتامین و مواد مغذی مبتلا باشند. البته هنوز به درستی مشخص نیست که آیا استفاده از مکمل ویتامین و مواد معدنی به از بین بردن میگرن کمک می کند یا خیر اما آزمایشات نشان می دهند که افرادی که دچار میگرن می باشند، به شکل خفیف به کمبود ویتامین D، ریبوفلاوین و کوآنزیم Q10 مبتلا هستند.

Migraines-Vitamin-Deficiencies

به نظر می رسد که مبتلایان به میگرن بیشتر از سایر افراد جامعه با مشکل کمبود ویتامین ها و مواد نام برده، مواجه هستند. اگر مطالعات آینده بر این یافته ها صحه بگذارند، می توان به کمک اصلاح رژیم غذایی به این افراد در از بین بردن میگرن، کمک کرد.

در تحقیقات انجام شده، زن ها بیش از مردان در معرض کمبود کوآنزیم Q10 قرار داشتند که در گوشت قرمز، ماهی، مغزها و برخی از میوه ها و سبزیجات یافت می شود. اما مردان نسبت به زنان، ویتامین D کمتری داشتند. این ویتامین از قرار گرفتن پوست در معرض تابش مستقیم آفتاب در بدن ساخته می شود. افرادی که به میگرن مزمن مبتلا بودند، هم از نظر کوآنزیم Q10 و هم از نظر مقدار ریبوفلاوین (از جمله ویتامین های گروه B می باشد)، بیشتر از سایرین که میگرن در اونها به صورت دوره ای بود، در معرض کمبود قرار داشتند.

البته برای اثبات این نتایج باید آزمایشات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد زیرا افراد شرکت کننده در این تحقیق از داروهای ضد میگرن نیز استفاده می کردند و هنوز مشخص نیست که آیا تأثیر داروها باعث بهبود میگرن این افراد بوده است و یا استفاده از مکمل ویتامین به این مسأله کمک کرده است.

میگرن تحت تأثیر عوامل متعددی به وجود می آید. برخی از افراد به دلیل تغییرات هورمونی به میگرن مبتلا می شوند. مثلاً بعضی از خانم ها درست قبل یا در زمان شروع عادت ماهیانه میگرن رو تجربه می کنند. افت هورمون استروژن احتمال بروز میگرن رو در خانم ها افزایش می دهد.

سایر عوامل تشدید کننده میگرن عبارتند از برخی از غذاها یا نوشیدنی ها مثل خوراکی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی و نوشیدنی های حاوی کافئین. خواب بی کیفیت، استرس های احساسی و دردهای عضلانی نیز از عوامل افزایش احتمال بروز میگرن هستند.

اگر از میگرن رنج می برید، مهمترین اقداماتی که می توانید انجام بدهید این است که استرس رو از بین برده و خواب با کیفیت و کافی داشته باشید و عوامل تشدید کننده میگرن رو در خودتون شناسایی کنید و از اونها پرهیز کنید. همچنین، باید از نظر کمبودهای تغذیه ای مورد بررسی قرار بگیرید. به این ترتیب پزشک می تواند مکمل ها و داروهای مورد نیاز رو برای شما تجویز نماید. در برخی از موارد نیز پزشک از عمل جراحی برای از بین بردن میگرن، کمک می گیرد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.huffingtonpost.com  

 گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


+ هشت = 14