ابهاماتی درباره متابولیسم

جولای 11th, 2016 به‌دست admin پاسخ »

همونطور که می دانیم، کاهش و افزایش وزن تنها در گرو کمتر یا بیشتر غذا خوردن و داشتن یا نداشتن فعالیت بدنی نیست و عوامل متعدد دیگری نیز در نوسانات وزن نقش دارند. یکی از این عوامل مهم،‌ متابولیسم است. فراموش نکنید که هر قدر که در رژیم کاهش وزن خودتون سخت گیرترباشید و مقدار غذای مصرفی رو بیش از حد کاهش بدهید، بدن شما هم در برابر شما جبهه گیری کرده و واکنش منفی نشان می دهد و به شما اجازه نمی دهد که به راحتی وزن کم کنید. در اینجا به چند مورد از ابهامات متابولیسمی که مانع از چربی سوزی می شوند، اشاره می کنیم.

Metabolism-Myths

آیا بدن می تواند به طور همزمان،‌ هم به راحتی چربی بسوزاند و هم عضله سازی کند؟

برای همه افراد،‌ به جز کسانی که ورزش رو شروع می کنند و کسانی که از هورمون های آنابولیک استفاده می کنند، عضله سازی و چربی سوزی به طور همزمان، کار بسیار سختی است. پس بهتر است که ابتدا بر روی یکی تمرکز کرده و سپس بر روی دیگری کار کنیم. به عبارتی،‌ بهتر است که ورزش رو در کنار رژیم غذایی شروع کرده و ابتدا بر روی چربی سوزی تمرکز کنیم و وقتی که این مرحله سپری شد، به عضله سازی سوق پیدا کنیم.

آیا در مقوله متابولیسم، فقط باید نگران کالری غذاها باشیم؟

هورمون ها به طور مستقیم بر روی مقدار غذایی که می خوریم و نوع غذایی که انتخاب می کنیم، تأثیر می گذارند و نقش کلیدی در ادامه برنامه کاهش وزن ما دارند. البته مقدار انرژی و کالری غذاها هم مهم است اما ماجرا فقط به کالری غذاها ختم نمی شود. یکی از پایه های رژیم کاهش وزن یکا هم همین مسأله می باشد و ما برنامه رو بر اساس کالری مواد غذایی طراحی نکرده ایم چون اگر دو ماده غذایی با کالری یکسان رو در نظر بگیریم،‌ این امکان وجود دارد که یکی از اونها به افزایش متابولیسم کمک  کند،‌ در حالی که دیگری اثر چشمگیری بر افزایش متابولیسم نداشته باشد. پس کالری تنها بخشی از مقوله متابولیسم رو شامل می شود.

آیا هورمون ها به دو دسته خوب (مثل هورمون رشد) و دسته بد (مثل هورمون کورتیزول)، تقسیم می شوند؟

متابولیسم ما از هورمون ها برای ارسال پیام به بدن ما استفاده می کند. هورمون ها به طور هماهنگ با هم عمل می کنند. هیچ هورمونی در بدن هورمون بد محسوب نمی شود و هر یک برای بدن کاربردی دارند. اما گاهی تعادل و هماهنگی هورمون ها بر هم می خورد که در این صورت می تواند بر روی وزن و متابولیسم ما تأثیر بگذارد.

آیا متابولیسم افراد چاق به اونها اجازه کاهش وزن نمی دهد؟

افرادی که اضافه وزن دارند و افرادی که چاق هستند، اغلب دچار عدم تعادل در چندین هورمون هستند و همین امر، کنترل گرسنگی و از بین بردن هوس های غذایی رو برای اونها سخت تر کرده و انگیزه ورزشی رو در اونها کاهش می دهد. اما این به هیچ وجه بهانه خوبی برای اینکه این افراد از تصمیم خود برای کاهش وزن منصرف شوند،‌ نیست زیرا وقتی که فعالیت بدنی خودشون رو افزایش می دهند و از یک برنامه غذایی صحیح پیروی می کنند و عوامل بازدارنده ای مثل کم کاری تیروئید رو مورد درمان قرار می دهند، متابولیسم اونها هم دستخوش تغییر و اصلاح می شود.

البته تلاشی که این عزیزان باید به خرج بدهند، بیشتر از افرادی است که مشکل هورمونی و متابولیسمی ندارند اما کار نشد،‌ ندارد و میلیون ها نمونه از این افراد در جهان وجود دارد که توانسته اند به وزن هدف خودشون دست پیدا کنند و حتی در موارد زیادی دیده شده است که این افراد،‌ دارای پشتکار و اراده بیشتری نسبت به افراد لاغر و یا حتی افرادی که تناسب اندام دارند، می باشند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com  

 گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


× 2 = هجده