4 روش برای فعال کردن هورمون‌های کاهش وزن

اکتبر 17th, 2016 به‌دست admin پاسخ »

شاید هورمون‌های خودتون رو بابت اضافه وزنی که پیدا کرده‌اید سرزنش کنید اما باید بدانید که همین هورمون‌ها، می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کرده و منجر به افزایش عضله‌سازی در ورزش و افزایش متابولیسم شوند. پس وقت اون رسیده که از هورمون‌های خود عذرخواهی کرده و با اونها بیشتر آشنا شوید.

Turn-On-Your-Weight-Loss-Hormones

1 -  هورمونی که هوس‌های غذایی رو در تمام طول روز، سرکوب می کند

این هورمون رو هورمون سیری نیز می‌نامند. اما نام علمی اون، لپتین است. لپتین،‌ اشتها رو کاهش می‌دهد. این هورمون، از سلول‌های چربی، آزاد شده و به هیپوتالاموس مغز می‌رود و با هورمون گرسنگی (که گرلین نام دارد) مبارزه می‌کند. اما اگر تعداد سلول‌های چربی فرد زیاد باشد و هورمون لپتین بیش از حد ترشح شود،‌ بدن فرد نسبت به اون،‌ مقاوم شده و دیگر به لپتین واکنش نشان نمی‌دهد. پس نباید بگذاریم  که سلول‌های چربی ما زیاد شده و لپتین زیاد ترشح کنند.

برای اینکه بهترین استفاده رو از لپتین بکنید، به قدر کافی بخوابید (کمبود خواب باعث کاهش شدید لپتین می‌شود). بهترین حالت این است که شب‌ها بین 6.5 تا 8.5 ساعت بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. پس بر روی برنامه خواب خود کار کرده و برنامه‌ریزی کنید.

2 -  هورمونی که عضله‌سازی نموده و چربی‌ها را می‌سوزاند

زنان تصور می‌کنند که تستسترون، یک هورمون مردانه است. البته میزان این هورمون در زنان خیلی کمتر از مردان است. اما همین مقدار کم تستسترون که در زنان وجود دارد، می‌تواند کمی در کاهش وزن کمک کند. این هورمون، در عضله‌سازی نقش دارد. هر قدر که عضله بیشتری داشته باشیم، حتی در زمان‌هایی که فعالیت نداریم هم انرژی بیشتری می‌سوزانیم. به علاوه، کمبود تستسترون، باعث مقاومت به انسولین می‌شود و در نتیجه، بدن شروع به ذخیره چربی می‌کند.

برای افزایش عضلات بدن و افزایش ترشح تستسترون، وزنه‌های سنگین بزنید تا چربی بیشتری بسوزانید. همچنین از حرکات ترکیبی مثل بلند کردن دمبل و همزمان انجام حرکت اسکوآت، کمک بگیرید.

3 -  هورمونی که هضم غذا رو کندتر کرده و باعث تعویق گرسنگی می‌شود

هر بار که غذا می‌خوریم، روده‌ها هورمون کوله‌سیستوکینین، هورمون شبه گلوکاگون 1 و پپتید YY ترشح می‌کنند. این هورمون‌ها، حرکات غذا در درون لوله‌های گوارشی رو کند کرده و در نتیجه، مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنیم و از پرخوری جلوگیری می‌شود.

ما باید در هر وعده غذایی از غذاهای حاوی پروتئین، چربی سالم و کربوهیدرات‌های پیچیده استفاده کنیم. سعی کنید که هر وعده غذایی شامل 20 تا 25 گرم پروتئین باشد. بالا بودن پروتئین غذا، به خصوص در وعده صبحانه، به افزایش هورمون‌های ذکر شده، منجر می‌شود. همچنین، مصرف چربی‌های سالم و فیبر نیز به فعال شدن این هورمون‌ها می‌انجامد. برای نمونه می‌توانید از املت آووکادو و سبزیجات همراه با نان تست تهیه شده از گندم کامل استفاده کنید.

4 -  هورمونی که متابولیسم رو تنظیم می‌کند

غده تیروئید، انواع هورمون‌های تیروئید، مثل T3 و T4 رو ترشح می‌کند. این هورمون‌ها در سوزاندن انرژی، حتی در زمان‌های استراحت، نقش بسیار مهمی دارند. ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، در ترشح هورمون‌های تیروئید، اختلال ایجاد می‌کنند. بنابراین، اگر به طور ناگهانی دچار افزایش وزن شدید، موهای شما نازک شد یا بدون هیچ دلیلی، احساس خستگی بسیار شدید می‌کنید، باید برای بررسی میزان هورمون‌های تیروئید بدن‌تان به پزشک مراجعه کنید. البته حتی زنانی هم که به بیماری‌های خودایمنی مبتلا نیستند، ممکن است که دچار نوسانات هورمون‌های تیروئید شوند و همین امر بر روی متابولیسم اونها تأثیر می‌گذارد.

ما باید سعی کنیم که غذاهای دریایی بیشتری، مثل ماهی تن و میگو، بخوریم زیرا این نوع غذاها حاوی ید هستند. کمبود ید به عملکرد نادرست تیروئید منجر می‌شود. علف دریایی نیز یکی از بهترین منابع ید محسوب می‌شود.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


8 − = شش