دلایل کاهش وزن غیرمنتظره

دی ۱۴م, ۱۳۹۵ به‌دست admin پاسخ »

اگر وزن شما بدون اینکه تلاش خاصی کرده باشید و به طور ناگهانی و غیرمنتظره در حال کم شدن است، باید به پزشک مراجعه کنید تا سلامتی شما مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا ممکن است که به یکی از مواردی که در ادامه مطلب به آنها اشاره می‌کنیم، مبتلا باشید.

Unexpeted-Weight-Loss

سوء تغذیه

وقتی که صحبت از سوء‌تغذیه می‌شود، اکثر افراد به تصویر کودکانی که در کشورهای قحطی‌زده آفریقایی زندگی می‌کنند، می‌افتند. اما سوء‌تغذیه، در واقع یعنی کمبود مواد مغذی و ممکن است که حتی در ظاهر شخص هم خودش رو نشان ندهد. مثلاً برخی از کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند، در طول مدت بستری، به نوعی از سوء‌تغذیه مبتلا می‌شوند. اگر سوء‌تغذیه، طولانی شود، سلامت فرد رو تهدید می‌کند و عوارضی مثل کاهش وزن رو به دنبال خواهد داشت.

افراد مسن، بیش از سایرین در معرض خطر این مشکل قرار دارند زیرا هم داروهای خاصی مصرف می‌کنند و هم دچار بی‌اشتهایی می‌شوند. در افراد جوان، پیروی از رژیم غذایی غیرمتعادل، معمولاً به سوء‌تغذیه می‌انجامد. این در حالیست که روح فرد هم از وجود سوء‌تغذیه در وی، بی‌اطلاع است چون در ظاهر وی مشخص نمی‌شود. سعی کنید که رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل همه گروه‌های غذایی، یعنی پروتئین، چربی و کربوهیدرات باشد.

تحلیل عضلانی (سارکوپنیا)

تحلیل عضلانی، در دهه چهارم زندگی آغاز می‌شود و به کاهش وزن، و کاهش قدرت، انرژی و توان حرکتی فرد منجر می‌شود. یکی از دلایل تحلیل عضلانی، تغییرات هورمونی است. اما بیشترین علت آن به ضعف تغذیه‌ای و عدم فعالیت فرد برمی‌گردد.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از تحلیل عضلانی و کاهش وزن ناشی از آن این است که پروتئین و ویتامین D کافی در رژیم غذایی ما وجود داشته باشد. افراد مسن‌تر به پروتئین بیشتری برای عضله‌سازی نیاز دارند. همچنین، باید وزنه و دمبل رو به فعالیت‌های ورزشی خود اضافه کنیم.

سرطان

بیماری سرطان، معمولاً باعث کاهش وزن می‌شود. البته برخی از سرطان‌های خاص، بیش از سایرین، به کاهش وزن غیرمنتظره منجر می‌شوند، مثل سرطان‌های ریه، لوزالمعده، صفرا و روده بزرگ. رشد غیرطبیعی سلول‌ها در بیماری سرطان، باعث می‌شود که متابولیسم به شدت زیاد شود و انرژی کل بدن رو تحلیل ببرد و وزن فرد کم شود. درمان سرطان نیز می‌تواند به کاهش وزن منجر شود. پرتودرمانی و شیمی‌درمانی، اغلب باعث کاهش اشتها می‌شوند. همچنین ممکن است که عوارض جانبی مثل حالت تهوع، استفراغ و زخم دهان ایجاد کنند که تمایل فرد نسبت به غذا رو کم می‌کند.

پرکاری تیروئید

این بیماری، یک بیماری خودایمنی است که باعث تولید مقادیر بیش از حد هورمون تیروئید شده و در نتیجه، متابولیسم رو تا حدی بالا می‌برد که انرژی سوزانده شده توسط بدن، از انرژی دریافتی آن، بیشتر می‌‌شود. عوامل بروز پرکاری تیروئید شامل، بیماری هاشیموتو، برخی داروهای خاص مثل لیتیوم، پرتودرمانی ناحیه گردن، جراحی تیروئید، بارداری و کمبود ید می‌باشد. برای اطمینان از اینکه تیروئید به درستی عمل می‌کند یا خیر، باید آزمایش خون بدهید.

اچ‌آی‌وی و ایدز

ایدز، یک بیماری مزمن است که در اثر ویروس اچ‌آی‌وی به وجود می‌آید. این ویروس باعث می‌شود که جذب مواد مغذی برای بدن، مشکل شود و فرد دچار سوء‌تغذیه شده و اشتهای وی کم شود. گرچه هنوز درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما داروهایی وجود دارند که به میزان قابل توجهی از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کنند و به فرد کمک می‌کنند تا زندگی طولانی‌تری داشته باشد.

زخم معده

این بیماری در لایه درونی معده یا بخش بالایی روده کوچک ایجاد می‌شود و منجر به درد و افزایش تولید اسید می‌گردد. با توجه به اینکه علامت اصلی آن، درد معده است، باعث کاهش اشتها می‌شود. اصلاح عادات غذایی و زندگی و استفاده از داروهای مناسب، بهترین راه برای درمان این بیماری است که کاهش وزن غیرمنتظره رو هم اصلاح می‌کند.

افسردگی

حتماً می‌دانید که افسردگی باعث کاهش علاقه فرد به خیلی چیزها، و حتی چیزهایی که فرد در گذشته به آنه علاقه داشته است، می‌شود. حتماً این رو هم شنیده‌اید که خیلی از کسانی که افسردگی می‌گیرند،‌ دچار اضافه‌وزن می‌شوند. اما این موضوع در همه افراد مصداق ندارد. یعنی برخی از افراد در اثر ابتلا به افسردگی،‌ دچار کاهش وزن می‌شوند،‌ زیرا اشتهای خود رو به غذا از دست می‌دهند. افسردگی، یک دلیل مشخص ندارد و از طریق دارو و مشاوره، قابل درمان است. اما برخی از داروهای ضدافسردگی، نیز خود منجر به کاهش وزن فرد می‌شوند. در این مورد، با پزشک خود مشورت کنید تا تغییرات لازم رو در داروها بدهد یا به روش‌های دیگری، افسردگی رو درمان کند.

نارسایی احتقانی قلب

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که قلب،‌ توانایی پمپاژ خون کافی و اکسیژن‌رسانی به خود و سایر بخش‌های بدن رو ندارد. یکی از علائم تشخیص بدتر شدن وضعیت قلب، کاهش وزن غیرمنتظره است. با توجه به اینکه، روده‌ها نیز مانند سایر بخش‌های بدن به جریان خون نیاز دارند، در صورت دریافت خون کمتر از حد طبیعی، به درستی عمل نکرده و فرد به کاهش وزن دچار می‌شود. اگر کاهش وزن شما با علائمی مثل کوتاهی نفس، سرفه‌های مزمن، خستگی و حتلت تهوع همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا همگی از علائم بیماری نارسایی احتقانی قلب هستند.

دیابت

ما معمولاً فکر می‌کنیم که دیابت با افزایش وزن و چاقی در ارتباط است اما کاهش وزن نیز یکی از علائم ابتلا به دیابت محسوب می‌شود. وقتی که بدن، توانایی تولید انسولین کافی رو نداشته باشد، بدن شروع به سوزاندن چربی و تحلیل بردن عضلات برای تولید انرژی می‌کند و وزن بدن رو کاهش می‌دهد.

اگر دچار کاهش وزن غیرمنتظره هستید و علت آن رو نمی‌دانید، حتماً به پزشک مراجع کنید. چه این کاهش وزن، ناشی از یک بیماری خطرناک و جدی باشد و چه در اثر سوء‌تغذیه،‌ در هر صورت، سلامتی شما رو تهدید خواهد کرد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


9 + سه =