قدم‌های کوچک و ساده برای کاهش وزن (قسمت دوم)

ژانویه 5th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

آهسته و پیوسته به پیش رفتن، معولاً هم بسیار آسان‌تر است و هم اثری ماندرگارتر نسبت به عجله و تندروی و سختگیری دارد. رژیم‌های سخت، معمولاً پس از مدتی رها می‌شوند چون یک انسان طبیعی، قادر نخواهد بود با چنین برنامه‌هایی که با طبیعت انسان سازگار نیستند، پیش برود. وقتی که تغییرات مثبت رو به تدریج (و نه در عرض یک روز و یک شب) ایجاد می‌کنیم، به مرور به طبیعت دوم ما تبدیل شده و تا آخر عمر با ما همراه خواهد بود، بدون اینکه هیچ سختی بکشیم. درقسمت اول این مطلب، چند راهکار ساده رو به شما معرفی کردیم، در این پست، چند نمونه دیگر رو با شما در میان می‌گذاریم. برای خواندن بخش اول این مطلب، بر روی اینجا، کلیک کنید.

10-Minute-Eating-Rule

1 -  از دستگاه‌های فعالیت‌سنج دیجیتال استفاده کنیم

همونطور که منزل رو بدون تلفن همراه خود ترک نمی‌کنیم، بهتر است که دستگاه‌ فعالیت‌سنج رو نیز جزء جدانشدنی وسایل خود قرار بدهیم و همیشه همراه ما باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، روزانه تقریباً 2500 قدم بیش از کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌‌کنند، قم برمی‌دارند.

2 -  تعداد دفعات مصرف غذای خانگی رو افزایش بدهیم

این کار هم به کاهش وزن ما کمک می‌کند و هم جیب ما رو خالی نمی‌کند. غذاهای غیرخانگی، هم در اکثر موارد، چاق‌کننده هستند و هم سدیم (نمک) زیادی دارند. اگر غذای خانگی تهیه کنیم، می‌توانیم از سالاد بیشتری در کنار غذا استفاده کنیم و سس سالاد رو هم خودمان به صورت خانگی تهیه کنیم تا وزن ما رو تهدید نکند. وقتی که خودمان غذا رو تهیه می‌کنیم، نه تنها در کنترل مقدار آن، موفق‌تر هستیم، بلکه می‌توانیم، میزان شکر، نمک و چربی آن رو هم کنترل کنیم. این در حالیست که هیچ کنترلی بر روی میزان و نوع مواد تشکیل‌دهنده غذاهای غیرخانگی، نداریم.

3 -  گاهی پاهای خود رو به جای خودرو، به کار بگیریم!

گاهی حتی برای خرید از سوپرمارکت سرکوچه هم از وسیله نقلیه استفاده می‌کنیم! گاهی ساعت‌ها از وقت خودمان رو در پشت چراغ قرمز و نشسته در وسیله نقلیه، سپری می‌کنیم یا شاید بهتر باشد که بگوییم به هدر می‌دهیم! به جای اینکه بنزین بسوزانیم، باید انرژی حاصل از غذاهایی که خورده‌ایم رو بسوزانیم.

4 -  قانون 10 دقیقه رو رعایت کنیم

قانون 10 دقیقه، یعنی اینکه یک تکه کوچک ازغذاهای چاق‌کننده هوس‌انگیزی رو که به شدت ما رو به سوی خود دعوت می‌کنند، در جلوی بینی خود گرفته و به مدت 10 دقیقه به آن نگاه کرده و بوی آن رو استشمام کنیم. در این مدت، خوب فکر کنیم و یک گاز کوچک از آن بزنیم. به آرامی بجویم، در اطراف دهان بچرخانیم و بر روی بافت و مزه آن تمرکز کنیم و سپس، قورت بدهیم. باید از خودمان بپرسیم که آیا با همان یک لقمه، هوس غذایی ما فروکش کرده است یا باید یک گاز کوچک دیگر هم بزنیم. اگر باز هم هوس خوردن آن خوراکی رو داشته باشیم، یک لقمه دیگر خورده و 20 مرتبه آن رو بجویم. باید آنقدر به این شیوه ادامه بدهیم که کل آن تکه کوچک خوراکی تمام شود (باید کل این فرایند، 10 دقیقه به طول بیانجامد).

وقتی که با دقت، خوراکی رو می‌جویم و به طعم آن دقت می‌کنیم، کم‌کم احساس سیری نسبت به آن خوراکی به سراغ ما می‌آید و دیگر به شدت دقایق اولیه، احساس کشش نسبت به آن نمی‌کنیم.

5 -  میوه‌ها رو ننوشیم، بلکه بخوریم

به جای آبمیوه، خود میوه رو بخوریم. نه تنها فیبر میوه که در آبمیوه وجود ندارد، به بدن ما می‌رسد (یک سیب کوچک، 3.5 گرم فیبر دارد در حالی که در یک لیوان آب سیب، تنها 0.5 گرم فیبر یافت می‌شود)، بلکه باعث ایجاد حس سیری در ما می‌شود. خوراکی‌ها به صورت جامد، خاصیت سیرکنندگی بیشتری نسبت به همان خوراکی به شکل مایع دارند. وقتی که غذا رو می‌جویم، بزاق بیشتری ترشح شده و پیامی رو به مغز می‌فرستد تا دستگاه گوارش رو برای هضم غذا آماده کند. مایعات، نیازی به اینکه بدن رو برای شکستن غذا به فعالیت وادار کنند، ندارند. در ضمن، برای تهیه یک لیوان آبمیوه، باید از چندین میوه، آبگیری کرد و دیگر نمی‌توان به تنها یک میوه، اکتفا نمود.

6 -  زودتر بخوابیم

شب‌نشینی نکنیم و به موقع بخوابیم تا در کمال شگفتی، وزن ما شروع به کم‌شدن کند. تحقیقات نشان می‌دهند که حتی چند شب متوالی کم‌خوابی می‌تواند به افزایش وزن منجر شود.

پایان مطلب

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


8 × = بیست چهار