بدون رفتن به باشگاه هم می‌توان به تناسب اندام رسید

مارس 1st, 2017 به‌دست admin پاسخ »

فرض کنید که یک باشگاه ورزشی وجود دارد که هر لحظه که اراده کنید می‌توانید به آن بروید و 24 ساعته باز است و شما می‌توانید هر زمان از شبانه‌روز که فرصت داشته باشید، در آن مشغول ورزش شوید. این باشگاه، محیط آرامش‌بخشی دارد و ورزش در آن برای شما از هر باشگاه یا جای دیگری، راحت‌تر است و در ضمن، عضویت در آن هم رایگان است. شاید به نظر غیرواقعی بیاید اما کاملاً واقعی است زیرا این باشگاه،‌ جایی نیست جز منزل خود شما. با ورزش در منزل، در زمان و پول خود صرفه‌جویی می‌کنید و دیگر نیاز نیست که در باشگاه در صف استفاده از دستگاه بایستید.

Home-Made-Gym

یادتان باشد که می‌خواهید یک باشگاه خانگی بر اساس نیازهای شخصی و سطح ورزشی خود بسازید و قرار نیست که باشگاه خانگی شما عیناً مثل یک باشگاه ورزشی،‌ با کلیه دستگاه‌ها و تجهیزات باشد. به مرور زمان که پیشرفت می‌کنید، می‌توانید به تجهیزات و امکانات باشگاه شخصی خود اضافه کنید. پس لازم نیست که در بدو امر، همه امکانات لازم رو یکجا بخرید. باشگاه خانگی شما می‌تواند ساده یا مجهز باشد و این مورد کاملاً بستگی به وضعیت ورزشی وخواست شما دارد.

1 -  دمبل (یا وزنه آزاد)

یک جفت دمبل خوب تهیه کنید. بدین منظور می‌توانید فقط یک جفت دمبل با وزن مشخص (مثلاً یک کیلوگرمی) بخرید و یا اینکه می‌توانید یک ست کامل دمبل رو خریداری کنید که چندین جفت دمبل از سبک تا سنگین‌تر رو شامل می‌شود. اگر هم به جای دمبل از وزنه آزاد استفاده می‌کنید، می‌توانید تعداد دیسک‌ها رو کم و زیاد کرده و وزنه رو سبک‌تر و سنهگین‌تر کنید.

2 -  کش بدنسازی

این وسیله ورزشی، بسیار مفید است زیرا جمع و جور و قابل حمل است و شما می‌توانید تعداد زیادی از حرکات ورزشی رو با همین وسیله به ظاهر ساده انجام بدهید. این کش‌ها برای سه تا چهار سطح ورزشی مختلف طراحی شده‌اند و از نظر مقاومتی که ایجاد می‌کنند و فشاری که باید به عضلات وارد کنید تا حرکت رو انجام بدهید، با یکدیگر تفاوت دارند. اکثر حرکاتی که با دمبل انجام می‌شوند رو می‌توان با کش بدنسازی نیز انجام داد. پس اگر از نظر بودجه، امکان خرید دمبل رو ندارید، کش بدنسازی خریداری کنید و حرکات رو انجام بدهید.

3 -  توپ تعادل بدنسازی

این توپ‌ها همه‌فن‌حریف هستند یعنی شما می‌توانید نه تنها برای تقویت هسته بدن، بلکه برای بسیاری دیگر از حرکات نیز از آنها استفاده کنید. می‌توانید به جای نیمکت، از توپ بدنسازی استفاده کرده و بر روی آن بنشینید، دراز بکشید و تقریباً در تمام حرکات ورزشی، حفظ تعادل رو بر روی توپ، تمرین کنید. عدم ثبات و تحرک توپ، عضلات هسته بدن رو هدف قرار داده و تعادل و هماهنگی بدن رو بالا می‌برد.

4 -  مت ورزشی

برای انجام ورزش‌های زمینی که بر روی زمین دراز می‌کشید، بهتر است که از یک مت استفاده کنید تا در زمان انجام حرکات دچار لغزش بر روی زمین نشوید. اگر ورزشی که انجام می‌دهید، پیلاتس یا یوگا است، خرید مت الزامی می‌باشد. یک حسن مت ورزشی این است که به راحتی می‌توان آن رو لوله کرده و وقتی که محدودیت فضا داریم، می‌توانیم آن رو از جلوی دست و پا جمع کرده و داخل کمد بگذاریم.

تجهیزات متفرقه

1 -  وسیله ورزش هوازی

اگر فضا و بودجه کافی دارید، می‌توانید یک دستگاه ورزش هوازی نیز به باشگاه خانگی خود اضافه کنید. فرقی نمی‌کند که چه وسیله‌ای باشد زیرا می‌توانید شدت ورزش رو بر روی خود دستگاه، تنظیم کنید و به مرور زمان که پیشرفت می‌کنید، می‌توانید چالش دستگاه رو هم بالاتر ببرید. این وسیله‌های ورزشی،‌ دارای زمان‌سنج، سنجش میزان انرژی سوزانده‌شده و مونیتور نشان‌دهنده ضربان قلب و برخی اطلاعات دیگر هستند. قبل از خرید دستگاه مورد نظر خود، ابتدا به مدت چند دقیقه در فروشگاه با آن به ورزش بپردازید تا مطمئن شوید که از ورزش با آن راضی هستید. گاهی ممکن است که یک وسیله ورزشی ارزان باشد اما شما با آن راحت نباشید.

  • اگر از پیاده‌روی و دویدن لذت می‌برید، تردمیل برای شما مناسب است. البته دویدن در محیط باز و طبیعت محاسن خاص خود رو دارد که یکی از آنها این است که لازم نیست بابت آن هزینه‌ای بپردازید.
  • اگر با پیاده‌روی و دویدن میانه‌ای ندارید، می‌توانید دوچرخه ثابت یا دستگاه الپتیکال رو تهیه کنید.
  • اما ارزان‌ترین وسیله ورزش هوازی، طناب ورزشی است که می‌تواند ضربان قلب شما رو بالا برده و یک ورزش هوازی بسیار خوب رو در اختیار شما قرار بدهد.

2 -  نیمکت ورزشی

اگر فضا و بودجه کافی دارید، می‌توانید یک نیمکت ورزشی بخرید که از زوایای مختلف (سطح صاف، سربالایی و سرپایینی) قابل انتطباق باشد. حواستان باشد که یک نیمکت محکم بخرید و در هنگام خرید، آن رو از نظر طول، پهنا و وزن که می‌تواند تحمل کند، مورد بررسی قرار بدهید، تا بتوانید با خیال راحت در هنگام ورزش بر آن تکیه کنید.

3 -   ست کامل  دستگاه ورزشی

این ست شامل نیمکت ورزشی و متعلقاتی  مثل انواع وزنه و وزنه‌قرقره است که همگی در یک دستگاه عرضه شده‌اند و به شما این امکان رو می‌دهد که ورزش‌های اسکوآت، پرس، کرل و … رو با یک دستگاه انجام بدهید.

همانطور که در ابتدای این پست گفتیم، ابتدا از وسایل ساده شروع کنید. لزومی ندارد که انواع ماشین بدنسازی رو که به طور معمول در باشگاه‌ها یافت می‌شوند به منزل خود بیاورید. حتی اگر بودجه شما هم می‌رسد باز هم لازم نیست که دور و بر خود رو شلوغ کنید. همان اقلام اساسی و پایه‌ای که در ابتدای این پست معرفی کردیم، کفایت می‌کنند تا به تناسب اندام و سلامتی برسید.

توجه داشته باشید که باید اتاقی از منزل رو به عنوان باشگاه خانگی خود انتخاب کنید که فضای کافی برای این کار داشته باشد. یعنی مثلا، سقف آن به قدر کافی بلند بوده و زمین آن لیز نباشد و تهویه مطبوع و نور کافی نیز داشته باشد. در ضمن اگر بتوانید در حین ورزش به موسیقی گوش بدهید، خیلی بهتر و انگیزه‌بخش‌تر است. به این ترتیب، منزل شما دست‌کمی از باشگاه ندارد که هیچ، تازه از خیلی جهات به باشگاه برتری دارد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.sparkpeople.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


هشت × = 32