9 عاملی که به کبد صدمه می‌زنند

آوریل 29th, 2017 توسط admin پاسخ »

کبد، بزرگترین عضو داخلی بدن است که وظایف بسیار مهمی رو به عهده دارد: تصفیه خون، فراوری مواد مغذی، کمک به مبارزه با عفونت‌ها، تولید پروتئین مورد نیاز برای انعقاد خون و بسیاری فعالیت‌های مهم دیگر. کبد، با وجود تمام این وظایف حیاتی، یک عضو آسیب‌پذیر و حساس نیز هست. صدمه به کبد، می‌تواند به نارسایی کبد و حتی سرطان کبد منجر شود. اکثر افراد تصور می‌کنند که صدمات کبد در اثر سوء‌مصرف الکل به وجود می‌آید. اما در حقیقت، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به این عضو حساس بدن، آسیب وارد کنند و شما با آگاهی از این عوامل، می‌توانید از بروز مشکلات کبدی، جلوگیری کنید.

Things-Hurt-Liver

چاقی

چاقی یکی از عوامل بروز کبد چرب غیرالکلی است. وقتی که چربی زیادی در سلول‌های کبدی ذخیره شود، بیماری کبد چرب به وجود می‌آید. به نظر می‌رسد که ابتلا به سندرم متالولیک، پرفشاری خون و بالا بودن تری‌گلیسرید خون، از عواملی هستند که به بروز کبد چرب، کمک می‌کنند. ذخیره چربی زیاد در کبد، به سیروز کبدی و در نهایت به نارسایی کبدی منجر می‌شود.

نوشیدن نوشابه

نوشابه یکی از عوال شیوع هر چه بیشتر چاقی در جوامع امروزی است، لذا در بروز مشکلات کبدی نیز نقش دارد. کسانی که روزانه یک یا بیشتر از یک نوشیدنی شیرین‌شده با شکر مصرف می‌کنند، بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب قرار می‌گیرند. این خطر، به خصوص در کسانی که علاوه بر نوشیدن نوشابه‌های شیرین، اضافه‌وزن هم دارند و یا چاق هستند، بیشتر می‌باشد.

مصرف داروی استامینوفن

دوزه‌های بالای استامینوفن، می‌تواند به نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود. اگر مصرف دوز بالای این دارم، مورد درمان قرار بگیرد، احتمال زنده ماندن فرد وجود دارد اما پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. هرگز از استامینوفن، بیش از مقادیر توصیه‌شده یا مقداری که پزشک برای شما تجویز نموده است، استفاده نکنید.

مصرف سایر داروها

علاوه بر استامینوفن، سایر داروها نیز می‌توانند به کبد، صدمه بزنند. مثلاً، مصرف طولانی‌مدت استروئیدهای آنابولیک (هورمون مردانه که برخی از ورزشکاران برای بهبود فعالیت ورزشی خود مصرف می‌کنند)، خطر بروز سرطان کبد رو تا حدودی افزایش می‌دهد. داروهای غیرقانونی مثل هروئین و کوکائین نیز به کبد آسیب می‌رسانند.

ابتلا به هپاتیت

هپاتیت نوع B و نوع C در اکثر موارد، مسئول بروز سرطان کبد در فرد مبتلا هستند. هپاتیت C، از طریق خون به دیگران انتقال پیدا می‌کند. این بیماری، یک بیماری کشنده ساکت است زیرا برخی از افراد بدون اینکه حتی خودشان هم بدانند ممکن است که هپاتیت داشته باشند. پس باید حتماً مورد بررسی‌های پزشکی قرار بگیرید تا مطمئن شوید که به هپاتیت مبتلا نیستید و در در صورت ابتلا، از همان مراحل اولیه از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

 بیماری‌های ژنتیکی

وراثت نیز در سلامت کبد، ایفا دارد و چندین مشکل وراثتی می‌توانند به بیماری کبدی منجر شوند. مثلاً، بیماری ارثی هموکروماتوز، می‌تواند به سیروز کبدی و در واقع به نارسایی کبدی منتهی شود. یک بیماری دیگر که البته شیوع کمتری دارد، بیماری ویلسون است که نه تنها به کبد صدمه می‌زند بلکه برای مغز و سایر اندام‌ها نیز مضر است. خوشبختانه، این بیماری‌ها رو می‌توان تحت کنترل در آورد تا به نارسایی کبدی منتهی نشوند.

بیماری‌های خودایمنی

برخی از بیماری‌های خودایمنی، بر فعالیت کبد اثر می‌گذارند. وقتی که سیستم ایمنی بدن، از روی اشتباه به کبد حمله می‌کند، فرد به هپاتیت خودایمنی مبتلا می‌شود. علت دقیق حمله بدن به خود، مشخص نیست ما این احتمال وجود دارد که عوامل ژنتیکی در این امر نقش داشته باشند. این بیماری معمولاً خانم‌ها رو تحت تأثیر قرار می‌دهد و بیشتر در کسانی دیده‌ می‌شود که به یک بیماری خودایمنی دیگر نیز مبتلا هستند.

یک بیماری خودایمنی دیگر که معمولاً در خانم‌ها بروز پیدا می‌کند، بیماری سیروز صفراوی اولیه است. هم هپیاتیت خودایمنی و هم سیروز صفراوی اولیه، در صورتی که مورد رسیدگی قرار نیگرند، به نارسایی کبد منتهی می‌شوند. گرچه درمانی برای این بیماری‌ها وجود ندارد، اما رسیدگی به آنها، به حفظ سلامتی کبد، کمک می‌کند.

استعمال دخانیات

کشیدن سیگار، خطر سرطان کبد و سیروز کبدی رو افزایش می‌دهد. ترکیبات سمی موجود در دود تنباکو، در بدن التهاب ایجاد می‌کند. کشیدن سیگار، تولید سیتوکینز رو هم در بدن بالا می‌برد. سیتوکینز، یک ترکیب شیمایی است که التهاب و آسیب سلول‌های کبدی رو بیشتر می‌کند. یک مورد دیگر نیز که باعث نگرانی می‌شود این است که افرادی که به هپاتیت B یا C مبتلا هستند، با کشیدن سیگار، بیش از پیش در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار می‌گیرند.

نوشیدن الکل

گرچه تمام عواملی که برشمردیم، در آسیب کبد نقش دارند اما همچنان، سوء‌مصرف الکل، اصلی‌ترین عامل بروز سیروز کبدی و بیماری‌های کبدی متعاقب آن، محسوب می‌شود. هیچ قرص جادویی برای خلاصی از سیروز کبدی وجود ندارد و تنها راه برای افراد الکلی این است که الکل رو ترک کنند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


هفت − 7 =