شایع‌ترین علائم دیابت نوع 2 که باید جدی گرفته شوند

ژوئن 6th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

بسیاری از کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند از وجود این بیماری در خود اطلاع ندارند. این در حالیست که هر قدر که ابتلا به این بیماری زودتر تشخیص داده شود، کنترل آن هم آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود. بالا رفتن قند خون در مبتلایان به دیابت نوع 2، مانند سم عمل می‌کند. این بیماری، به بیماری کشنده خاموش شهرت دارد زیرا علائم آن از چشم خیلی از ما مخفی می‌ماند و موذیانه پیشرفت پیدا می‌کند.

Diabetes-Symptoms

برای تشخیص قطعی ابتلا به دیابت باید آزمایش خون انجام داد. اما یکسری علائم بالینی هم هستند که می‌توانند ما رو به شک انداخته و به ما هشدار بدهند که به پزشک مراجعه کنیم تا این آزمایش خون ساده رو انجام داده و از وجود یا عدم وجود دیابت نوع 2 در خود مطمئن شویم. این علائم عبارتند از:

پرادراری و تشنگی زیاد

اگر تعداد دفعات نیاز به تخلیه مثانه در شما زیاد شده است (مخصوصاً اگر نیمه‌های شب مجبور هستید که بارها از خواب بیدار شده و مثانه رو تخلیه کنید)،‌ احتمال دارد که به دیابت مبتلا شده باشید. کلیه‌ها سعی می‌کنند که قند اضافی رو از بدن دفع کنند و به همین دلیل فرد نیاز به تخلیه بیشتر پیدا می‌کند. تشنگی زیاد نیز به این علت است که بدن مجبور است، مایعات از دست رفته از طریق ادرار رو با نوشیدن مایعات، جایگزین کند.

کاهش وزن

بالا بودن قند خون می‌تواند به کاهش وزن سریع (5 تا 10 کیلوگرم در طی دو یا سه ماه) منجر شود اما این کاهش وزن، یک کاهش وزن سالم و خوشحال‌کننده نیست. هورمون انسولین وظیفه دارد که قند رو از خون گرفته و وارد سلول‌ها کند تا مورد استفاده بدن قرار بگیرد. اما در دیابت،‌ انسولین نمی‌تواند این  وظیفه خود رو به درستی انجام بدهد و سلول‌ها قند کافی برای فعالیت دریافت نمی‌کنند. در نتیجه بدن مجبور می‌شود که پروتئین عضلات رو بشکند و به عنوان سوخت از آن استفاده کند. لذا فرد دچار کاهش وزن می‌شود، آن هم از نوع کاملاً‌ ناسالم و خطرناک. کلیه‌ها نیز بی وقفه در حال فعالیت و مصرف انرژی هستند تا بتوانند قند اضافی رو از بدن دفع کنند. این باراضافی که به کلیه‌ها تحمیل شده است، به آنها آسیب می‌رساند.

گرسنگی

فردی که به دیابت مبتلا باشد، احساس گرسنگی می‌کند زیرا قند خون او به سرعت بالا و پایین می‌شود و ثبات ندارد. وقتی که قند خون افت پیدا می‌ کند، این تصور برای بدن پیش می‌آید که غذا به بدن نرسیده است و هوس خوردن غذای شیرین به سراغ فرد می‌آید.

مشکلات پوستی

خارش پوست می‌تواند یکی از علائم دیابت باشد. علت این است  که پوست فرد مبتلا به دیابت خشک  است و یا گردش خون در او ضعیف می‌باشد. یک بیماری پوستی مرتبط با دیابت بیماری کانتوزیس نیگریکانس است. در این بیماری،‌ پوست اطراف گردن یا زیر بغل، تیره می‌شود. کسانی که به مقاومت به انسولین مبتلا هستند، حتی اگر قند خون‌شان بالا هم نباشد هم ممکن است که با این مشکل مواجه شوند. اگر چنین علامتی دارید، حتماً از پزشک بخواهید که برای شما آزمایش قند خون تجویز کند.

کندی سرعت ترمیم زخم‌ها

عدم التیام سریع عفونت‌ها، بریدگی‌ها و کوفتگی‌ها و ضرب‌دیدگی‌ها، می‌تواند حاکی از آن باشد که فرد به دیابت مبتلا است. علت این است که رگ‌های خونی در اثر رفت و آمد مقادیر زیاد قند در آنها، دچار آسیب شده‌اند. در نتیجه، گردش خون که برای التیام زخم‌ها و عفونت‌ها لازم است، به درستی انجام نمی‌شود و نمی‌تواند دسترسی درستی به همه جای بدن داشته باشد.

عفونت‌های قارچی

در بیماری دیابت، سیستم ایمنی بدن به درستی عمل نمی‌کند. این یعنی احتمال ابتلا به انواع عفونت‌ها در فرد بالا می‌رود. از شایع‌ترین عفونت‌هایی که فرد دیابتی به آن مبتلا می‌شود، عفونت قارچی است (مخصوصاً‌عفونت کاندیدا). قارچ‌ها و باکتری‌ها، محیط‌هایی که سرشار از قند هستند رو دوست دارند. به خصوص زنانی که به دیابت مبتلا هستند باید مراقب باشند که به عفونت مهبلی دچار نشوند.

خستگی و تحریک‌پذیری

بالا بودن قند خون، بسته به اینکه چه مدت بالا بوده است، باعث می‌شود که فرد به مرور احساس ناراحتی و عدم آسودگی کند. گاهی همین احساس ناآرامی باعث می‌شود که فرد به پزشک مراجعه کند و تازه متوجه ابتلا به دیابت شود. یکی از مسائلی که باعث خستگی فرد می‌شود، بیدار شدن‌های شبانه برای استفاده از توالت است. همچنین، بدن فرد دیابتی در تکاپوی زیادی برای جبران کمبود قند در درون سلول‌ها است (زیرا قند به جای اینکه وارد سلول شود، در خون باقی می‌ماند و در نتیجه، سلول گرسنه می‌ماند).

خستگی، تحریک‌پذیری فرد رو افزایش می‌دهد. خیلی از افراد،‌ وقتی که قند خون‌شان کنترل می‌شود،‌ از اینکه چقدر روحیه آنها بهبود پیدا می‌کند، دچار تعجب می‌شوند.

تاری دید

مشکلات بینایی و دیدن گاه و بی‌گاه جرقه‌های نور و مواد شناور در جلوی چشم، از نتایج مستقیم بالا بودن قند خون است. وقتی که قند خون بالاست، شکل عدسی و چشم‌ها تغییر پیدا می‌کند و شکست نور رو در چشم تغییر می‌دهد و در نتیجه فرد دچار تاری دید می‌شود. خوشبختانه، این مشکل برگشت‌پذیر است و با کنترل قند خون و رساندن آن به حد طبیعی، برطرف می‌شود. اما اگر به بالا بودن قند خون به مدت طولانی، بی‌توجهی شود، زمانی می‌رسد که آسیبی که به چشم رسیده است،‌ همیشگی خواهد بود و حتی به کوری منجر می‌شود.

احساس گزگز و بی‌حسی

گزگز و بی‌حسی در دست‌ها و پاها، همراه با درد یا تورم، از علائمی هستند که نشان می‌دهند، دیابت به اعصاب بدن آسیب رسانده است. اگر تازه به این علائم مبتلا شده‌اید، امکان برگشت و از بین بردن این علائم وجود دارد. اما اگر به این علائم بی‌توجهی کرده و در صدد پیگیری و کنترل قند خون برنیایید، تخریب اعصاب در درازمدت،‌ غیرقابل درمان و برگشت‌ناپذیر خواهد بود. به همین  دلیل، باید قند خون رو در اولین فرصت کنترل کرد و نباید نسبت به این علائم  سهل‌انگار بود.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


+ 1 = شش