برخی دلایل سردردهای صبحگاهی

جولای 1st, 2017 به‌دست admin پاسخ »

سردردهای صبحگاهی، بسیار عذاب‌آور و آزاردهنده هستند. شاید برای‌تان این سؤال پیش آمده باشد که چرا در حالی که هنوز روز پرمشغله رو شروع نکرده‌اید، دچار سردرد شده‌اید و چه عواملی این سردرد رو تشدید می‌کنند. برخی از عوامل ایجادکننده سردرد صبحگاهی از کنترل ما خارج هستند اما برخی دیگر رو می‌توان تحت کنترل در آورده و مانع از سردرد شد.

Morning-Headache

خواب ناکافی

بدن ما به هفت تا هشت ساعت خواب نیاز دارد تا به درستی فعالیت کند. وقتی که دچار کم‌خوابی باشیم، این ترس در بدن به وجود می‌آید که مشکلی وجود دارد. هورمون‌های بدن دچار نوسان شده و در نتیجه ضربان قلب، فشار خون و استرس رو در بدن بالا می‌برند و همه اینها به سردرد منتهی می‌شوند. پس سعی کنید که به قدر کافی بخوابید و اگر هم به هر دلیلی امکانش فراهم نشد و صبح با سردرد از خواب بیدار شدید، 20 تا 30 دقیقه دیگر چرت بزنید تا بدن استراحت بیشتری کرده و فعالیت عادی خود رو از سر بگیرد. اما بیش از این چرت نزنید چون ممکن است که سردرد رو بدتر کند.

خواب بیش از حد

اگر خواب شبانه بیش از 9 ساعت باشد، مقدارهورمون سروتونین در مغز کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه، جریان خون به مغز کمتر شده و منجر به سردرد می‌شود. این نوع سردردها معمولاً در روزهای پایان هفته به سراغ فرد می‌آیند زیرا معمولاً افراد در روزهای آخر هفته شب‌زنده‌داری می‌کنند و نیز بیش از سایر روزها می‌خوابند. پس سعی کنید که شب‌ها به موقع بخوابید و خواب شما بیش از هفت تا هشت ساعت به طول نیانجامد.

کاهش میزان اندروفین خون

مقدار اندروفین خون که مسئول حس خوشی و شادی است، در صبح به کمترین میزان خود می‌رسد و همین امر در برخی از افراد به سردرد میگرنی منجر می‌شود. کمبود اندروفین، بر روی مقدار سایز انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل سروتونین، تأثیر می‌گذارد و منجر به تنگ شدن رگ‌های خونی در مغز می‌شود. به این ترتیب، جریان خون در مغز کمتر شده و سردرد ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد که ورزش صبحگاهی یکی از راه‌هایی است که به کاهش این نوع سردرد، کمک می‌کند زیرا ورزش ترشح اندروفین رو افزایش می‌دهد.

خر و پف کردن

کسانی که خر و پف می‌کنند، به مشکل قطع نفس در خواب دچار هستند. در این حالت، تنفس فرد برای چند ثانیه قطع می‌شود و در نتیجه، اکسیژن کمتری به مغز می‌رسد. به نظر می‌رسد که کمبود اکسیژن باعث گشاد شدن رگ‌های مغز و افزایش جریان خون به مغز شده و فشار داخل سر رو بیشتر می‌کند و همین امر به سردرد منتهی می‌شود. برخی از افراد به مشکل قطع نفس در خواب دچار هستند اما خودشان از این موضوع بی‌اطلاعند. برای اطمینان از اینکه به این مشکل دچار هستید یا نه باید با پزشک مشورت کنید. در صورت تشخیص اینکه به قطع نفس در خواب دچار هستید، پزشک تمهیدات لازم رو برای حل مشکل شما اتخاذ خواهد کرد و سردرد صبحگاهی شما نیز برطرف خواهد شد.

تأخیر در نوشیدن قهوه

کافئین به نوعی یک مخدر ضعیف است که سیستم عصبی رو تحریک می‌کند. اگر عادت به نوشیدن قهوه دارید ولی در زمان همیشگی اقدام به نوشیدن قهوه نکنید (مثلاً وقتی که می‌خواهید مصرف کافئین رو ترک کنید)، در زمان صبح احساس سنگینی در سر خود خواهید کرد. ترک کافئین، رگ‌های خونی مغز رو گشاد می‌کند. در نتیجه، جریان خون به مغز بیشتر شده و فشار داخل سر افزایش پیدا می‌کند و سردرد ایجاد می‌شود.

مخصوصاً اگر قهوه‌دوست قهاری باشید یا هر روز سر ساعت معینی قهوه بنوشید، احتمال بروز سردرد با ترک قهوه یا به تأخیر انداختن زمان مصرف قهوه در شما بیشتر می‌شود. در این صورت با نوشیدن قهوه، سردرد شما نیز برطرف می‌شود. اگر هم می‌خواهید کافئین رو ترک کنید باید به تدریج این کار رو انجام بدهید و یکباره اقدام به ترک نکنید.

ابتلا به افسردگی

سردردهای ناشی از افسردگی در هر زمانی از روز ممکن است که اتفاق بیفتند. علت این است که افسردگی با کاهش میزان هورمون سروتونین در بدن، در ارتباط است. البته احتمال وقوع سردردهای ناشی از افسردگی در ابتدای صبح بیشتر است. افسردگی، خواب طبیعی فرد رو برهم می‌زند. وقتی هم که فرد با سردرد از خواب بیدار شود، خلق و خوی او از آن هم که هست، بدتر شده و این چرخه همینطور ادامه پیدا می‌کند. پس باید ریشه افسردگی خود رو شناسایی کنید و مشکل رو برطرف کنید.

بسیاری از افراد در جامعه ما از مراجعه به روان‌پزشک، امتناع می‌کنند. این در حالیست که در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، اکثر افراد با روان‌پزشک در ارتباط هستند تا مشکلات، آنها رو از پای در نیاورده و در نطفه خاموش شوند. پس اگر افسردگی دارید، بدون اینکه احساس معذب بودن داشته باشید به روان‌پزشک مراجعه کنید. بدین ترتیب، سردرد شما نیز برطرف خواهد شد.

بالا بودن فشار خون

وقتی که فشار خون بالا باشد (140 روی 90 میلی‌متر جیوه و بالاتر)، فشار در سر افزایش پیدا می‌کند و منجر به سردرد می‌شود. بسیاری از افراد که به پرفشاری خون مبتلا هستند از این امر بی‌اطلاعند و تنها زمانی متوجه می‌شوند که سایر علائم پرفشاری خون در آنها دیده شود. معمولاً افراد سردرد رو به چیزهای دیگری ربط می‌دهند و کمتر به فکر فشار خون خود می‌افتند. این در حالیست که شاید سردرد آنها هشداری برای بالا بودن فشار خون‌شان باشد.

اگر سردردهای شما مکرر و بی‌دلیل هستند، حتماً با پزشک مشورت کنید. چنانچه فشار خون شما بالا باشد، با اصلاح رژیم غذایی، اصلاح روش زندگی و ورزش و مصرف داروهای کاهنده فشار خون، سردرد شما نیز برطرف خواهد شد.

کلام آخر

سردردهای صبحگاهی در اغلب موارد به راحتی قابل درمان هستند. اما در موارد نادر هم ممکن است که نشانه یک مشکل جدی‌تر و مهم باشند، مثل تومور مغزی یا آنوریسم مغزی (بیرون‌زدگی حباب‌مانند در شریان‌های مغزی). پس اگر دچار سردردهای مکرر می‌شوید (چه در صبح و چه در هر زمان دیگر از روز)، اگر تعداد دفعات سردرد، بیشتر از دو بار درهفته در طول سه یا شش ماه گذشته بوده است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. پزشک با کمک MRI و آزمایش EEG (یعنی آزمایش بررسی فعالیت الکتریکی مغز)، به بررسی وضعیت مغز شما می‌پردازد. حتی شاید لازم باشد که مورد معاینه چشم قرار بگیرید، زیرا سردرد می‌تواند در اثر مشکلات چشمی و دید نیز به وجود بیاید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


شش × = 36