آیا خوردن خوراکی‌های خاص، از هجوم پشه‌ها به پوست ما جلوگیری می‌کند؟

جولای 8th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

تابستان مساویست با روزهای طولانی و شب‌های کوتاه، سفر و قرار گرفتن در محیط باز. یکی از دردسرهای تابستان، نیش و مزاحمت پشه‌هاست. اما دردسر این خون‌آشام‌های کوچک، به نیش و رفع آسایش محدود نمی‌شود بلکه می‌توانند ناقل انوع بیماری‌های جدی مثل زیکا هم باشند.

از آنجایی که بسیاری از محصولات بهداشتی پوستی که به منظور جلوگیری از هجوم حشرات به پوست، تولید می‌شوند، حاوی ترکیبات شیمیایی هستند، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که از روش‌های طبیعی برای دور کردن حشرات از خود، استفاده کنند. اگر یک جستجو در گوگل انجام بدهید، با فهرستی از خوراکی‌ها مواجه خواهید شد که گفته می‌شود برای جلوگیری از گزیدگی توسط حشرات باید از خوردن آنها پرهیز کرد: از سیر گرفته تا سرکه سیب و فلفل کاین. اما واقعیت این است که هیچیک از توصیه‌های غذایی که در این زمینه صورت می‌گیرند، پشتوانه علمی ندارند و تا به حال به اثبات نرسیده‌اند.

متخصصان متعقدند که تنها راه مؤثر برای خلاصی از  شر حشرات موذی این است که از اسپری‌هایی استفاده کنید که حداقل یک ترکیب از دو ترکیبی که به شما معرفی می‌کنیم رو در خود داشته باشند. این دو ترکیب عبارتند از: روغن اوکالیپتوس لیمویی و DEET.

بنابراین، برای فرار از حشرات، رژیم غذایی خاصی وجود ندارد و آنچه که در برخی از سایت‌های اینترنتی توصیه می‌شود، هیچ پایه علمی ندارند. اگر از اسپری‌ها و کرم‌های ضد حشرات استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که پس از چند ساعت باید مجدداً از آنها کمک بگیرید زیرا اثرشان پس از چند ساعت از بین می‌رود. همچنین، بهتر است که اگر در محیطی قرار می‌گیرید که تماس زیادی با حشرات دارد، از لباس‌های پوشیده استفاده کنید.

اگر زیاد عرق می‌کنید، باید بیشتر مراقب خود باشید زیرا عرق به دلیل وجود اسید لاکتیک در آن، حشرات رو به سمت شما جذب می‌کند. مصرف الکل هم یکی دیگر از عوامل جذب حشرات به سوی افراد است. خانم‌های باردار نیز بیش از سایر افراد در معرض هجوم حشرات قرار دارند. شاید علت این باشد که خانم‌های باردار، دی‌اکسیدکربن بیشتر ساطع می‌کنند که از عوامل جذب حشرات است.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


× سه = 9