یوگا و مدیتیشن می‌توانند ژن‌های شما را تغییر بدهند

جولای 12th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

مطالعات جدید نشان می‌دهند که یوگا و مدیتیشن نه تنها باعث می‌شوند که احساس بهتری داشته باشید بلکه تغییرات ناشی از استرس رو که منجر به ضعف سلامتی و افسردگی می‌شوند، برعکس می‌کنند.

Vector illustration of a DNA strand in a shape of a human

این تحقیقات بر روی مدیتیشن، یوگا، تمرینات تنفسی، کی‌گانگ و تای‌چی انجام شده‌اند و حاکی از آن هستند که این تمرینات، راه‌های ژنتیکی که منجر به التهاب در بدن می‌شوند رو سرکوب و خنثی می‌کنند.

التهاب اگر موقتی باشد، سیستم ایمنی رو تقویت می‌کند و از ما در برابر عفونت و جراحت، محافظت می‌نماید اما در جامعه امروز که استرس سهم زیادی از زندگی رو به خودش اختصاص داده است، باعث می‌شود که عکس‌العمل بدن به آن، به صورت دائمی تبدیل شده و سلامت جسم و ذهن رو به خطر بیاندازد. کسانی که به طور منظم به تمریناتی مثل یوگا می‌پردازند، کمتر دچار التهاب شده و پروتئین التهابی کمتری در بدن‌شان تولید می‌شود.

هم محیط زندگی و هم نحوه زندگی و عادات ما، بر روی روشن و خاموش شدن ژن‌های ما تأثیر می‌گذارند و در نتیجه بر روی خطر بروز انواع بیماری‌ها، طول عمر مؤثر بوده و حتی به نسل‌هایی که از خود باقی می‌گذاریم، نیز منتقل می‌شوند.

به عنوان مثال، اتفاقات پراسترس در زندگی، زنجیره‌ای از عکس‌العمل‌ها رو در بدن ما فعال می‌کنند که یک نمونه از آنها فعالیت ژن‌های سازنده پروتئین‌هایی است که در بدن التهاب به وجود می‌آورند. تمرینات جسمی ـ ذهنی، DNA ما رو دستخوش تغییرات مثبت می‌کنند. پس گرچه ژن‌ها به ما به ارث رسیده‌اند اما فعالیت‌های جسمی – ذهنی، حتی وراثت ما رو هم تحت کنترل خودشان در می‌آورند.

پس با انجام منظم و روزانه فعالیت‌های مفید و سالم برای بدن و ایجاد عادات سالم در خود، الگوی ژن‌های خود رو بهبود ببخشید. حتی 15 دقیقه انجام تمریات ذهنی – جسمی هم بسیار مفید بوده و اثرات مثبت خود رو بر روی ژن‌ها برجای می‌گذارد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


سه + 8 =