آیا کاهش وزن، متابولیسم را کُند می‌کند؟

جولای 27th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

واقعیت این است که کاهش وزن به کاهش متابولیسم منجر می‌شود. اما این کاهش متابولیسم، چه مقدار است و چقدر طول می‌کشد؟ تحقیقات نشان می‌دهند که حفظ وزن در افراد چاقی که وزن خود رو کاهش می‌دهند، به دلیل کاهش متابولیسم آنها، کار مشکلی است. البته در برخی از افراد نیز چنین مشکلی پیش نمی‌‌آید. علت این امر به ژنتیک افراد مختلف بستگی دارد زیرا متابولیسم تا حدودی به ژن‌های فرد ربط دارد. این یعنی حتی اگر وزن شما با وزن دوستتان هم‌اندازه باشد، اما عکس‌العمل بدن شما دو نفر در مواجه با کاهش وزن،‌ متفاوت خواهد بود.

Weight-Loss-Metabolism-Reduction

کاهش متابولیسم در کسانی که به سرعت و از طریق رژیم‌های غذایی سخت و بسیار محدودکننده، وزن خود رو کم می‌کنند، شدیدتر است. علت این است که محدود شدید غذایی یا ورزش بیش از حد و کاهش شدید انرژی بدن باعث می‌شود که بدن دست به انتقام‌گیری از ما بزند و از سوختن انرژی در بدن جلوگیری کند تا مبادا ما برای انجام اعلام حیاتی مثل تپش قلب و جریان خون و تنفس،‌ دچار کمبود انرژی بشویم. در واقع بدن ما می‌خواهد به ما کمک کند که علیرغم کمبود غذا زنده بمانیم.

پس همانطور که بارها گفته‌ایم، باز هم تکرار می‌کنیم که اگر می‌خواهید وزن کم کنید و به بدن‌ شما هم آسیبی وارد نشده و برای همیشه خوش‌اندام باقی بمانید و وزن از دست‌رفته بازنگردد، باید به آهستگی و به تدریج وزن کم کنید. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید سه کیلوگرم کم کنید یا 30 کیلوگرم. درهر صورت باید آهسته و پیوسته پیش بروید. از بحث متابولیسم هم که بگذریم، هر قدر که تغییرات مثبتی که در زندگی خود ایجاد می‌کنیم، تدریجی‌تر و اصولی‌تر باشند، به جزئی از زندگی طبیعی ما تبدیل شده و هیچ باری رو به ما تحمیل نمی‌کنند و ما می‌توانیم به راحتی با همین تغییرات تا پایان عمر زندگی کنیم. این در حالیست که تغییرات ناگهانی و شدید رو نمی‌توانیم برای مدت طولانی و همیشگی، تحمل کنیم.

توصیه می‌شود که هفته‌ای نیم کیلوگرم کاهش وزن داشته باشیم و حتماً چند جلسه تمرین قدرتی نیز در طول هفته انجام بدهیم تا متابولیسم ما بالا نگه داشته شود. افزایش توده عضلانی بدن از طریق ورزش قدرتی باعث می‌شود که حتی در زمان استراحت هم انرژی بسوزانیم و متابولیسم ما افت پیدا نکند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


× شش = 24