با خوردن این میان‌وعده سالم، هوس غذایی دیگر به سراغ شما نمی‌آید

آگوست 24th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

مطالعات و تحقیقاتی که بر روی هوس خوردن غذاهای ناسالم انجام شده‌اند به یک دستاورد جدید و ویژه برای از بین بردن این نوع هوس‌های غذایی دست پیدا کرده‌اند. همه ما دچار هوس غذایی می‌شویم. در اکثر موارد هم هوس خوردن غذاهای چاق‌کننده و یا غذاهای ناسالم به سر ما می‌زند، مثل هوس خوردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده، بیسکویت اوریو و … . محققان متوجه شده‌اند که با خوردن یک ماده مغذی به عنوان میان‌وعده، هوس خوردن خوراکی‌های ناسالم در ما فروکش می‌کند. اما این میان‌وعده سالم چیست؟

Print

راه حل این مشکل، گردو است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که گردو، هوس‌های غذایی رو از بین می‌برد. برای اثبات این موضوع، 10 فرد چاق بزرگسال رو در دو جلسه پنج روزه مورد آزمایش قرار دادند. در جلسه پنج روزه اول، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که روزانه یک اسموتی حاوی 48 گرم گردو مصرف کنند. در جلسه پنج روزه دوم، به شرکت‌کنندگان اسموتی فاقد گردو داده شد. سپس نتایج حاصل از این دو جلسه رو با یکدیگر مقایسه کردند.

شرکت‌کنندگان معتقد بودند که زمانی که اسموتی حاوی گردو مصرف کردند، کمتر دچار حس گرسنگی شدند. به علاوه، اسکن MRI مغز آنها نیز نشان‌دهنده این بود که وقتی که تصویر غذاهای هوس‌انگیز رو در جلوی چشم آنها می‌گذاشتند، بخش‌هایی از مغز که تنظیم‌کننده گرسنگی هستند، فعال شده و گرسنگی رو بهتر کنترل می‌نمود. اما وقتی که اسموتی فاقد گردو رو مصرف کردند، احساس گرسنگی آنها بیشتر شده و MRI مغز نیز حاکی از این بود که بخش تنظیم‌کننده گرسنگی در مغز، به اندازه زمانی که گردو مصرف کرده بودند، فعالیت نداشت.

پس بر طبق این آزمایشات، توصیه می‌شود که از گردو در میان‌وعده روزانه خود استفاده کنید تا بتوانید گرسنگی و وزن خود رو بهتر کنترل نمایید. توجه داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف هر چیز می‌تواند به افزایش وزن منجر شود. لذا در مصرف گردو هم زیاده‌روی نکنید و تنها از تعداد متعادلی گردو در هر روز به عنوان روش کمکی در کنار رژیم کاهش وزن اصولی و ورزش برای رساندن وزن خود به وزن سالم، استفاده کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


3 + هشت =