آیا سویا مفید است یا مضر؟

سپتامبر 2nd, 2017 به‌دست admin پاسخ »

در سال‌های اخیر، مفید بودن سویا با ابهاماتی همراه شده است. اما اگر نحوه صحیح استفاده از سویا رو بلد باشید، جای نگرانی از بابت ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد، نخواهد بود.

Is-Soy-Good-for-You

سویا حاوی انواع مختلفی از مواد مغذی مثل اسیدهای چرب امگا 3 و فیبر است. برخی از انواع سویا مثل توفو و تمپه، از جمله مواد غذایی سالمی هستند که می‌توان آنها رو جایگزین پروتئین حیوانی کرد. منابع حیوانی پروتئین، به دلیل دارا بودن چربی‌های اشباع مضر، می‌توانند به قلب صدمه بزنند (البته درصورت زیاده‌روی در مصرف آنها). بنابراین، سویا می‌تواند به ما کمک کند که گاهی به جای اینکه پروتئین رو از گوشت حیوانات تأمین کنیم، از طریق سویا وارد بدن خود نماییم.

اما مشکل سویا چیست که باعث شده است، برخی نسبت به مصرف سویا دچار شک و تردید شوند؟

مشکل از ترکیب فیتواستروژن موجود در لوبیای سویا است که در بدن ما مانند هورمون استروژن عمل می‌کند و می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به سرطان سینه باشد. علم، بر سر اینکه آیا فیتواستروژن‌ها مفید هستند و یا سلامتی رو تهدید می‌ کنند، بحث و جدل‌های زیادی داشته است.

اما تحقیقات اخیر حاکی از این هستند که فیتواستروژن موجود در سویا، دقیقاً مانند استروژن عمل نمی‌کند. درحقیقت، تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم غذایی پرسویا، تغییری در افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه ایجاد نمی‌کند و حتی شاید ابتلا به این سرطان رو کمتر هم بکند. البته باز هم برای اطمینان بیشتر از این امر، نیاز به انجام تحقیقات و آزمایشات بیشتر است. به خصوص با توجه به کمبود تحقیقات کافی در این زمینه، توصیه می‌شود که از مکمل سویا استفاده نشود و به همان منابع غذایی سویا اکتفا شود زیرا مکمل سویا، خیلی غلیظ‌تر از خود سویا است.

همچنین، مطالعات نشان می‌دهند که رژیم غذایی پرسویا، خطر بیماری قلبی و نیز گرگرفتگی ناشی از یائسگی رو هم کاهش می‌دهد.

بنابر آنچه که گفته شد، خوردن سویا به مقدار یک تا دو واحد در روز، مانعی ندارد، به شرطی که از منابع طبیعی تهیه شده باشد. مثلاً می‌توانید از 80 گرم توفو،‌ نصف فنجان ادامامه یا یک فنجان شیرسویا و یا یک‌سوم فنجان دانه سویا استفاده کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


8 − = شش