5 علامت ابتلا به زخم معده

سپتامبر 5th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

افراد زیادی در طول زندگی خود، ابتلا به زخم معده رو تجربه می‌کنند. برخلاف باور خیلی از افراد، خوردن غذاهای تند، زخم معده ایجاد نمی‌کند. استرس نیز منجر به زخم معده نمی‌شود. اما اگر زخم معده داشته باشید، هم غذاهای تند و هم استرس می‌تواند علائم این بیماری رو بدتر کند. اصلی‌ترین دلایل زخم معده، عفونت به باکتری هیکوباکترپیلوری و نیز استفاده طولانی‌مدت از آسپرین و داروهای مسکن (مثل ایبوپروفن و ناپروکسن) است.

Signs-Having-Stomach-Ulcer

اگر شک دارید که آیا به زخم معده مبتلا شده‌اید یا خیر، به وجود علائم زیر در خود دقت کنید. البته این علائم مختص زخم معده نیستند و ممکن است که ناشی از وجود یک بیماری دیگر در شما باشند. بنابراین، در صورت مشاهده این علائم، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا دلیل دقیق وجود این علائم در شما، مشخص شده و رفع شود.

درد معده

رایج‌ترین علامت زخم  معده، درد معده است. این درد،‌ نوعی احساس سوزش در بخش میانی شکم است و به دلیل تماس اسید معده با لایه زیرین معده یا روده کوچک ایجاد می‌شود. درد معمولاً در بین وعده‌های غذایی و در شب،‌ به بیشترین میزان خود می‌رسد زیرا در این زمان‌ها، اسید به داخل معده ترشح می‌شود اما غذایی در معده وجود ندارد که این اسید رو خنثی کند. مصرف ضداسیدها، درد رو به طور موقت برطرف می‌کند اما تا زمانی که زخم معده توسط پزشک درمان نشود، درد همچنان بازمی‌گردد.

سوزش سر دل یا احساس برگشت اسید به بالا

اگر شخص به زخم معده مبتلا باشد، درد معده وی معمولاً با سورزش سر دل و احساس برگشت اسید به گلو،‌ همراه است. سایر علائم، مثل نفخ، آروغ  زدن یا احساس سیری دائم، نیز ممکن است که در فرد دیده شوند. اگر مصرف داروهای خوراکی ضداسید، این علائم رو فقط به صورت موقت تسکین بدهد و یا اگر با خوردن هر نوع غذایی، چنین حالت‌هایی به شما دست دهد، یعنی حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

تهوع یا استفراغ

حالت تهوع یا استفراغ، در اثر پیشرفت و افزایش زخم ایجاد می‌ شود. التهاب آستر معده، انقباضات متناوبی در معده ایجاد می‌کند که منجر به حالت تهوع می‌شود. اگر قدرت انقباضات عضلات دیواره شکم به قدر کافی زیاد باشد حتی می‌تواند منجر به استفراغ شود. در برخی موارد، این علائم به طور ناگهانی بروز پیدا می‌کنند زیرا زخم معده باعث بسته شدن معده شده و غذا نمی‌تواند به راحتی از معده وارد روده کوچک شود. در این صورت، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کرد.

استفراغ خونی یا مدفوع خونی

زخم معده می‌تواند به خونریزی و استفراغ منجر شود. در این حالت، استفراغ حاوی خون یا ذراتی شبیه به پودر قهوه است که در واقع همان خون است که در معده برای مدتی باقی مانده بوده است. مدفوع نیز ممکن است که به رنگ سیاه دربیاید که این مورد هم به دلیل وجود خون در مدفوع می‌باشد. هر دوی این علامت‌ها یعنی فرد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

درد ناحیه سینه و کمر

درد ناشی از زخم معده می‌تواند به جاهای دیگر در سینه و کمر نیز سرایت کند. اگر زخم به دیواره روده هم گسترش پیدا کرده باشد، درد شدیدتر خواهد شد و مدت آن نیز طولانی‌تر شده و آرام کردن آن هم مشکل‌تر می‌شود. زخم‌ها می‌توانند سوراخ‌هایی نیز در دیواره معده ایجاد کند که در این صورت، دردهای ناگهانی و شدید در معده به وجود می‌آید که به طور مداوم بدتر هم می‌شوند و سرانجام فرد رو به بخش اورژانس بیمارستان می‌کشانند.

حتی اگر شما علائمی که نیاز به مراجعه فوری به اورژانس دارند رو تجربه نکرده‌اید، بهتر است که یک وقت ملاقات از پزشک متخصص بگیرید. شاید نیاز باشد که اندوسکوپی از معده شما به عمل آید و درمان مناسب آغاز شود. زخم معده معمولاً با داروهای کاهنده اسید درمان می‌شود و چنانچه مشکل ناشی از وجود باکترین هلیکوباکترپیلوری باشد با کمک آنتی‌بیوتیک، درمان انجام می‌شود.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


5 × = سی