وقتی که ورزش می‌ کنیم، چه اتفاقاتی در بدن ما می افتد؟

سپتامبر 3rd, 2017 به‌دست admin پاسخ »

حتماً با فواید ورزش آشنایی دارید اما شاید ندانید که در اثر ورزش، چه اتفاقاتی از فرق سر تا نوک پا در بدن ما می‌‌افتد و اصلاً چرا این تغییرات در بدن ایجاد می‌شوند. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

What-Exercise-Does-to-Body

1 -  سوزاندن انرژی

وقتی که بدن، غذاهای خورده‌شده رو می‌شکند، آن را به  ATP تبدیل می‌کند. سپس، وقتی که ATP به ADP تبدیل می‌شود، انرژی برای انقباض و حرکت در اختیار عضلات بدن قرار می‌گیرد. منظور از انرژی‌سوزی در ورزش نیز همین است.

2 -  بالا رفتن دمای بدن

با سوزاندن انرژی در بدن، دمای بدن نیز بالا می‌رود و ما شروع به عرق‌کردن می‌کنیم. عرق به بدن ما کمک می‌کند تا گرمای اضافی رو از خود دور کند و بتوانیم به ورزش ادامه بدهیم و بیش از حد، داغ نشویم.

3 -  افزایش ضربان قلب

ورزش کردن، ضربان قلب رو بالا می‌ برد تا خون و اکسیژن از طریق فعالیت بیشتر قلب به عضلات برسند. به همین دلیل اگر به انجام ورزش استقامتی، عادت داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید،‌ پس از مدتی ضربان قلب شما در حالت استراحت، کمتر می‌شود زیرا قلب شما این توانایی رو پیدا کرده است که با کارایی بیشتری، خون و اکسیژن رو به اندام‌ها و عضلات برساند.

4 -  دستگاه گوارش دچار اختلال می‌شود

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از ورزش، نیاز مبرم به اجابت مزاج پیدا کرده‌اید. علت این است که جریان خون از هسته بدن و روده‌ها دور شده و به سمت عضلات بزرگ بدن سوق پیدا می‌کند. در نتیجه امکان دارد که دچار اسهال شوید. توصیه می‌شود که برای راحتی خودتان هم که شده، از یک ساعت قبل از ورزش، از خوردن غذای حجیم پرهیز کنید.

5 -  جریان هورمون شادی

در ابتدای یک ورزش سخت، هرمون آدرنالین و نیز هورمون کورتیزول در بدن افزایش پیدا می‌کنند. بدن با بالا رفتن این هورمون‌ها متوجه می‌شد که شما در یک موقعیت فرضاً خطیر قرار گرفته‌اید (مثل اینکه در حال فرار از یک تهدید یا خطر باشید). سپس، هورمون اندروفین در بدن ترشح می‌شود که هم به کاهش درد عضلانی کمک می‌کند و هم خلق و خو رو بهبود می‌بخشد. به همین دلیل با ورزش، یک حس سرخوشی به ما دست می‌دهد.

6 -  تقویت مغز

فعالیت هوازی، مهارت ما در فکر کردن و حافظه رو تقویت می‌کند. شاید علت این باشد که در طول ورزش، جریان خون به مغز، افزایش پیدا می‌ کند.

7 -  افزایش فشار بر روی ماهیچه

البته این فشار، در واقع یک فشار خوب و مفید است. هر بار که عضلات رو به چالش می‌کشیم، پارگی‌های بسیار کوچک و میکروسکوپی در عضلات ما ایجاد می‌شوند. اما این پارگی‌ها مضر نیستند بلکه به مرور به رشد عضلات کمک می‌ کنند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


هفت + = 16