روش‌هایی برای وزن کم کردن در خواب

سپتامبر 4th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

شاید به نظرتان عجیب بیاید اما راهکارهایی وجود دارند که با کمک آنها می‌توانیم حتی در خواب هم به فرایند کاهش وزن خود کمک کنیم. با هم در ادامه مطلب، نگاهی به این روش‌های کمکی برای کاهش وزن، می‌اندازیم.

Ways-to-Lose-Weight-In-Sleep

مصرف شیک پروتئینی قبل از خواب

تحقیقات دانشگاه ایالت فلوریدا نشان می دهند که مردانی که قبل از خواب، شیک حاوی 30 گرم پروتئین مصرف کرده بودند، انرژی بیشتری در زمان استراحت نسبت به کسانی که قبل از خواب چیزی نخورده بودند، می‌سوزاندند. به علاوه، پروتئین به ترمیم عضلانی در طول شب نیز کمک می‌کند. هر قدر که توده عضلانی بدن بیشتر باشد، انرژی که بدن در زمان استراحت می‌سوزاند نیز بیشتر است.

خوابیدن در تاریکی مطلق

اگر در جایی می‌خوابید که در معرض تابش نور محیط خارج قرار دارد، پرده‌ها رو بکشید و اتاق رو تاریک کنید. وقتی که در تاریکی مطلق می‌خوابیم، بدن ما هورمون ملاتونین ترشح می‌کند که نه تنها باعث خواب‌آلودگی می‌شود، بلکه به تولید چربی قهوه‌ای در بدن که انرژی‌سوز است، شده و انرژی‌سوزی رو بالا می‌برد.

کاهش دمای اتاق

خنک بودن محیط اتاق باعث می‌شود که در طول خواب، انرژی بیشتری بسوزانیم زیرا بدن ما مجبور می‌شود که فعالیت بیشتری برای افزایش دمای هسته بدن و رساندن آن به دمای طبیعی بدن، انجام بدهد و چیزی حدود 7٪ انرژی بیشتر مصرف کند. شاید این مقدار به نظرتان زیاد نیاید اما حتی همین مقدار هم برای کسانی که نسبت به عقربه ترازو، وسواس دارند، خیلی اهمیت پیدا می‌کند.

تمام مونیتور‌ها و صفحات نمایش الکترونی رو خاموش کنید

قبل از خوابیدن، تمام وسایل الکترونی موجود در اتاق رو خاموش کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که نور آبی که از وسایل الکترونی مثل صفحه نمایش تبلت و موبایل و تلویزیون ساطع می‌شود، در تولید ملاتونین در بدن اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه، متابولیسم رو نیز مختل می‌نماید.

به قدر کافی بخوابید

اگر می‌خواهید به کنترل وزن خود کمک کنید، شب‌ها 7 تا 8 ساعت بخوابید. به این ترتیب در روز بعد، انرژی بیشتری می‌سوزانید (حتی وقتی که فعالیت ندارید). کمبود خواب، حساسیت سلول‌های چربی رو به انسولین، کمتر کرده، و منجر به تغییرات متبولیکی در بدن می‌شود که چاقی رو به دنبال خواهند داشت. کم‌خوابی، تعادل هورمون‌های سیری و گرسنگی رو بر هم زده و احتمال پرخوری و بدخوری رو افزایش می‌دهد.

شام سبک بخورید

خوردن شام سنگین یا خوردن شام در نزدیکی زمان خواب، باعث می‌شود که بدن مدت زمان زیادی رو صرف متابولیزه کردن غذا کند. وقتی که در مراحل عمیق خواب هستیم، مغز ما هورمون رشد ترشح می‌کند. اگر در دیروقت شب غذا بخوریم، هورمون رشد، غذا رو در بدن ما به شکل چربی ذخیره می‌کند (به جای اینکه غذا رو بسوزاند).

ورزش رو در صبح یا عصر انجام بدهید

بهتر است که چهار ساعت مانده به خواب شبانه، ورزش نکنیم. ورزش، بدن ما رو هوشیار کرده و خواب عمیق رو برای بدن ما مشکل می‌کند و نیز باعث می‌شود که کوفتگی ناشی از آن در حین خواب و غلت زدن، مانع از خواب راحت شود.

با لباس نازک و کم بخوابید

همانطور که گفته شد، بدن ما در سرما، مجبور به سوزاندن انرژی بیشتر است. وقتی که لباس ما نازک باشد، بدن ما تعداد سلول‌های چربی رو که مسئول سوزاندن انرژی هستند،‌ افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید که این نوع سلول‌های چربی که به چربی قهوه‌ای معروف هستند با نوع دیگر سلول‌های چربی که به چربی سفید معروفند و چربی رو در بدن ذخیره می‌کنند، تفاوت دارند. هر قدر که سلول‌های چربی قهوه‌ای ما بیشتر باشند، انرژی بیشتری می‌سوزانیم و کمتر به شکل چربی ذخیره می‌کنیم.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


+ 5 = هفت