بهترین زمان برای ورزش به منظور تقویت حافظه

سپتامبر 6th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

اگر امتحان دارید یا به هر دلیل دیگری نیاز به تقویت حافظه خود دارید، توصیه می‌کنیم که یک استراحت به مغز خود داده، دست از خواندن برداشته و به باشگاه بروید. اصلاً هم شوخی نمی‌کنیم. در واقع با پشتوانه علمی به شما توصیه می‌کنیم که برای تقویت حافظه خود ورزش کنید.

Exercise-to-Boost-Memory

تحقیقات نشان می‌دهند که انجام 5 دقیقه فعالیت بدنی سبک، بعد از درس خواندن یا فعالیت ذهنی، حافظه رو افزایش می‌دهد. برای اثبات این موضوع، محققان دانشگاه New South Wales استرالیا، آزمایشاتی بر روی 250 دانشجو انجام دادند و حافظه آنها رو قبل و بعد از 5 دقیقه ورزش، بررسی کردند.

در تمام تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد، نتایج جالب توجهی به دست آمد. محققان متوجه شدند که زنانی که بعد از خواندن یک مطلب، به مدت 5 دقیقه ورزش کرده بودند، نمره بهتری در حافظه نسبت به زنانی که ورزش نکرده بودند، به دست آوردند. به علاوه، این تحقیقات نشان دادند که ورزش زمانی بیشترین اثر رو بر روی تقویت حافظه می‌گذارد که بعد از جلسه درسی، انجام شود.

البته هنوز هم نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه است تا با قطعیت بتوان درباره اثر مثبت ورزش بر روی حافظه، اظهار نظر کرد. اما قبل از این هم تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که بین ورزش و حافظه، رابطه وجود دارد. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که فعالیت بدنی، قدرت یادگیری رو در ما افزایش می‌دهد.

یک نکته مهم دیگر هم این است که ورزش به ترشح هورمون سرخوشی، هورمون اندروفین، در بدن کمک می‌ کند. هر قدر که از لحاظ روحی در سطح بالاتری باشیم، توان ما نیز برای یادگیری و حفظ مطالب در ذهن، بیشتر می‌شود. پس چه بهتر که از این فرصت به نفع جسم، سلامتی و نیز قدرت یادگیری خود استفاده کنیم.

5 دقیقه، زمان بسیار کمی است و همه ما حتماً حداقل 5 دقیقه زمان در طی روز و حتی در زمانی که در حال یادگیری و تمرین ذهنی هستیم، داریم. این 5 دقیقه ارزشمند رو هدر ندهید. اگر همین الان که این مطلب رو می‌خوانید، در حال یادگیری و حفظ کردن درس یا هر مطلب دیگری هستید، از جای خود بلند شده و فقط 5 دقیقه، فعالیت بدنی، حتی فعالیت سبک، انجام بدهید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


هشت − = 7