سالم‌ترین چای، کدامیک از انواع چای است؟

سپتامبر 12th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

چای انواع مختلف دارد. از چای سیاه، سبز و چای موسوم به اولانگ گرفته تا چای سفید. همه این چای‌ها از یک گیاه (گیاه کاملیا سینن‌‌سیس) استخراج می‌شوند. آنچه که باعث تفاوت آنها می‌شود، فرایندهایی است که بر روی آنها صورت می‌گیرد.

Which-Teas-Are-Healthiest

چای سیاه، حاصل از اکسیداسیون کامل برگ‌های چای و تغییرات شیمیایی برگ در زمان پلاسیده شدن، سیاه شدن و قرار گرفتن در معرض هوا (مثل سیبی که قطعه‌قطعه شده و مدتی در معرض هوا قرار بگیرد). چای اولانگ، تا حدودی اکسید می‌شود. اما چای سبز اصلاً اکسید نمی‌شود. چای سفید نیز اکسید نمی‌شود و از برگ‌ها یا جوانه‌های جوان تهیه می‌شود. مقدار کافئین همه این چای‌ها، از کافئین یک فنجان قهوه کمتر است.

چای سیاه

این چای، به قلب کمک می‌کند. گرچه میزان فلاونودیدهای آنتی‌اکسیدان آن به اندازه چای سبز نیست اما برای قلب مفید است و به نظر می‌رسد که کلسترول خون رو هم کاهش می‌دهد. همچنین، انرژی رو برای فعالیت‌های روزانه، بالا می‌برد.

چای سبز

این چای، سرشار از آنتی‌اکسیدان است و مصرف آن در درازمدت برای بدن، مفید است. این چای با برخی از بیماری‌ها مبارزه می‌کند. پلی‌فنول‌های موجود در چای سبز، نه تنها خطر بیماری قلبی عروقی رو با کاهش کلسترول LDL خون، کمتر می‌کنند، بلکه خطر ابتلا به سرطان سینه رو هم کاهش می‌دهند.

چای سفید

نوشیدن چای سبز و چای سفید، می‌تواند تا حدودی به کاهش وزن کمک کند و علت آن وجود کافئین و نوعی آنتی‌اکسیدان به نام کاتشین در این چا‌ی‌ها است. چای سفید، تحت تأثیر کمترین تغییرات و فرایندها قرار گرفته است. بنابراین، در مقایسه با سیر انواع چای، مقدار بیشتری پلی‌فنول در خود جای داده است. پلی‌فنول‌ها، خاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس دارند.

چای کومبوجا

این چای که در نتیجه تخمیر با کمک شکر و استارتر مناسب (مثل باکتری‌های خوب) به دست می‌آید، منبع بسیار عالی پروبیوتیک‌ها است که به تعادل میکروب‌های روده کمک کرده و سلامتی دستگاه گوارش رو بهبود می‌بخشند. فقط حواس‌تان باشد که برخی از انواع این چای، حاوی الکل هستند (البته معمولاً کمتر از 0.5 درصد).

چای کاهش وزن

نام دیگر این چای، چای سمزدا است. اما آیا نوشیدن این چای ارزشش رو دارد؟ خیر. چرا؟ برای اینکه برخی از چای‌هایی که ادعای کاهش وزن رو دارند، در حقیقت ترکیبی از کافئین با مواد مدر (ادرارآور) هستند. در نتیجه، آنچه که شما به عنوان وزن از دست می‌دهید، در واقع، آب بدن‌تان است، نه چربی واقعی. همچنین، این نوع چای حاوی ترکیبات گیاهی به نام سنا (senna) است که نوعی ملین طبیعی می‌باشد و مصرف آن می‌تواند با عوارض جانبی مثل انقباضات معده و اسهال، همراه باشد. اگر می‌خواهید چربی اضافه بدن خود رو آب کنید، باید حتماً رژیم غذایی صحیح داشته باشید و ورزش کنید و از این راه‌های میانبر که با اما و اگرها و عوارض جانبی زیادی همراه هستند و در نهایت هم به جای چربی، آب بدن شما رو بیرون می‌کشند، پرهیز کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


هفت − = 0