آیا خوردن موز مانع از کاهش وزن می‌شود؟

دسامبر 28th, 2017 به‌دست admin پاسخ »

همه ما می‌دانیم که خوردن میوه برای سلامتی بسیار مفید است. اما در برخی از رژیم‌های کم‌کربوهیدرات،‌ خوردن موز منع  شده است. خیلی از افراد،‌ نگران میزان قند موجود در موز هستند. با هم در ادامه مطلب،‌ نگاهی به این موضوع می‌اندازیم.

Is-Banana-Bad-for-Weight-Loss

یک موز متوسط،‌ حاوی 27 گرم کربوهیدرات است که بیش از دو ورقه نان سفید می‌باشد. همچنین، در حدود 14 گرم قند دارد. این قند به شکل فروکتوز است. فروکتوز، نوعی قند ساده است که بدن ما به سرعت آن رو هضم می‌کند. در نتیجه، قند خون رو به سرعت بالا برده و باعث افزایش سریع انسولین می‌شود.

اما اگر از طرفداران موز هستید، لازم نیست که این میوه زرد خوشرنگ رو به کلی از برنامه غذایی خود حذف کنید. موز باعث شکست رژیم کاهش وزن شما نمی‌شود. در واقع، یک خوراکی به تنهایی نمی‌تواند باعث اضافه‌وزن شود، همانطور که یک خوراکی به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

با وجود اینکه موز حاوی قند است، منبع بسیار خوب پتاسیم نیز می‌باشد و حاوی فیبر، ویتامین C و ویتامین B6 و نیز آنتی‌اکسیدان‌های ضد التهاب است. فیبر، یک ترکیب مفید برای کاهش وزن است. افزایش دریافت فیبر به مقدار روزانه 30 گرم، نقش بسیار چشمگیری در کاهش وزن دارد. یک موز متوسط حاوی 3/1 گرم فیبر است. این فیبر از افزایش ناگهانی قند خون که در اثر مصرف خوراکی‌های پرقند در بدن ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، بلافاصله بعد از خوردن موز دچار افزایش ناگهانی قند خون نمی‌شویم.

اگر باز هم نگران هستید، توصیه می‌شود که موز رو همراه با کمی پروتئین و چربی سالم مثل تعدادی بادام و کمی کره بادام‌زمینی مصرف کنید تا هم هوس خوردن شیرینی رو فروکش کرده باشید و هم انرژی کسب کرده باشید و هم قند خون‌تان به سرعت بالا نرود. موز رو بهتر است که قبل از ورزش یا بعد از ورزش بخورید.

کلام آخر اینکه موز دشمن کاهش وزن نیست. اگر می‌خواهید وزن کم کنید باید بر روی کل رژیم غذایی خود دقت داشته باشید نه بر روی یک میوه به تنهایی. همچنین، باید حتماً ورزش رو هم به برنامه خود اضافه کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


یک − = 0