فست‌فود چه اثری بر روی سیستم ایمنی بدن ما دارد؟

فوریه 3rd, 2018 به‌دست admin پاسخ »

عادت خوردن فست‌فود، تغییرات دائمی رو در بدن به وجود می‌آورد. برخی از عادات ما، مثل کم‌خوابی و استرس، سیستم ایمنی ما رو تخریب می‌کنند اما به نظر می‌رسد که خوردن فست‌فود، بدترین عادت اثرگذار بر روی سیستم ایمنی است.

Fast-Food-Your-Immune-System

زیاده‌روی در مصرف گوشت قرمز، شکر و چربی اشباع و عدم مصرف فیبر غذایی کافی، سیستم ایمنی رو ضعیف کرده و التهاب رو در بدن افزایش می‌دهد. بدن ما در اثر التهاب به مشکلات جدی سلامتی، مثل بیماری‌های قلبی – عروقی (سکته و حمله قلبی) و دیابت نوع 2، دچار می‌شود.

تحقیقات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که تنها یک ماه کافیست تا با مصرف فست‌فود، واکنش‌های التهابی در اثر عفونت‌های باکتریایی در بدن ظاهر شوند. بنابراین، فست‌فود باعث می‌شود که بدن خیلی زودتر از آنچه که فکرش رو می‌کنیم در موقعیت حمله شدید عوامل بیماری‌زا قرار گرفته و به یک  مبارزه مشکل تن بدهد.

اما بدتر از همه اینکه برخی از تغییراتی که در بدن در اثر خوردن فست‌فود به وقوع می‌پیوندند، برگشت‌پذیر نیستند. یعنی وقتی که موش‌ها به مدت یک ماه بعد، از تغذیه سالم استفاده کردند، گرچه التهاب حاد در آنها فروکش کرد اما آزمایشات ژنتیکی نشان دادند که تغییرات دائمی در سیستم ایمنی آنها به وجود آمده است. علت این است که سیستم ایمنی دارای حافظه است. پس از عفونت (یا همانطور که در مورد موش‌ها دیدیم، پس از قرار گرفتن در معرض مصرف فست‌‌فود)، بدن ما در همان حالت دفاعی و زنگ خطر باقی می‌ماند.

بنابراین، بهتر است که عدم مصرف فست‌فود رو از همان دوران کودکی به فرزندان خود بیاموزیم تا تغییرات دائمی که در بالا به آن اشاره شد، در سیستم ایمنی آنها به وجود نیاید. ما باید به فرزندان خود بیاموزیم که انتخاب‌های غذایی هوشمندانه و عادات غذایی صحیح داشته باشند و برای اینکه به آنها آموزش بدهیم،‌ باید اول از خود شروع کنیم تا الگوی مناسبی برای آنها باشیم و گفتارمان با رفتارمان تناقض نداشته باشد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


نُه − 8 =