عوارض مصرف بیش از حد داروهای ضد اسید

مارس 3rd, 2018 به‌دست admin پاسخ »

چهار نوع داروی ضداسید وجود دارد که همگی عملکرد مشابهی دارند. با کمک ترکیبات خنثی‌کننده اسید که شامل آلومینیوم،‌ کلسیم، منیزیم و بی‌کربنات سدیم، می‌باشند، محیط معده، کمتر اسیدی می‌شود. در نتیجه از التهابات معده، مری و دوازدهه جلوگیری می‌شود. اکثر ما فکر می‌کنیم که داروهای ضد اسید، بی‌خطر هستند اما این داروها هم مانند بسیاری داروهای دیگر، عوارض جانبی دارند. بنابراین، باید مراقب باشیم که در مصرف این داروها، زیاده‌روی نکنیم. با هم نگاهی به برخی از عوارض جانبی افراط در مصرف ضد اسیدها می‌اندازیم.

Anti-Acid-Side-Effects

یبوست

این عارضه جانبی معمولاً با مصرف ضد اسیدهای کلسیمی یا آلومینیومی، ایجاد می‌شود و ممکن است که تا زمانی که مصرف ضد اسید ادامه دارد،‌ یبوست نیز تداوم پیدا کند. در این صورت، می‌توان زیر نظر پزشک به جای استفاده از این نوع داروها، از محدودکننده‌های پمپ پروتئین (PPI) یا مسدودکننده H2 استفاده کرد.

علاوه بر این، ضد اسیدها می‌توانند به اسهال نیز منجر شوند، به خصوص اگر از نوع منیزیمی باشند. اسهال معمولاً کوتاه‌مدت بوده اما با ادامه مصرف دارو، عود می‌کند.

مشکلات عضلانی

انقباض عضلانی، ضعف عمومی و حتی درد عضلات از شکایت‌های شایع در بین کسانی است که داروی ضد اسید مصرف می‌کنند. این موضوع به دلیل تغییر در میزان کلسیم،‌ منیزیم  و فسفر در خون است. هرگونه تغییر در مقادیر الکترولیت‌های خون بر روی عملکرد عضلات و اعصاب تأثیر می‌گذارد. شدت مشکلات عضلانی بستگی به میزان ضد اسید و مدت مصرف آن دارد. پس اگر دچار چنین علائمی شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات تنفسی

کندی تنفس می‌تواند از علائم افراط در مصرف داروهای ضد اسید باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که در داروهای حاوی بی‌کربنات سدیم یا کربنات کلسیم، زیاده‌روی صورت گرفته باشد. در نتیجه، PH خون افزایش زیادی پیدا می‌کند. بدن برای جبران این مسأله، میزان تنفس رو کاهش می‌دهد. با کاهش شدید تنفس،‌ تولید دی‌اکسید کربن در بدن بیشتر می‌شود که در نتیجه، خستگی و خواب‌آلودگی رو به دنبال دارد. اگر کندی تنفس ادامه پیدا کند، زندگی و کارهای روزمره فرد رو دچار اختلال و مشکل می‌کند.

خطر ابتلا به عفونت

اسید معده در حین اینکه به هضم غذا کمک می‌کند، با از بین بردن باکتری‌های مضر که از طریق غذا وارد بدن ما می‌شوند نیز از ما محافظت می‌نماید. پس اگر مقدار زیادی داروی ضد اسید مصرف کنیم، بدن نمی‌تواند باکتری‌‌های مضر رو به خوبی از بین ببرد و این امر، یکی از اصلی‌ترین مکانیسم‌های دفاعی بدن رو ضعیف می‌کند. در نتیجه احتمال التهاب معده و روده و نیز اسهال، افزایش پیدا می‌کند. همچنین، خطر مشکلات تنفسی رو نیز در فرد بیشتر می‌کند.

افزایش کلسیم خون

زیاده‌روی در مصرف داروهای ضد اسید که حاوی کربنات کلسیم هستند ممکن است که به افزایش کلسیم خون منجر شود که به سندرم شیر – قلیا معروف است. در این سندرم، آستر معده یا دوازده از بین می‌رود و چانچه درمان نشود، خطرناک خواهد بود زیرا می‌تواند به نارسایی کلیه و رسوب کلسیم در اندام‌ها مختلف، به خصوص کلیه، منجر شود. تجمع کلسیم در کلیه‌ها، لوله‌های گوارشی و ریه‌ها، به خصوص رگ‌های خونی، به دلیل کاهش جریان خون به اندام‌ها، در عملکرد آنها اختلال ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند به نارسایی منجر شود. خوشبختانه، سندرم شیر – قلیا، یک بیماری برگشت‌پذیر است، مشروط بر اینکه مصرف داروهای ضد اسید رو متوقف کنیم.

سنگ کلیه

داروهای ضد اسید که حاوی کلسیم هستند، ترشح کلسیم به ادرار رو افزایش داده و لذا ممکن است که به تشکیل سنگ کلیه بیانجامند. سنگ کلیه نیز به نوبه خود می‌تواند به وجود خون در ادرار، درد در ناحیه پایینی کمر یا تهیگاه منجر شود. حتی ممکن است که راه ادرار رو مسدود کند. کسانی که به بیماری کلیوی مبتلا هستند باید از مصرف داروهای ضد اسید اجتناب کنند، به خصوص از داروهایی که آلومینیوم در ساختارشان به کار رفته است زیرا این داروها به دلیل عملکرد ناقص کلیه، باعث افزایش آلومینیوم موجود در خون به میزان زیاد و سمی می‌شوند.

پوکی استخوان

یکی از مهمترین عوارض جانبی زیاده‌روی در مصرف داروهای ضد اسید، افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان است. ضد اسیدها، و به خصوص ضد اسیدهای حاوی آلومینیوم، استخوان‌ها رو ضعیف می‌کنند زیرا نمک‌های ضروری مثل کلسیم و فسفات رو از بدن دفع می‌نمایند. این مورد، به خصوص در کسانی که در معرض ابتلا به پوکی استخوان زودرس هستند، و یا کسانی که سابقه پوکی استخوان در خانواده‌شان وجود دارد، حائز اهمیت و نگران‌کننده است.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


3 + شش =